مکانیک بهشت ریاضیات است.
نرم افزار انتخاب نازل سوخت

این نرم افزار تحت اکسل می باشد


http://burner.danfoss.com//tools/nozzlecalc/eu/NozzleCalc_UK06.xls


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 17:54  توسط ميثم | 
شما احتمالاً در كتابهاي تاريخ خوانده‌ايد كه بمب هسته‌اي در جنگ جهاني دوم توسط آمريكا عليه ژاپن بكار رفت و ممكن است فيلم‌هايي را ديده باشيد كه در آنها بمب‌هاي هسته‌اي منفجر مي‌شوند. درحاليكه در اخبار مي‌شنويد، برخي كشورها راجع به خلع سلاح اتمي با يكديگر گفتگو مي‌كنند، كشورهايي مثل هند و پاكستان سلاح‌هاي اتمي خود را توسعه مي‌دهند.

ما ديده‌ايم كه اين وسايل چه نيروي مخرب خارق‌العاده‌اي دارند، ولي آنها واقعاً چگونه كار مي‌كنند؟ در اين بخش خواهيد آموخت كه بمب هسته‌اي چگونه توليد مي‌شود و پس از يك انفجار هسته‌اي چه اتفاقي مي‌افتد؟

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:12  توسط ميثم | 

طراحي و ساخت دستگاه تعيين مركز جرم اجسام

غيرصلب و غيرهمگن(انسان) به روش توزين

چكيده :
در اين مقاله اشاره‌اي گذرا بر يك سري از روشهاي تجربي مطرح براي تعيين مركز جرم اجسام غيرصلب و غيرهمگن (كه از موارد بارز آن مي‌توان انسان را نام برد) و اشكالات وارد بر اين روش‌ها داريم و سپس روشي كه بر اساس توزين طراحي شده و دستگاهي كه به اين منظور طراحي شده و از دقت و كارايي بالايي برخوردار است تشريح مي‌شود. اثبات تئوري روابطي كه در اين روش به كار مي‌رود خود دليل محكمي بر صحت نتايج به دست آمده از اين روش است. در اين روش همانطور كه از نام آن مشخص است مركز جرم جسم با توزين جسم توسط چهار ترازو به روشي كه در مقاله شرح داده شده تعيين مي‌شود. در پايان مقاله، نتايج يكي از آزمايشهايي كه از اين روش براي تعيين مركز جرم جسم استفاده شده بيان مي‌شود و با توجه به اينكه مركز جرم جسم مورد نظر قابل محاسبه است نتايج محاسبه و آزمايش مقايسه مي‌شود.

دانلود مقاله

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:38  توسط ميثم | 

تحليل سينتيکی و سينماتيکی سيستم

 ترمز معمولی و ترمز ضد قفل ABS

 

چکيده :
در اين مقاله ضمن اشاره به تاريخچه پيداش سيستم های ترمز و اهميت آن در حفظ جان سر نشينان خودرو  روشهای افزايش کارآيی و راندمان آن پرداخته مي شود . همچنين سعی می گردد با تحليل سينماتيکی و سينتيکی سيستم ترمز نوع ديسکی ، کارآيی سيستم ترمز معمولی و ABS با هم مقايسه و تاثير هر يک از پارامتر های مهم موثر بر روی مسافت توقف خودرو يعنی اصلی ترين عملکرد ترمز بررسی گردد. بطوريکه  پس از به دست آوردن رابطه سرعت خودرو و مسافت توقف با شتاب منفی که در نتيجه اعمال ترمز توسط راننده می باشد ، به صورت سينماتيکي که زمان عکس العمل راننده، زمان تاخير سيستم ترمز و زمان افزايش شتاب منفی تا رسيدن به شتاب ماکزيمم منظور گشته و سپس ، به تحليل سينتيکی چرخ خودرو و نيروهای وارد به آن از طرف لنت های ترمز ديسکی و سطح جاده پرداخته ميشود . با در نظر گرفتن بعضی فرضيات و با داشتن اطلاعاتی در مورد پدال ، بوستر و سيلندر های هيدروليک و با ادغام نتايج حاصل از اين دو تحليل روابطی حاصل ميشود که پارامتر های اصلی را بر حسب يکديگر بيان می کنند. به کمک اين معادلات نمودارهای مربوط به حالت ترمز معمولی و حالت ترمز ABS رسم شده و با انطباق اين نمودارها بر يکديگر ، به مقايسه عملکرد اين دو سيستم ترمز در شرايط مختلف پرداخته شده و با بررسي نتايج حاصله، بهتر ين حالت برای سيستم ترمز ارائه ميگردد.

دانلود مقاله

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:34  توسط ميثم | 
 

مدلسازی سينماتيکی و ديناميکی ربات موازی 3-RPR 

 
با مفاصل انعطاف پذير

چكيده :
اين مقاله به بررسی حرکت ربات موازی صفحه ای 3-RPR با در نظرگرفتن انعطاف پذيری در مفاصل کشويي آن می پردازد. در اين کار تنها انعطاف پذيری در راستای محور طولي مفصل کشويي درنظر گرفته شده است. در تحليل ديناميکی اين ربات از روش لاگرانژ استفاده شده است. مدلسازی سينماتيکی و ديناميکی در ربات مذکور به گونه ای انجام شده است که قابل تعميم به ساير ربات های موازی که ساختاری مشابه ربات مذکور دارند، مي باشد. در اين کار مسير حرکت ربات در حالت انعطاف پذير با حل معادلات حرکت با روش رونگ-کوتای مرتبه چهارم محاسبه و شبيه سازی و با مسير مطلوب مقايسه شده است. سپس به منظور اطمينان از صحت نتايج، اثر سفتی فنر بر روی حرکت ربات بررسی شده است.

دانلود مقاله

3RPR
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:24  توسط ميثم | 

(Regional Turboprop Aircraft)

 

هواپيماي مسافربري منطقه اي، هواپيمايي است كوچك براي حمل 35 تا 100 نفر مسافر از يك منطقه به منطقه اي ديگر كه براساس بهترين كارايي(اقتصادي، عملكرد) طراحي مي شود. اين نوع هواپيما به دو گروه جت وتوربوپراپ قابل تقسيم است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:23  توسط ميثم | 
توسعه خانواده موشکی ضد کشتی سی- ۸ ( مشتمل بر C-801 و C-802 و C-803 ) توسط آکادمی فناوری الکترومکانیک هایینگ چین به اوایل دهه ۷۰ میلادی بازمی گردد. بر خلاف موشک های ضدکشتی چینی قبلی همانند کرم ابریشم که برگرفته


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:19  توسط ميثم | 
در مطالب بعدی قصد داریم عکسهایی رو در رابطه با شیرهای صنعتی برای بازدیدکنندگان محترم وبلاگ قرار بدیم.

 

TAPS Gate Valve Diagram

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 8:49  توسط ميثم | 

مثلث بندی دلانی روی ایرفویل

 

ایده روش دلانی بر اساس تعریف ناحیه Voronoi است که دیریکله در سال 1850 ارائه داد. یک ناحیه ورونیو، ناحیه ایست که مجموعه نقاطش به یک نقطه نزدیکتر از سایر نقاط باشد. در این آموزش الگوریتم روش دلانی در قالب مش زدن یک ایرفویل بررسی می شود.

دریافت  فایل آموزش

 جهت استفاده  به برنامه های  Adobe Acrobat Reader نیاز دارید.

 نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات در آخر همین صفحه بیان بفرمایید .

منبع

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 8:36  توسط ميثم | 

شبیه سازی جریان قطرات درون کانال

 

  Drop Simulation inside a Canal using Muliphase Fluid - By:Sina Goodarzi

 

واژه جریان چندفازی به هر جریان سیالی شامل بیش از یک فاز اشاره دارد.تعداد زیادی رساله وجود دارد که برخی از آنها به بررسی جریان تعلیق با رینولدز پایین پرداخته‌اند، مانند دینامیک گازهای پر از گرد و غبار، جریان کل و جريان‌های کاویتاسیونی و افشانه‌ها و غیره. در این‌جا ما می‌کوشیم تا پدیده‌های اساسی مکانیک سیالات را تشخیص دهیم و این پدیده‌ها را با مثال‌هایی برای دامنه وسیع از کاربردها و این نوع جريان‌ها روشن کنیم. ضمناً ارزشمند است تا چالش‌های گوناگون و حاضر جريان‌های چندفازی منعکس بشود.

در تحقیق حاضر برای شبیه سازی جریان قطرات در داخل کانال از یک گسسته سازی دو قسمتی و در واقع دو شبکه مجزا و روی هم استفاده شده است که معادلات به صورت Finite difference/Front tracking برای معادلات حاکم بر جریان گسسته شده است.این روش ابتدا به وسیله آنوردی و تریگواسون در سال 1992 ابداع شد. آن ها جریان حباب های شناور در دامنه پریودیک را شبیه سازی کردند. در اینجا یک روش تصویر سازی مرتبه دوم برای میدان جریان روی یک شبکه ساکن جابجا شده استفاده می شود وعبارات پخش و جابجایی هر دو به صورت اختلاف محدود مرکزی گسسته می شوند و از روش پیش بینی کننده اصلاح کننده مرتبه دوم در گام برداری زمانی استفاده می شود. سطح مشترک بین دو سیال به وسیله یک سری نقاط علامتگذار مشخص بیان می‌شود و با استفاده از روش اسپلاین مرتبه دو یا مرتبه سه، انحنای سطح مشترک در هر نقطه به دست می آید. با استفاده از این روش و به وسیله پیدا کردن انحنای این شبکه متحرک و توزیع آن روی شبکه ساکن نیروی کشش سطحی قابل محاسبه می باشد.

تغییرات خواص فیزیکی سرتاسر مرز به وسیله تعیین یک میدان گرادیان روی مرز هموار می‌شود. سپس میدان گرادیان روی شبکه ساکن توزیع می شود و دیورژانس این میدان به وسیله حل کننده سریع پواسن برای به دست آوردن توابع مشخص کننده که مقادیر مختلفی بریا هر سیال دارند، به دست می آید. سپس میدان چگالی و ویسکوزیته به وسیله مقدار دادن به تابع مربوطه و با توجه به خواص قطره و سیال محیط محاسبه می شوند.

 

 دریافت  فایل آموزش

 جهت استفاده  به برنامه های  Adobe Acrobat Reader نیاز دارید.

منبع

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 8:35  توسط ميثم | 
مقدمه

موشک کروز که اسم خود را از تعریف پرواز کروز برای هواپیما گرفته است به موشکی گفته می‌شود که بیشتر مسیر خود را در حالت پایدار و نزدیک به زمین طی می‌کند. چنین موشکی توانایی بالایی در حمل سرجنگی‌های سنگین برای حمله به اهداف زمینی داشته و یکی از تسلیحات مهم و راهبردی بسیاری از ارتش‌های جهان است. موشک کروز یک موشک بلندبرد با توانایی پرواز در ارتفاع پایین است. این گونه موشک‌ها معمولا از پیشرانش جت برای پرواز استفاده می‌کنند که به موشک اجازه می‌دهد به صورت ممتد و در مدت زمان طولانی پرواز کند. از نقطه نظر پیشرانه و تولید نیروی برآ این موشک شباهت بسیار زیادی با هواپیما داشته و میتوان آن را هواپیمای بدون خلبانی نامید که هدف اصلی از طراحی و ساخت آن حمل سرجنگی‌های معمولی یا حتی هسته‌ای با قدرت نابودی بالا در فاصله طولانی است.

موشک‌های کروز جدید معمولا با سرعت مافوق‌صوت مشابه هواپیماهای بدون خلبان و در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند. همین امر شناسایی و نابودی آنها با سامانه‌های شناسایی عادی چون رادار و پدافندی عادی را مشکل می‌سازد. به همین دلیل بسیاری از کشورها برای ساختن ابزارهایی که توانایی مقابله با این موشک‌ها را داشته باشد، تلاش می‌کنند . با توجه به توانایی این موشک‌ها در شناسایی و نابودی اهداف خاص و تعیین‌کننده نظامی، جلوگیری از کارکرد حتی یک موشک کروز می‌تواند در نتیجه نبرد تاثیر فراوانی ایجاد کند. در بسیاری موارد برای مقابله با یک سلاح می‌توان از نقاط قوت آن استفاده کرد. در واقع نقطه‌ی قوت سلاح در عین حال نقطه‌ی ضعف آن سلاح نیز دانسته می‌شود. موشک کروز نیز از این قاعده مستثنی نیست. با شناخت کامل روش‌هایی که موشک کروز برای ناوبری و هدایت استفاده می‌کند، می‌توان روش‌هایی برای مقابله با آن جستجو کرد.


روش‌های شناسایی و ره‌گیری موشک کروز

موشک‌های کروز همانند هر وسیله پرنده توسط رادارهای معمولی قابل ره‌گیری است. البته به دلیل جثه‌ی کوچک این موشک و اینکه در ارتفاع کم و با سرعت زیاد پرواز می‌کند، ردیابی آن اندکی سخت‌تر به نظر می‌رسد. موشک‌های کروزی که در طول جنگ جهانی اول و بعد از آن ساخته شده‌اند نسل اولیه این موشک‌ها را تشکیل می‌دادند و تا حدود 70 درصد تلفات داشته‌اند. آسیب‌پذیری بالای آنها در درجه اول به خاطر مسیر مستقیم آنها بود که باعث می‌شد که این موشک‌ها به راحتی توسط رادارها شناسایی و توسط پدافند هوایی مورد هدف قرار گیرند. در آن زمان سرعت این موشک‌ها از هواپیماهای جنگنده به مراتب کمتر بود و یک هواپیمای جنگنده می‌توانست آنها را به راحتی نابود سازد. اما در حال حاضر با پیشرفت‌هایی که در طراحی و تولید این گونه موشک‌ها صورت گرفته می‌توانیم موشک کروز را پرنده‌ای در نظر بگیریم که در ارتفاعی در حدود یک دهم ارتفاع پروازی موشک V-1 (نخستین موشک کروز) پرواز می‌کند و مسیر مستقیم خود را به تغییر ارتفاع به یک خط شکسته در صفحه تبدیل می‌کند.

در طراحی‌های جدید برای کم شدن احتمال ردیابی توسط رادار سعی شده است که در این موشک‌ها کم شدن سطح مقطع راداری مورد توجه قرار بگیرد. همچنین از مواد جاذب امواج رادار در بدنه‌ی موشک نیز استفاده شده است که امواج راداری را منعکس نکنند. در موشک‌های کروز امروزی سطح مقطع راداری در حد یک صدم متر مربع است که مقدار بسیار کمی برای ردیابی می‌باشد. همین باعث شده که ردیابی موشک‌های کروز جدید توسط رادارها به سختی صورت گیرد. در کشورهای پیشرفته که جلودار صنعت موشکی در هوافضای جهانی می‌باشند، نابود کردن موشک کروز توسط یک سامانه‌ی پدافندی سه مرحله‌ای صورت می‌گیرد. در ادامه به دنبال آنیم که مختصری در مورد این سامانه شرح دهیم.

سامانه‌ی پدافند سه مرحله‌ای
این سامانه از سه مرحله به شرح زیر تشکیل یافته است:

-          مرحله اول : آشکارسازی و شناسایی هدف

-          مرحله دوم :ره‌گیری و قفل بر روی موشک کروز

-          مرحله سوم : نابودسازی با آتش کردن بر روی موشک


در مورد موشک کروز، مهمترین مرحله آشکارسازی است. زیرا افزون بر یک سطح مقطع کم راداری بیشتر موشک‌های کروزی که ساخته می‌شوند برای نیروی محرکه خود از موتورهای جت توربوفن معمولی استفاده می‌کنند که گرمای کمی تولید می‌کنند. در نتیجه امکان آشکارسازی آنها با استفاده از حسگرهای حرارتی بسیار کم است. حتی اگر در فواصل کوتاه بتوان حرارت منتشر شده از موتور را با کمک حسگرهای فروسرخ تشخیص داد به دلیل سرعت موشک کروز در برد و ارتفاع کم امکان نشان دادن واکنش برای بسیاری از پایگاههای پدافندی وجود ندارد.


برای آشکارسازی یک موشک کروز باید از راداری در ارتفاع بالا و یا راداری که در ماورای افق در حال پرواز باشد (همچون هواپیمای آواکس)، استفاده کرد. چنین راداری باید برد زیادی داشته باشد و بتواند موشک کروزی را که در ارتفاع کم پرواز می‌کند و در خط دید رادار زمینی نیست شناسایی کرده و اطلاعات آن را به ایستگاه پدافند زمینی ارسال کند تا آمادگی لازم برای اقدامات پدافندی صورت گیرد. چنین راداری می‌تواند موشک‌های کروزی که سطح مقطع راداری پایینی دارد را به راحتی شناسایی کند. راداری که برای شناسایی موشک کروز مورد استفاده قرار می‌گیرد باید یک رادار رزونانس باند فرکانس بالا باشد (مانند رادار وی اچ اف) که فرکانس آن بین 30 تا 300 مگاهرتز باشد.


روش های مقابله

در سال‌های اخیر موشک‌های کروز از مهمترین تسلیحات مورد استفاده توسط ارتش امریکا و دیگر ارتش‌های بزرگ دنیا بوده است. مقابله با موشک کروز و بررسی روش‌هایی که بتوان با استفاده از آن موشک کروز مهاجم را نابود کرده و یا از کار انداخت برای ایجاد یک سامانه‌ی پدافندی، حیاتی است. به‌طور کلی روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان با موشک کروز مقابله کرد به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

-          روش اول: در این روش موشک تحت عنوان پرنده‌ی مهاجم مورد حمله قرار می‌گیرد(روش سخت).

-          روش دوم: در این روش موشک تحت عنوان یک سامانه‌ی الکترونیکی هدف اختلالات راداری قرار می‌گیرد(روش نرم) .


روشهای سخت
نخستین راهی که برای مقابله با موشک کروز به نظر می‌رسد نابودسازی آن با استفاده از تسلیحات معمولی چون توپخانه‌ی ضدهوایی و یا مسلسل‌هایی با کالیبر زیاد است. چنین تسلیحاتی باید بتوانند به طور خودکار هدف را جستجو و شناسایی و تعقیب کنند و در موقعیت مناسب با گشودن آتش به سمت آن موشک را به صورت کامل منهدم کنند. در عین حال باید بتوانند پرنده مهاجم را از پرنده خودی تشخیص دهند. سلاح 20 میلیمتری خودکار MK-15 فالاکس، سلاحی از این دسته است که برای مقابله با اجسام پرنده‌ی مهاجمی که به سمت کشتی می‌آیند، طراحی و ساخته شده است. چند قبضه از این سلاح می‌تواند در نقاط مختلف و حساس یک ناو جنگی نصب شود و در صورت نزدیک شدن موشک کروز و یا هواپیما رادار جستجوگر اطمینان ‌یابد که هواپیما و یا موشک نزدیک‌شونده مهاجم است؛ سپس رادار ره‌گیری مسیر اصلی آن را تشخیص داده و با رسیدن موشک به یک فاصله معین شلیک به سوی آن آغاز می‌شود. با شروع مرحله نابودسازی پرنده‌ی مهاجم، مسلسل چرخان این اسلحه در هر دقیقه بین 3000 تا 4500 گلوله 20 میلیمتری حاوی تنگستن و یا اورانیوم ضعیف شده به سمت هدف پرنده شلیک کرده و تا نابودی کامل هدف شلیک را ادامه می‌دهد. برای مقابله با موشک‌های کروز همچنین میتوان از موشک‌های پدافندی نیز استفاده کرد.

تفنگ 20 میلیمتری MK-15 فالاکس و اجزای آن در سال 1996یک موشک کروز را با استفاده از سامانه‌ی موشکی زمین به هوای پاتریوت متصل به آن مورد اصابت قرار داد که حاکی از امکان استفاده از موشکهای زمین به هوای تاکتیکی بر علیه موشک‌های کروز مهاجم بود.

موشک پاتریوت یک موشک زمین به هوای قدرتمند ساخت امریکاست که تا کنون در سه نسخه مختلف ساخته شده است. آخرین نسخه‌ی آن با سه ماخ سرعت دارای 15 کیلومتر برد است و می‌تواند با استفاده از فیوزهای مجاورتی و یا ضربه‌ای هدف را نابود کند. در آخرین ویرایش این موشک با توانایی‌های پیشرفته از فناوری جدیدی همانند سرراداری پیشرفته و بدنه کامپوزیتی جدید استفاده شده است. افزون بر پاتریوت به طور مشخص میتوان به سامانه‌ی موشکی تور-ام-1 اشاره کرد که توانایی درگیری با موشک‌های کروز را دارد.


روشهای نرم

روش دیگری که برای مقابله با موشک‌های کروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مبتنی بر عدم درگیری فیزیکی با موشک کروز و گمراه کردن و یا اختلال در نحوه کارکرد آن است. این روش‌ها را می‌توان تحت عنوان روش‌های‌نرم طبقه‌بندی کرد. یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که به عنوان روش نرم شناخته می‌شود، به جنگ الکترونیک معروف است.

- جنگ الکترونیک
بیشتر موشک‌های کروز از سامانه‌ی موقعیت‌یابی جهانی (GPS) برای ناوبری استفاده می‌کنند. می‌توان از همین مشخصه برای گمراه کردن موشک کروز استفاده کرد و با ایجاد اختلال در امواجی که از طریق ماهواره‌ها صادر می‌شود، موشک را گمراه کرد و یا به آن آدرس غلط داد. ماهواره‌های GPS سیگنال‌های خود را در دو باند ماکروویو و یا فرکانس‌های باند ال ارسال می‌کنند. به دو طریق می‌توان در این سیگنال‌ها ایجاد اختلال کرد.

یکی از طریق اخلالگرهای باند پهن که بدون توجه به محتوای اطلاعات بر روی اطلاعات ارسالی، پارازیت ایجاد می‌کنند و به آنها اخلالگرهای غیرهوشمند می‌گویند؛ و دیگری آن دسته که با توجه به سیگنالی که به گیرنده ارسال می‌شود موقعیت نادرستی را به گیرنده ارسال می‌کنند. در این روش گیرنده اطلاعات خطادار و یا پارازیت در سامانه تشخیص خود را مشاهده نمی کند، ولی موقعیتی که به آن داده شده غلط بوده و باعث عدم موفقیت آن می‌گردد. این منابع ارسال سیگنال می‌توانند به صورت پایگاه زمینی، شناور و یا هوایی از طریق کشتی و هواپیما و یا بالن سیگنال ارسال کنند.

افزودن بر مقدار خطای ایجاد شده در سامانه‌ی ناوبری موشک در مراحل نهایی نیز میتواند موشک را گمراه‌تر کند. با ایجاد شرایطی چون گرد و خاک و یا طوفان‌های مغناطیسی مصنوعی نیز می‌توان در سامانه‌ی هدف‌یابی نهایی موشک اختلال ایجاد کرد. البته در مقابل موشک‌های بسیار پیشرفته این روش‌ها عملی نیست، چون ممکن است در این موشک‌ها هدف توسط یک نقطه مرجع زمینی برای سامانه تعریف شده باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:33  توسط ميثم | 

در گزینش صحیح دستگاه خنک کننده آب متناسب با مقتضیات یک پروژه معین باید چند عامل اصلی را لحاظ کرد

توان خنک کنندگی , مسائل اقتصادی , سرویسهای مورد نیاز و شرایط طبیعی و . . .

این عوامل اغلب به هم وابستگی متقابل دارنداما هر یک بایستی جداگانه مورد بررسی قرار گیرند از آنجا که ممکن است انواع زیادی از دستگاهها توانایی تامین مقصود را داشته باشند عواملی همچون ابعاد دستگاه , مساحت محل نصب , حجم هوای جریانی , میزان مصرف انرژی فن و پمپ , موارد بکار رفته در ساخت دستگاه , سهولت یافتن دستگاه در بازار بر انتخاب نهایی  تاثیر گذار خواهد بود.

برجهای خنک کن در اندازه های مختلف  برای دفع حرارت از یک تا چند تن تبرید ساخته می شوند, برجهای بزرگ برای کاربردهای معین ساخته می شوند و معمولا از چندین سلول تشکیل می شوند که هر یک اجزای خاص خود را دارند.

 

 

محل نصب :

 

اگر بتوان برج خنک کن را در فضای باز با جریان هوای آزاد قرار داد در حصول یک بازده مناسب از برج مشکلی وجود نخواهد داشت اما چنانچه قرار باشد برج در داخل ساختمان و محصور بین دیوارها نصب شود موارد زیر بایستی مورد توجه قرار گیرد :

1) باید فضای کافی و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هوای لازم به برج برسد

2) هوای گرم خروجی از برج باید به گونه ای تخلیه شود که امکان بازگشت و گردش مجدد آن به برج وجود نداشته باشد زیرا گردش مجدد چنین هوایی در برج دمای مرطوب هوای ورودی به برج را افزایش می دهد و باعث گرم ماندن آب در خروج از برج می شود

گردش مجدد هوا به داخل برج هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که چند برج در مجاورت هم باشند

تعیین محل نصب برج به عوامل دیگری هم بستگی دارد از قبیل استحکام محل نصب , تجهیزات اضافی برای تقویت آن , هزینه فراهم کردن تجهیزات اضافی برای برج و مسائل مربوط به معماری ساختمان و …

 

 

لوله کشی :

 

سیستم لوله کشی برج خنک کن بایستی به گونه ای طراحی شود که امکان انبساط و انقباض بین لوله ها فراهم باشد و چنانچه برج بیش از یک اتصال ورودی باشد باید جهت متعادل کردن جریان آب به هر یک از سلولهای برج شیر متعادل کننده نصب شود و چنانچه لازم باشو یکی از سلولهای برج جهت تامیرات از مدار خارج شود باید دارای شیر مسدود کننده جریان باشد

اگر دو یا چند برج بصورت موازی نصب شده باشند باید از یک لوله مشترک بین دو تشت برج جهت متعادل کردن آب داخل برج استفاده شود

به منظور ممانعت از سرریز آب داخل برج هنگام توقف کار تمامی مبدلها بایستی پایین تر از سطح آب برج قرار داشته باشند .

 

کنترل ظرفیت :

 

بیشتر برجهای خنک کن در معرض تغییرات قابل توجه دمای مرطوب هوا و بار در طول فصل گرم می باشند بدین لحاظ ممکن است جهت ابقای شرایط تجویز شده برای کارکرد مطلوب برج بعضی از روشهای کنترل ظرفیت به کار گرفته شود .

ساده ترین روش کنترل ظرفیت برجها تغییر سرعت فن می باشد که اغلب در برجهای چند سلولی به کار می رود با موتورهای دور متغییر میتوان این کار را انجام داد

روش دیگر در کنترل طرفیت استفاده از دمپر تنظیم کننده در دهانه خروجی  فن سانتریفوژ می باشد

روش دیگر بای پاس کردن آب می باشد .

 

کار زمستانی برج خنک کننده :

 

اگر قرار باشد برج در دمای زیر صفر درجه کار کند باید موارد زیر بحث شود :

1) گردش باز آب در برج خنک کن

2) گردش بسته آب در یک سرد کننده تبخیری مدار بسته

3}آب تشت در برج خنک کن

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:7  توسط ميثم | 
وظيفه يك برج خنك كن باز، جذب گرما از يك فرايند و دفع آن به فضاي اتمسفر است كه اساساً اين دفع از راه تبخير صورت مي پذيرد. از آن جايي كه آب شركت كننده در فرايند خنك سازي در مدار برج خنك كن سيركوله شود، به علت تبخير تدريجي آب، غلظت مواد معدني در ان افزايش مي يابد. وقتي كه غلظت مواد معدني به اندازه دو برابر مقدار اوليه شد، گفته مي شود كه آب داراي دو سيكل غلظت مي باشد. هنگامي كه غلظت مواد معدني در آب به سه برابر مقدار اوليه رسيد، آنگاه داراي دو سيكل غلظت مي باشد.

كارايي اين قسمت براي بهره برداري موثر و اقتصادي بسيار پر اهميت مي باشد. براي اطمينان از حداكثر انتقال حرارت، سطوح اننتقال حرارت بايد در حد امكان تميز نگه داشته شود. اگر غلظت مواد معدني در برج خنك كن افزايش يابد، امكان تجمع رسوب و خوردگي افزايش مي يابد، بنابراين تصفيه آب موجب بهره برداري موثرتر از واحد انتقال حرارت خواهد بود.

سطوح انتقال حرارت، گرمترين نقطه اي است كه آب خنك كننده به آن مي رسد. حلاليت كربنات كلسيم در آبCaCO2كه در برج خنك كن وجود دارد)، با دما رابطه معكوس دارد، در نتيجه در سطوح انتقال حرارت، امكان نشست رسوب كربنات كلسيم، به وجود مي آيد. انباشته شدن لايه هاي رسوب كربنات كلسيم انتقال حرارت را كاهش مي دهد و اين مساله موجب خوردگي شده و نقاط داقي به وجود مي آورد كه خود موجب تنش حرارتي خواهند شد، همه اين موارد روي بازدهي و عمر مبدل حرارتي تاثير خواهند گذاشت.

يك روش ابتدايي براي جلوگيري از تشكيل رسوب ، تخليه بخشي از آب گردش كننده در مدار و جايگزين كردن آن با مقداري آب تازه است كه غلظت مواد معدني در آن كمتر باشد. براي تعيين حداكثر غلظت مواد معدني كه مي تواند بدون ايجاد رسوب در آب موجود باشد بايد آب جبراني كاملاً مورد برسي قرار گيرد. هدف از برنامه تصفيه ي آب اين است كه تعداد كه تعداد سيك هاي غلظت به حداكثر ممكن رسانده و در اين حال تشكيل رسوب، خوردگي و رشد ميكروبي را به حداقل برساند. مهمترين عاملي كه بايد كنترل شود تشكيل رسوب است كه به طور معمول به دليل اشباع تركيبات كلسيم در آب خنك كن ايجاد مي شود.

خدمات رفاهي شهري پالايشگاه نفت، صنايع شيميايي و بيشتر صنايع ديگر در سيستم هاي تهويه مطبوع خود و يا براسي خنك كردن يك سيال فرايندي در مبدل حرارتي به مقادير زيادي آب خنك كن احتياج دارند. در گذشته، خنك كنندگي با استفاده از از آب هاي موجود در درياچه ها، رودخانه ها و يا سيستم هاي آب شهري نزديك، بر اساس يك روش ((يك بار گذر)) انجام مي گرفت.

 مشكلاتي مهم در اين روش به چشم مي خورد، مسدود شدن مبدل حرارتي با جامدات معلق (گل ولاي) و رشد بيولوژيكي در اين تجهيزات بود. هزينه هاي ناشي از خرابي تجهيزات و محدوديت هاي فزاينده ي سازمان محيط زيست، موجب شد صنايع به تصفيه آب و استفاده مجدد از آن به كمك برج هاي خنك كن روي بياورند. اين امر موجب شد كه نياز صنايع به آب تازه كاهش چشمگيري داشته باشد و مقدار گنداب تشكيل شده ي آنها نيز كاهش يابد.Image

در يك سيستم خنك كننده ي سيركوله، براي جذب گرمايي كه آب در حين عبور از تجهيزات و فرايندهاي صنعتي دريافت كرده است، آن را از مبدل هاي حرارتي، كانال هاي خنك كننده يا برج هاي خنك كن عبور مي دهند و بعد از خنك شدن دوباره آن را به جهت خنك كردن تجهيزات و فرايند ها به كار مي برند.

برج هاي خنك كن سيركوله، خنك كنندگي را از راه تبخير آب و همچنين با انتقال حرارت مستقيم به هوا هنگام عبور مستقيم آن از درون برج ايجاد مي كنند اصول اوليه كاري اين تجهيزات نسبتا واضح است، ولي تجهيزات انتقال حرارت مربوطه به طور گسترده اي به لحاظ قيمت و پيچيدگي باهم متفاوت هستند. به عنوان مثال، در صنايع شميايي ، به دليل طبيعت برخي فرايند ها، معمولا به مواد غير معمول براي ساخت نياز مي باشد. اين مساله موجب مي شود تجهيزات انتقال حرارت بسيار گران شده و نگهداري مناسب آن نيز از اولويت خوبي برخوردار شود.

اغلب مشكلات برج خنك كن ناشي از ناخالصي آب مي باشد. در سيستم هاي خنك كن معمولا سه مشكل وجود دارد:خوردگي، تشكيل رسوب و رشد بيولوژيكي
.


-----------------------------

مطالب تکمیلی در مورد برجهای خنک کننده شامل :

-           انواع برج ها

-           محاسبات ترمودینامیکی برجها

-           شستشو و تمیزکاری

-           و ....

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:6  توسط ميثم | 
وظيفه يك برج خنك كن باز، جذب گرما از يك فرايند و دفع آن به فضاي اتمسفر است كه اساساً اين دفع از راه تبخير صورت مي پذيرد. از آن جايي كه آب شرکت كننده در فرايند خنك سازي در مدار برج خنك كن سيركوله شود، به علت تبخير تدريجي آب، غلظت مواد معدني در ان افزايش مي يابد. وقتي كه غلظت مواد معدني به اندازه دو برابر مقدار اوليه شد، گفته مي شود كه آب داراي دو سيكل غلظت مي باشد. هنگامي كه غلظت مواد معدني در آب به سه برابر مقدار اوليه رسيد، آنگاه داراي دو سيكل غلظت مي باشد. 

كارايي اين قسمت براي بهره برداري موثر و اقتصادي بسيار پر اهميت مي باشد. براي اطمينان از حداكثر انتقال حرارت، سطوح اننتقال حرارت بايد در حد امكان تميز نگه داشته شود. اگر غلظت مواد معدني در برج خنك كن افزايش يابد، امكان تجمع رسوب و خوردگي افزايش مي يابد، بنابراين تصفيه آب موجب بهره برداري موثرتر از واحد انتقال حرارت خواهد بود.

سطوح انتقال حرارت، گرمترين نقطه اي است كه آب خنك كننده به آن مي رسد. حلاليت كربنات كلسيم در آب (CaCO2كه در برج خنك كن وجود دارد)، با دما رابطه معكوس دارد، در نتيجه در سطوح انتقال حرارت، امكان نشست رسوب كربنات كلسيم، به وجود مي آيد. انباشته شدن لايه هاي رسوب كربنات كلسيم انتقال حرارت را كاهش مي دهد و اين مساله موجب خوردگي شده و نقاط داقي به وجود مي آورد كه خود موجب تنش حرارتي خواهند شد، همه اين موارد روي بازدهي و عمر مبدل حرارتي تاثير خواهند گذاشت.

يك روش ابتدايي براي جلوگيري از تشكيل رسوب ، تخليه بخشي از آب گردش كننده در مدار و جايگزين كردن آن با مقداري آب تازه است كه غلظت مواد معدني در آن كمتر باشد. براي تعيين حداكثر غلظت مواد معدني كه مي تواند بدون ايجاد رسوب در آب موجود باشد بايد آب جبراني كاملاً مورد برسي قرار گيرد. هههدف از برنامه تصفيه ي آب اين است كه تعداد كه تعداد سيك هاي غلظت به حداكثر ممكن رسانده و در اين حال تشكيل رسوب، خوردگي و رشد ميكروبي را به حداقل برساند. مهمترين عاملي كه بايد كنترل شود تشكيل رسوب است كه به طور معمول به دليل اشباع تركيبات كلسيم در آب خنك كن ايجاد مي شود.

خدمات رفاهي شهري پالايشگاه نفت، صنايع شيميايي و بيشتر صنايع ديگر در سيستم هاي تهويه مطبوع خود و يا براسي خنك كردن يك سيال فرايندي در مبدل حرارتي به مقادير زيادي آب خنك كن احتياج دارند. در گذشته، خنك كنندگي با استفاده از از آب هاي موجود در درياچه ها، رودخانه ها و يا سيستم هاي آب شهري نزديك، بر اساس يك روش ((يك بار گذر)) انجام مي گرفت. مشكلاتي مه در اين روش به چشم مي خورد، مسدود شدن مبدل حرارتي با جامدات معلق (گل ولاي) و رشد بيولوژيكي در اين تجهيزات بود. هزينه هاي ناشي از خرابي تجهيزات و محدوديت هاي فزاينده ي سازمان محيط زيست، موجب شد صنايع به تصفيه آب و استفاده مجدد از آن به كمك برج هاي خنك كن روي بياورند. اين امر موجب شد كه نياز صنايع به آب تازه كاهش چشمگيري داشته باشد و مقدار گنداب تشكيل شده ي آنها نيز كاهش يابد.

 برج ها ي خنك كن

در يك سيستم خنك كننده ي سيركوله، براي جذب گرمايي كه آب در حين عبور از تجهيزات و فرايندهاي صنعتي دريافت كرده است، آن را از مبدل هاي حرارتي، كانال هاي خنك كننده يا برج هاي خنك كن عبور مي دهند و بعد از خنك شدن دوباره آن را به جهت خنك كردن تجهيزات و فرايند ها به كار مي برند. برج هاي خنك كن سيركوله، خنك كنندگي را از راه تبخير آب و همچنين با انتقال حرارت مستقيم به هوا هنگام عبور مستقيم آن از درون برج ايجاد مي كنند اصول اوليه كاري اين تجهيزات نسبتا واضح است، ولي تجهيزات انتقال حرارت مربوطه به طور گسترده اي به لحاظ قيمت و پيچيدگي باهم متفاوت هستند. به عنوان مثال، در صنايع شميايي ، به دليل طبيعت برخي فرايند ها، معمولا به مواد غير معمول براي ساخت نياز مي باشد. اين مساله موجب مي شود تجهيزات انتقال حرارت بسيار گران شده و نگهداري مناسب آن نيز از اولويت خوبي برخوردار شود.

 

 

اغلب مشكلات برج خنك كن ناشي از ناخالصي آب مي باشد. در سيستم هاي خنك كن معمولا سه مشكل وجود دارد:خوردگي، تشكيل رسوب و رشد بيولوژيكي.


----------------------------

مطالب تکمیلی در مورد برجهای خنک کننده شامل :

-           انواع برج ها

-           محاسبات ترمودینامیکی برجها

-           شستشو و تمیزکاری

-           و ....

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:6  توسط ميثم | 

دستگاه تهويه مركزي (هواساز) از بخشهاي اصلي فيلتر ، فن ، كويل هاي گرمايي و سرمايي ، رطوبت زن و تجهيزات كنترلي تشكيل مي شود . كويل هاي گرمايي معمولا با آب داغ ، بخار و برق عمل مي كنند . كويلهاي سرمايي با آب مبرد و يا مستقيما با يك ماده مبرد كار مي كنند . در حالت دوم كويل دستگاه هواساز اواپراتور يك سيستم تبريد مي باشد . با تنظيم هاي مختلف بخش هاي گرمايي ، سرمايي ، رطوبت زن و غيره در مجموعه دستگاه هواساز مي توان سيستم هاي مختلف تهويه مطبوع را براي پروژه هاي با شرايط متفاوت طراحي نمود . دستگاه هواساز معمولا با دو كانال ؛ رفت و برگشت هوا به داخل ساختمان و به وسيله يك كانال به هواي تازه خارج ارتباط دارد .

دستگاه هواساز با تنظيم دما و رطوبت و همچنين تامين هواي تازه و فيلتر كردن آن عمل تهويه مطبوع تابستاني و زمستاني را انجام مي دهد . هواي برگشتي از اتاقها با هواي تازه در محفظه اختلاط دستگاه مخلوط شده و سپس از كويل هاي سرمايي يا گرمايي و رطوبت زن (معمولا در زمستان) عبور مي كند . سرعت عبور هوا از كويل حدد 500 فوت بر دقيقه است . فرآيند رطوبت زني به وسيله پاشش آب از افشانك ها يا شبكه بخار و فرآيند رطوبت گيري توسط كويل سرد انجام مي شود . كنترل دما به دو صورت مي تواند انجام شود : روش اول با استفاده از شير سه راه برقي يا موتوري كه روي لوله رفت و برگشت كويل نصب شده و به وسيله ترموستاتي كه در كانال برگشت هوا به هواساز نصب مي شود ، عمل قطع و وصل و يا كم و زياد كردن جريان آب انجام مي گيرد . در روش دوم به وسيله ترموستات نصب شده در اتاق يا راهرو يا مكان مناسب ديگر (مانند حالت فن كويل) به فن دستگاه هواساز فرمان خاموش و روشن داده مي شود . سيستم كنترل لازم است به گونه اي طراحي شود كه ابتدا مجموعه ترموستات كانالي و شير سه راهي عمل نمايد و سپس در مرحله بعد در صورت لزوم ترموستات اتاقي به بادزن دستگاه دستور دهد .

دستگاههاي هواساز كه از ورق گالوانيزه ساخته مي شوند ، با توجه به شرايط مكاني و موقعيت نصب ممكن است قائم و يا افقي ساخته شوند . دستگاه هواساز به صورت يك منطقه اي و يا چند منطقه اي طراحي و ساخته مي شوند . در نوع يك منطقه اي تمام بخش هاي ساختمان كه تحت پوشش آن است با شرايط يكنواخت دما و رطوبت هوادهي مي شود و در نوع چند منطقه اي به كمك دمپرهاي مخصوص امكان هوادهي با دما و رطوبت هاي مختلف به مناطق متفاوت وجود دارد .

 

 

براي انتخاب دستگاه هواساز نياز به اطلاعات زير مي باشد :

1- بارهاي سرمايي و گرمايي كلي ساختمان (اگر براي ساختمان بيش از يك هواساز استفاده مي شود بايد سهم هر هواساز از بارهاي سرمايي و گرمايي كلي مشخص شود).

2- حجم هوايي كه در واحد زمان از هواساز عبور مي كند

3- افت فشار استاتيكي طولاني ترين مسير كانال يا هد استاتيكي فن

با اطلاعات فوق و مراجعه به كاتالوگ كارخانه سازنده مدل دستگاه و سپس ساير مشخصات دستگاه مانند : نوع فيلترها ، ظرفيت حرارتي كويل پيش گرم كن و اينكه با بخار آب يا آب داغ گرم مي شود ، ظرفيت حرارتي كويل گرم كننده و اينكه با بخار يا آب داغ گرم مي شود ، ظرفيت رطوبت زن (اگر از نوع بخاري است پوند در ساعت بخار و نيز فشار بخار كه اغلب 15 پاوند بر اينچ مربع است) ، قدرت موتور بادزن و غيره تعيين مي شوند .

همانگونه که اصطلاح بکار برده شده نشان مي دهد ، اجزاء اصلي که اساس واحد فن کويل را تشکيل مي دهند ، عبارتند از يک فن که توليد جريان هوا مي کند و يک کويل آب سرد کننده يا انبساط مستقيم که هوا را سرد و رطوبت زدايي مي نمايد . معمولا متعلقاتي چون کويل گرمايش ، رطوبت زن و بخش فيلتر نيز در اختيار قرار مي گيرند تا در صورت لزوم اهداف باقيمانده تهويه مطبوع را برآورده سازند .اجزا مورد نياز ممکن است در درون محفظه پيش ساخته اي که بشکل کابينت مي باشد نصب گردند.

چون چنين تجهيزاتي براي اتصال به يک دستگاه غير قابل انتقال طرح و ساخته شده اند، نمي توان  آنها را جزو تجهيزات فن – کويل به حساب آورد. در عين حال بدليل تشابه بين کاربرد تجهيزات کويل اسپري با تجهيزات فن – کويل اين تجهيزات در اين بخش مورد بحث قرار گرفته اند .

تفاوت کاربرد و طرح اين تجهيزات به همان شکلي که در واقعيت وجود دارد ذکر خواهد شد .

تفاوت فيزيکي واحدهاي فن – کويل يک منطقه و چند منطقه در محل نصب فن نسبت به کويل سرمايش است . در واحد يک منطقه اي فن در پايين دست کويل سرمايش نصب مي گردد ، بنابراين غالبا اين واحد را واحد مکشي مي نامند . يک واحد چند منطقه اي را مي توان واحد دهشي ناميد ، زيرا فن در بالا دست کويل قرار دارد . استفاده از فني که مجهز به پخش کننده باشد، در تبديل فشار سرعت به فشار استاتيکي کمک کرده و افت انرژي را نيز به حداقل مي رساند .

واحدهاي فن کويل با هر دو نوع پره خم به جلو و خم به عقب توليد مي شوند . فن هايي که داراي پره هاي خم به جلو هستند ، براي چنين مصارفي مناسبند ، زيرا اينگونه فن ها نسبت به ساير انواع فن در سرعتهاي پايين تري کار مي کنند . ساختمان چرخ اينگونه فن ها سبک تر ، کم حجم تر و ارزانتر از پره هاي خم به عقب مي باشد . چون سرعت اين فن ها کم است ، مي توان از محورهاي طولاني تر استفاده کرد .

کاربرد تجهيزات تهويه مطبوع متاثر از مشخصه هاي بار سرمايش فضاي مورد نظر و ميزان کنترل لازم براي درجه حرارت و رطوبت آن است .

واحد يک منطقه اي بطور موثرتري بارهاي فضايي که داراي مشخصه هاي نسبتا ثابت يا بارهايي با تغييرات يکنواخت است را جبرانمي کند . مثال ايده آل چنين فضايي يک اتاق بزرگ است . در عين حال استفاده از اين سيستم براي کاربردهاي چند اطاقه نيز عملي است ، مشروط بر اينکه تغييرات بار د رتمام اطاقها مشابه بوده و به يک نسبت باشد . اگر لازم باشد ميتوان با قرار دادن کنترل به طريق گرمايش مجدد يا کنترل حجم هوا در کانالهاي انشعابي سيستم منطقه اي بوجود آ ورد .

در کاربرد چند اطاقه که مولفه هايي بار تابعي از زمان بوده و بطور مستقل از يکديگر تغيير مي کنند، دستگاه چند منطقه اي که داراي يک فن باشد، قادر است کنترل خاص هر منطقه را انجام دهد . براي اينگونه بارها استفاده از واحد چند منطقه اي ارزانتر از واحد يک منطقه اي که در کانالهايش از کويلهاي گرمايش مجدد استفاده شده باشد، خواهد بود.

چون واحد چند منطقه اي اين امکان را مي دهد که در هنگام بار جزئي هواي تازه از اطراف کويل سرمايش باي پس شود . از اين واحد بويژه در مواردي که نسبت حرارت احتياج به کنترل رطوبت باشد، مي توان يک کويل پيش سرمايش را در کانالي که حداقل هواي تازه را تامين مي کند قرار داد.

واحد استاندارد فن – کويل فقط کنترل محدود درجه حرارت را عملي مي کند . کنترل مقدار رطوبت را مي توان با افزودن يک واحد رطوبت زن ، همانند واحدهاي اسپري آب شهر ، که بصورت آماده نصب عرضه مي شوند، انجام داد . در عين حال اگر در کاربردي نياز باشد که رطوبت دقيق تر کنترل شود،استفاده از واحدهاي کويل اسپري يا واحد فن – کويل اسپري مناسب تر خواهد بود.

از تجهيزات کويل اسپري مي توان در تابستان براي سرمايش و رطوبت زدايي ، در زمستان براي رطوبت زني و در فصول معتدله براي سرمايش تبخيري استفاده کرد.

ترجيح داده مي شود که اين تجهيزات در کاربردهايي که بايستي رطوبت نيز کنترل گردد از قبيل فرآيندهاي صنعتي، بيمارستان ، موزه ها و کتابخانه بکار برده شود. مي توان تجهيزات کويل اسپري را به گرمکن آب اسپري تجهيز کرد تا امکان سرمايش و گرمايش را همزمان با رطوبت زني بوجود  آورد .

 

 -----------------------------------------

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:4  توسط ميثم | 

هنگامي که در يک کاربرد تهويه مطبوع احتياج به سيستم کانال باشد، فن هاي لوله محوري، برد محور يو يا سانتريفوژ را مي توان مورد استفاده قرار داد. در مواردي که سيستم کانال وجود نداشته و مقاومت کمي در مقابل جريان هوا وجود دارد ، فن پروانه اي مي تواند به کار برده شود. در عين حال هنگامي که تجهيزات آماده نصب براي کاربردهايي که احتياج به شبکه کانال ندارند مورد استفاده قرار مي گيرند اغلب فن هاي سانتريفوژ بکار برده ميشود .

فن سانتريفوژ به دليل بي صدا بودن و عملکرد مناسبش در فشارهاي بالا، در بيشتر کاربردهاي تهويه مطبوع بمنظور فراهم نمودن شرايط آسان بکار برده مي شود .

علاوه بر اين دهانه ورودي فن سانتريفوژ را ميتوان به وسائلي که سطح مقطع بزرگ دارند وصل کرد، در حالي که دهانه تخليه آن را مي توان به کانالهاي نسبتا کوچک متصل نمود. براي برآورده ساختن احتياجات سيستم توزيع هوا مي توان جريان هوا را تغيير داد ، اين عمل با تنظيمات ساده محرک فن يا تنظيم وسايل کنترل صورت مي گيرد .

استفاده از فن هاي جريان محوري براي مواردي که احتياج به حجم زيادي از هوا داريم و صداي زياد فن نيز در درجه دوم اهميت قرار دارد ، عالي خواهد بود. بنابراين اينگونه فن ها اغلب براي تهويه مطبوع و تجديد هواي بخشهاي صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرند . اين فن ها که داراي سرعتهاي بالا مي باشند، احتياج به پره هايي دارند تا هنگامي که تحت فشارهايي که براي سانتريفوژ عادي است ، کار مي کنند داراي بهترين بازده باشند . در عين حال اين فن ها مي توانند بدون پره هاي هادي نيز مورد استفاده قرار گيرند .

 

مفهوم سرعت مخصوص در تشريح کردن کاربردهاي گوناگون انواع فن ، مفيد و سودمند مي باشد . سرعت مخصوص يک شاخص عملکرد فن مي باشد که بستگي به سرعت ، ظرفيت و فشار استاتيکي فن دارد . شکل 4 نمايانگر محدوده سرعت مخصوص شش نوع فن سانتريفوژ و جريان محوري است که در راندمانهاي استاتيکي بالا کار مي کنند . اين شکل نشان مي دهد که فن هاي سانتريفوژ با پره هاي انحنا، به جلو در سرعتهاي کم ، ظرفيت هاي کم و فشارهاي استاتيکي زياد ، داراي حداکثر بازده مي باشند . در عين حال فن هاي پروانه اي حداکثر بازده را در سرعتهاي و ظرفيتهاي بالا و فشارهاي استاتيکي پايين خواهد داشت مشخصات توان مصرفي فن هاي گوناگون طوري است که امکان دارد يک نوع فن تحت بار اضافي قرار گرفته و يا اينکه تحت چنين بار اضافي واقع نگردد . فن سانتريفوژ با پره هاي انحنا به عقب از نوعي است که تحت بار اضافي واقع نمي شود. در حاليکه فن هاي سانتريفوژ با پره هاي انحنا به جلو ممکن است تحت بار اضافي قرار بگيرند . فن هاي جريان محوري ممکن است تحت بار اضافي قرار بگيرند و يا اينکه تحت چنين بار اضافي واقع نشوند . تمام انواع فن ها را مي توان براي تخليه مورد استفاده قرار داد . فن هاي ديواري بر عليه مقاومت صفر يا بر عليه مقاومت کم، عمل مي کنند و بنابراين هميشه از نوع پروانه اي مي باشند. فن هاي پروانه اي در داخل کلاهک هاي روي بام يا اطاقکهاي روي بام استقرار مي يابند . فن هاي تخليه اي که داراي هود هستند و فن هاي تخليه ايستگاه مرکزي عموما از نوع سانتريفوژ مي باشند . ممکن است فن هاي محوري براي کاربردهاي تخليه مناسب باشند ، بويژه براي نصب در کارخانجات .

عملکرد فن پايدار است اگر بعد از اغتشاش جزئي موقتي نقطه عملکرد فن تغيير نکند ايا هنگام اغتشاش جزئي دائمي نقطه عملکرد خيلي کم تغيير يابد .ناپايداري حالتي است که جريان موجدار و يا داراي ضربان باشد امکان دارد چنين حالتي در هنگامي رخ دهد که منحني مشخصه سيستم منحني فن را در دو نقطه يا بيشتر قطع کند چنين حالتي به ندرت در مواردي که تنها از يک فن استفاده مي شود رخ مي دهد. هنگامي که دو يا چند فن که داراي پره هاي انحنا به جلو هستند به طور موازي بهم متصل مي گردند ممکن است منحني مرکب حاصل داراي ناحيه نا پايدار. اگر نقطه عملکرد در اين ناحيه قرار گيرد کاهش يا افزايش مقاومت سيستم صورت مي گيرد در هنگامي که فقط يک نقطه تقاطع بين منحني سيتم و منحني فن وجود داشته باشد بهره برداري در شرايط پايدار صورت خواهد گرفت.تشديد در سيستم کمياب است ولي امکان دارد در مواقعي که در سيستم کانال کشي اي که براي فرکانس خاصي تنظيم شده از فن هاي فشار بالا استفاده گردد رخ بدهد همانند تشديد در لوله کشي ساختمان در هنگامي که نقطه عملکرد سمت چپ پيک فشار قرار داشته باشد افزايش فشار ناشي لز افزايش ظرفيت به نوبه خود تمايل به افزايش فشار بيشتري دارد با تغيير منحني مشخصه سيستم بنحوي که عملکرد بين پيک فشار و نقطه تخليه آزاد ببافته مي توان بر چنين شرايطي غلبه کرد.

 

 

علاوه بر مقادير استاندارد سطح متداول صدا يا استفاده از فضاي به خدمت گرفته شده فضاي در دسترس و طبيعت بار ، نيازهاي ديگر سيستم که بر انتخاب فن تاثير مي گذارند عبارتند از : مقدار هوا ، فشار استاتيکي و دانسيته هوا .

هنگامي که اين نيازها شناخته گردد ، انتخاب فن براي تهويه مطبوع هميشه متکي بر انتخاب ارزانترين ترکيب اندازه و گروه ساخت فن که سطح قابل قبولي از صدا و بازده را نيز به همراه داشته باشد، خواهد بود.

نمي توان در هنگام انتخاب فن ، سرعت خروجي را بعنوان شاخص صداي توليد شده بکار برد . بهترين مشخصه صدا در هنگامي که فن حداکثر بازده را دارد، حاصل مي گردد . سرعت خروجي مجاز براي فن هايي که در فشارهاي استاتيکي بالا کار مي کنند بيشتر است، زيرا حداکثر بازده در دبي هاي زياد رخ مي دهد . بنابراين هر محدوديتي که در ارتباط با صداي توليد شده بر سرعت خروجي اعمال شود، علاوه بر اينکه متکي بر حدود صداي محيط و مساحت فضاي مفيد در دسترس مي باشد . متکي بر فشار به نقطه حداکثر بازده انتخاب شود. بعلاوه شبکه کانال مربوطه نيز بايستي صحيح طراحي گردد ، همانگونه که در بخش 2 توضيح داده شد.

معمولا بهترين توازن بين هزينه اوليه و بازده فن درهنگامي حاصل مي شود که فن انتخابي کمي کوچکتر از فني باشد که داراي حداکثر بازده است . در عين حال شايسته است براي مواقعي که زمان بهره برداري طولاني است . از فن هايي بزرگتر که بازده بيشتر دارند استفاده شود. در مواقعي که انتخاب فن کوچکتر باعث مي شود که محتاج به موتور ، محرک و راه انداز بزرگتر و ساختمان ضخيم تر باشيم ، انتخاب فن بزرگتر از نظر اقتصادي ترجيح داده مي شود.

چگونگي انتخاب فن و محرک  آن مي تواند بر شرايط سايکرومتريکي فضاي مربوطه تاثير بگذارد . اگر فن انتخابي باعث گردد مقدار هوا کمتر از احتياجات شرايط طراحي باشد درجه حرارت حباب خشک اطاق بزرگتر از احتياجات شرايط طراحي باشد، کنترل هاي موجود در اطاق از افت درجه حرارت جلوگيري خواهند کرد.

-----------

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:4  توسط ميثم | 
يک کويل سرمايش خاص بر اين اساس انتخاب مي شود که با توجه به بارهاي سرمايش محسوس ، نهان و کل که براي فضاي مورد نظر محاسبه شده اند و با توجه به شرايط هوا در هنگام ورود به کويل ، کويل انتخابي قادر باشد در هنگام عبور هوا از درون خود تاثيرات مطلوب و مورد نظر را بر آن بگذارد. در عين حال انتخاب نهايي مشخص کننده ميزان جريان آب سرد مورد نياز، افت فشار اين جريان و درجه حرارت موردن ياز آب سرد ورودي مي باشد و در حالتهايي که از کويل انبساط مستقيم استفاده مي شود نمايانگر درجه حرارت سيال مبرد نيز خواهد بود.

لذا در هنگام انتخاب کويل بايستي عملکرد سمت آب سرد کننده يا سيال مبرد نيز مورد توجه واقع شود.، همانگونه که عملکرد سرعت هوا مدنظر قرار مي گيرد .

بنابراين انتخاب هر کويلي داراي دو واقعيت است که امکان دارد مستقل از يکديگر مورد توجه واقع شوند. عملکردهاي سمت هوا و سيال مبرد را بايستي مستقل از يکديگر مد نظر قرار داد و در نهايت انتخابي بهينه از نظر اقتصادي را فراهم نمود. استفاده از روش نقطه شبنم دستگاه در هنگام انتخاب کويل، به معناي سازگاري عملکردهاي سمت هوا و سمت سيال مبرد مي باشد . 

مفهوم عبارت ( دو – مرحله ) در هنگام انتخاب کويل در زير بيان شده است :

1- بر اساس ضريب باي پسي که توسط شرايط هوا تعيين و تحميل شده کويلي را که تعداد رديف ها و فضاي بين پره آن مشخص است بطور آزمايشي انتخاب کنيد.

2- با استفاده از نقطه شبنم دستگاه که در مرحله 1 بدست آمد ،  عملکرد سمت سيال مبرد را تعيين کنيد . تعيين اين عملکرد محتاج به يافتن درجه حرارت موردنياز سيال مبرد در هنگامي که از کويلهاي انبساط مستقيم استفاده مي شود و يا يافتن مقدار آّ سرد شده و درجه حرارت آن و افت فشار حاصله در هنگامي که از کويلهاي آبي استفاده گردد ، مي باشد.

بنابراين مي توان بدون توجه به انتخاب نهايي دستگاه برودني ، کويل را بطور آزمايشي انتخاب کرد . اگر با اولين انتخاب کويل ، عملکرد سمت سيال مبرد رضايتبخش نباشد بايستي کويل ديگري را که داراي عملکرد مناسبي در سمت هوا است، امتحان کرد . با انتخاب بهينه ، از دستيابي به عملکرد و هزينه عملياتي مناسب اطمينان حاصل مي شود.

غالبا در کاربردهاي چند منطقه اي ، نقطه شبنم دستگاه در فضاهاي مختلف تفاوت مي کند . اگر چه هزينه سيستم توسط نقطه شبنم پايين وسايل اطاق نظير شبنم کويل ، مشخص مي شود ، ولي نقطه شبنم بالاتري را مي توان انتخاب کرد و يک مصالحه قابل قبولي بين رطوبت نسبي اطاق در شرايط طراحي با درجه حرارت نقطه شبنم پايين تر ايجاد نمود.

مقدار افزايش رطوبت نسبي بوسيله کاهش درجه حرارت نقطه شبنم پايين تر ايجاد نمود.

مقدار افزايش رطوبت نسبي بوسيله کاهش درجه حرارت حساب خشک جبران خواهد شد .

در مورد اطاق کنفرانس که بار نهان آن نسبتا زياد است امکان دارد اتخاذ چنين تصميمي لازم باشد. اگر براي اين کاربرد چنين مصلحتي غير قابل قبول است. مي توان با مجهز کردن اين فضاي خاص به سيستم جداگانه به حداکثر جنبه اقتصادي دست يافت.

استفاده مستقيم يا استنتاجي از يکي از دو روش ، همراه با مواجه با دسته بنديهاي گوناگون کويل و تکنيکهاي انتخاب کويل خواهد بود. اين روش ها، روش نقطه شبنم دستگاه ( درجه حرارت موثر سطح) و روش اطلاعات اساسي تصحيح شده مي باشند .

روش دومي در ارتباط با محاسبه عملکرد کويل از روي معادلات و اطلاعات اساسي انتقال حرارت است ، با آميختن تعيين عملکرد سمت هوا و عملکرد سمت سيال مبرد، اين روش تبديل به يک عمل خواهد شد . در عين حال روش اطلاعات اساسي محتاج به فرضهايي است که هميشه بعد از انتخاب کردن تجهيزات اصلاح مي گردد . و بنابراين يک روش سعي و خطا خواهد بود. ممکن است تعداد رديف هاي کويل که نتيجه محاسبات است ، اعشاري باشد که بايستي به عدد صحيح تبديل شود، و اين به نوبه خود باعث لزوم محاسبه مجدد عملکرد مي گردد . روش نقطه شبنم دستگاه استنتاج شده از مفهوم ( دو – مرحله) در انتخاب کويل و پارامترهاي مورد نياز آن است .

رديف هاي کويل بدست آمده تنها ناشي از بررسي ارقام صحيح واستاندارد رديف هاي کويل مي باشد.

نمودارهاي مختلفي هستند که براي ارزيابي عملکرد سمت هواي کويلهاي سرمايش استفاده مي شوند، براي استفاده از اين نمودارها بايستي با شرايط ورودي و خروجي هوا وارد آنها شد . عملکرد حاصل از نمودارهاي مذکور بر اساس ضريب باي پس کويل و نقطه شبنم دستگاه خواهد بود.

يک زاويه قائمه را که در درجه حرارت حباب خشک ورودي ثابت شده و حول آن مي چرخد در نظر بگيريد . با چرخاندن اين زاويه قائمه از تقاطع هاي گوناگون ضريب باي پس کويل و خط ارتباطي بين درجه حرارت حباب تر هواي ورودي و خروجي عبور کنيد، ضريب باي پس حاصل نمايانگر ضريب باي پس است که درجه حرارت حباب خشک را برآورده مي سازد . نقطه شبنم دستگاه را مي توان در نقطه تقاطع انتخابي خواند .

وقتي ضريب باي پس يک کويل مشخص نباشد، عملکرد کويل را مي توان در روي نمودار رسم کرد و ضريب باي پس را در محل تقاطع خط ارتباطي بين درجه حرارتهاي حباب تر ورودي و خروجي با خط ارتباطي بين درجه حرارتهاي حباب خشک ورودي و خروجي خواند . بنابراين ميتوان مستقيما ضرايب باي پس کويلهاي مختلف را با يکديگر مقايسه نمود.

هنگامي که انتخاب کويل سرمايش بعد از تهيه فرم تخمين بار تهويه مطبوع صورت گيرد، ضريب باي پس کويل انتخابي بايستي تا حد معقولي با ضريب باي پس تخمين زده شده در فرم مطابقت داشته باشد . اگر اين تطابق وجود نداشته باشد بايستي ضريب باي پس را مجددا تخمين زد .


------------

ضمناً مطالب تکمیلی شامل موارد زیر موجود است :

-     مبانی تهویه مطبوع و سایکرومتریک

-     هواساز تک زون و چند زون

-     فرآیندهای داخل هواساز

-     محاسبات و انتخاب هواساز

-     متعلقات دستگاه هواساز

-     کویلهای سرمایش و گرمایش

-     رطوبت زنی و رطوبت زدایی

-     صافی ها

-     میرا کننده ارتعاش

-     مقابله با یخ زدگی

-     توضیحات دستگاه ایرواشر

-     بررسی هواسازهای تولیدی در ایران و مقایسه کارخانجات مختلف

-     و .....

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:2  توسط ميثم | 
تجهيزات و سيستم هاي كنترل در هواسازها ( زبان اصلی )Download

پسورد : dalaho.net


منبع : http://www.hvac.vov.ir/

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:2  توسط ميثم | 

سيستم هاي تهويه مكنده موضعي :

اساس كار سيستم تهويه كننده بر اين اصل استوار است كه مواد آلوده كننده قبل از پراكنده شدن درنزديك ترين نقطه ممكنه به منبع آلودگي بدام بيفتد به طور كلي دو نوع طبقه بندي اصلي جهت سيستم تهويه مكنده موضعي وجود دارد كه به شرح زير است :

 

 

1-      تهويه مكنده موضعي يا مكنده پروسس

در اين نوع تهويه معمولا آلوده كننده هاي گازي شكل از قسمت اصلي خط توليد مكيده مي شوددر اين موردمي توان مكش گاز ها را به صورت مستقيم از كوره ها ذكر نمود .

2-      سيستم مكنده در منشا آلودگي

در اين قسمت تهويه بر اساس حفاظت كارگران مي باشد. هود ها قلاويزي كه در قسمت فوقاني نصب مي شوداز اين نوع است .  

كار برد سيستم تهويه مكنده موضعي

كار برد سيستم تهويه مكنده موضعي بر اساس شرايط زير مي باشد.

1-      زماني كه آلود ه كننده نسبتا سمي اي در محيط كاتر وجود داشته باشد .

2-      محل كار كار گر درد نزديكي و مجاورت انتشار آلودگي فرا ردارد.

3-      ميزان پراكندگي آلودگي در طول مدت زمان تغيير نمايد.

4-      منابع پخش آلودگي بزرگ و تعداد آن در حدود چندعدد و يا كوچك ولي با تعداد زياد وپراكنده اي هستند

5-      منبع پخش آلودگي در مقايسه با منبع آلودگي متحرك تمايل به ثابت شدن داشته با شد .

6-      جلوگيري از آتش سوزي وانفجار

7-      نگهداري از و مراقبت

8-      زيبائي

9-      باز يابي زباله

در مواقعي كه از سيستم تهويه مكنده موضعي استفاده مي شود بايد از دستو العمل ها و قوانيني كه در اين مورد وضع گرديده اند استفاده كردكه از مهمترين آن ها مي توان دستور العمل هاواستانداردها ي سازمان كار آمريكا به كار برد .   


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:1  توسط ميثم | 

نحوه ي عملكرد دمپر هاي خود كار

دمپرهاي خودكار معمولا از يك سري پره هاي مرتبط واقع در يك كانال يا دريچه تشكيل شده است . اين پره ها زماني كه در موقعيت عمود بر جريان هوا قرار گيرند , راه عبور هوا را از يك كانال يا دريچه سد مي كنند . دمپرها را مي توان به صورت دستي (براي موازنه ي هوا و انجام تنظيمات ) حركت داد . در صورتي كه براي كنترل مورد استفاده قرار گيرد . معمولا از نوع خودكار است كه توسط مو تور دمپر به حركت در مي آيد . پره هاي يك دمپر توسط اهرم و اينكيج ( و برخي اوقات دنده ) به يك ديگر متصل مي شود . و محور خروجي از موتور دمپر به يكي از پره ها متصل مي شود تا تمامي پره ها را به موقعيت مورد نظر برساند .


بنابراين عملكرد دمپرهاي خودكار قطع و تغيير دبي هواست .

انواح محرك هاي ( موتور هاي ) دمپر

محرك هاي دمپر ها دو نوع است : نيوماتيك ( كه به وسيله فشار هوا به حركت در مي آيد ) و الكتريك . محرك هاي دمپر نيوماتيك معمولا داراي فنري است كه دمپر را در موقعيت انتهايي يا ابتدايي نگه مي دارد . اين موقعيت عادي ناميده مي شود .

(همين كلمه براي شيرها نيز به كار مي رود .) اين حالت موقعيتي است كه فشار هوا يا ولتاژي پشت شير يقا دمپر وجود ندارد . در مورد دمپرهاي هواي تازه موقعيت عادي معمولا حالت بسته است .


مشخصات جريان دمپر

دمپر ها همچنين به دو نوع با تيغه هاي موازي و تيغه هاي متقابل تقسيم مي شوند . تيغه هاي متقابل به اين معناست كه تيغه ها در جهت هاي مخالف يك ديگر مخالف يك ديگر حركت مي كند . در نوع موازي تغيه ها در يك جهت حركت مي كند . گرچه بيشتر دمپرهاي خودكار از نوع متقابل است , اما دمپرهاي تيغه موازي مشخصات جرياني بهتري را ارئه مي كند .

مشخصات جريان نشانگر مقدار دبي هواي عبوري از دمپر حالت تمام بسته تا تمام باز است . در شرايط مطلوب يك دمپر در حالت 301 درصد بسته ( برحسب زاويه ) فقط بايد 30 درصد دبي هوا را از خود عبور دهد كه متاسفانه اين طور عمل نمي كند ولي دمپرهاي با تيغه موازي نزديكي بيشتري به اين شرايط مطلوب را دارد .

علل و موارد كاربرد دمپرهاي خودكار

دمپرهاي هواي تخليه , برگشت و تازه : دمپرها را مي توان براي منظور هاي مختلفي در سيستم هاي هوارسان به كار برد .

كاربرد ديگر دمپرها در كانال هواي برگشت است كه بايد هواي برگشت با مقداري هواي تازه مخلوط شود . معمولا دمپر هواي تازه و برگشت با دمپر هواي تخليه به صورت متقابل , كه ارتباط نزديكي با عملكرد و دمپر هواي تازه دارد , كار مي كند .

در سيستم هاي هوارسان بزركتر , معمولا دو سري دمپر براي كنترل ورودي هواي تازه يك سري براي حداقل هواي تازه و يك سري نيز براي بقيه , مورد استفاده قرار مي گيرد هر چند اين كار لزوم استفاده از يك سري محرك دمپر اضافي و در نظر گرفتن قسمتي براي حداقل و يكي براي حداكثر هواي تازه ايجاب مي كند , اما در عوض باعث تنظيم مقدار هواي تازه و كنترل بهتر هواي تازه ورودي مي شود.روش ديگر كنترل هواي تازه استفاده از يك دمپر و يك حد توقف براي حداقل هواي تازه ( يا داراي تنسظيم موقعيت ) است . دمپر در صورت باز بودن به هيچ وجه بيشتر از اين حد تنظيم , باز نمي شود . چون يك دمپر اغلب در اين موقعيت حداقل بسته است , مشخثات جرياني آن مطلوب نبوده و تعيين مقدار مطلوب هواي تازه مشكل است .

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:0  توسط ميثم | 
Wet Pipe Fire Sprinkler Systems

Wet Pipe Fire Sprinkler Systems

A wet pipe sprinkler system is a sprinkler system employing automatic sprinkler heads attached to a piping system containing water and connected to a water supply so that water discharges immediately from sprinklers opened by heat from a fire.

Each sprinkler is activated individually when it is heated to its design temperature. Most sprinklers discharge approximately 20-25 gallons per minute (gpm), depending on the system design. Sprinklers for special applications are designed to discharge up to 100 gpm.


Dry Pipe Fire Sprinkler Systems

Dry Pipe Fire Sprinkler System
 

A dry pipe sprinkler system is a system with automatic sprinkler heads attached to a piping system containing air or nitrogen under pressure. The release of this pressure (as from the opening of a sprinkler) permits the water pressure to open a valve known as a dry pipe valve and the water then flows into the piping system and out of the open sprinkler head.

Dry pipe sprinkler systems are installed in areas where wet pipe systems may be inappropriate such as areas where freezing temperatures might be expected.


Deluge Fire Sprinkler Systems

Deluge Fire Sprinkler System

The arrangement of deluge fire sprinkler system piping is similar to a wet or dry pipe system with two major differences:

A. Standard sprinklers are used, but they are all open. The activating elements have been removed so that when the control valve is opened water will flow from all of the sprinklers simultaneously and deluge the area with water.

B. The deluge valve is normally closed. The valve is opened by the activation of a separate fire detection system.

Deluge systems are used where large quantities of water are needed quickly to control a fast-developing fire. Deluge valves can be electrically, pneumatically or hydraulically operated.


Pre-action Fire Sprinkler Systems

Pre-action Fire Sprinkler System

A pre-action sprinkler system is similar to a deluge sprinkler system except the sprinklers are closed. This type system is typically used in areas containing high value equipment or contents and spaces which are highly sensitive to the effects of accidental sprinkler water discharge. The pre-action valve is normally closed and is operated by a separate detection system.

Activation of a fire detector will open the pre-action valve, allowing water to enter the system piping. Water will not flow from the sprinklers until heat activates the operating element in individual sprinklers. Opening of the pre-action valve effectively converts the system to a wet pipe sprinkler system.

In a pre-action system the piping is pressurized with air or nitrogen, monitoring of this air pressure provides a means of supervising the system piping. Loss of the supervisory air pressure in the system piping results in a trouble signal at the alarm panel.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 17:59  توسط ميثم | 
در حال حاضر میزان درجه حرارت آب گرم چرخشی و آب گرم مصرفی در موتورخانه ها بصورت دستی و تمام تنظیم درجه حرارت  ترموستات دیگ و یا پمپهای سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا  درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و  مصرف بیهوده سوخت و انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمانهای غیرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آموزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده می گردد و نیازی به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد.

   
 آشنایی با نحوه عملکرد سیستمهای کنترل موتورخانه

 روش فعلی تنظیم دستی ترموستات دیگها و پمپها، قابلیت اعمال خاموشی و یا کنترل تجهیزات در وضعیت آماده باش را ندارند. بنابراین با توجه به عدم کارآیی دقیق و محدودیتهای کنترلی ترموستاتهای دستی، ضرورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به  منظور :
راهبری و کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
بهینه سازی و جلوگیری از مصرف بیهوده سوخت و انرژی الکتریکی
تثبیت محدوده آسایش حرارتی ساکنین ساختمان
کاهش استهلاک تجهیزات و هزینه های مربوطه
کاهش هزینه های سرویس- نگهداری تاسیسات حرارتی
کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

آشکار می گردد.

 اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتوخانه مبتنی بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد. این سیستم با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند :
 ضلع شمالی ساختمان جهت اندازه گیری دمای سایه (حداقل دمای محیط خارج ساختمان)
  کلکتور آب گرم چرخشی
 خروجی منبع آب گرم مصرفی 

 لحظه به لحظه اطلاعات حرارتی موقعیتهای فوق را اندازه گیری و با تشخیص هوشمند نیاز حرارتی ساختمان تا برقراری شرایط  مطلوب در تابستان یا زمستان تجهیزات حرارتی موتورخانه شامل مشعلها و پمپهای آب گرم چرخشی را راهبری می نماید. بدین صورت  مصارف گرمایشی (گرمایش- آب گرم مصرفی) نیز متناسب با نوع کاربری ساختمان مسکونی یا غیرمسکونی (اداری- عمومی- آموزشی- تجاری) تامین و کنترل می شود. صرفه جویی مصرف انرژی حاصل از عملکرد سیستم به دو دسته تقسیم می شوند :

کنترل مصارف گرمایشی درزمان استفاده از ساختمان (مسکونی و غیرمسکونی)
خاموشی یا آماده باش موتورخانه پس از ساعت کاری ساختمان های غیرمسکونی (در ساختمانهای اداری-آموزشی- عمومی- تجاری)

هنگام استفاده از موتورخانه در ساختمانهای مسکونی و یا غیرمسکونی و با در نظر گرفتن شرایط کارکرد زمستانی تابستانی و برای کنترل گرمایش، مشعلها و پمپها توسط یک منحنی حرارتی کنترل می شوند. در این منحنی دمای آب گرم چرخشی در تاسیسات، تابعی از  درجه حرارت محیط خارج ساختمان می باشد و به صورت لحظه ای و خودکار متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان کنترل می  شود و باعث ایجاد دمای یکنواخت در داخل ساختمان می گردد. بدین صورت هنگام گرم شدن دمای محیط خارج ساختمان مشعلها و پمپها  به اندازه ای کار می کنند که گرمایش در حد مورد نیاز و در محدوده آسایش حرارتی تامین شود و از تولید بیش از حد حرارت که موجب کلافگی و باز شدن پنجره ها بمنظور تعدیل دمای اتاقها می گردد جلوگیری می نماید.

 برای تامین دمای آب گرم مصرفی مطابق با شرایط مطلوب تعریف شده نیز تجهیزات موتورخانه به اندازه ای کار می کنند که تنها دمای آب گرم مصرفی در ساعتهای مورد نظر به حد تعریف شده و مطلوب برسد و نه بیشتر.

 در ساختمانهای با کاربری غیرمسکونی نظیر ادارات، مدارس، مجتمع های تجاری و ... نیز بدلیل غیرپیوسته بودن ساعت بهره برداری از ساختمان، سیستم کنترل هوشمند موتورخانه توسط یک تقویم زمانی پس از ساعت کاری و تا زمان پیش راه اندازی موتورخانه در صبح روز بعد، موتورخانه را کاملاً خاموش و یا در وضعیت آماده باش (کنترل دمای آب گرم چرخشی در یک دمای ثابت و پائین) قرار می دهد.

۲- ویژگیهای منحصربفرد استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در مقایسه با سایر روشهای بهینه سازی مصرف انرژی

 ویژگیهای منحصربفرد استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در مقایسه با سایر روشهای بهینه سازی مصرف انرژی :

1-2- مستقل بودن عملکرد سیستم از مساحت زیربنای ساختمان

با افـزایش مساحت زیربنـای ساختمـان، مصرف سوخت و انرژی آن نیز به نسبت ساختمانهای کوچکتر افزایش می یابد و موجب می شود تا اجرای روشهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمانهای بزرگتر، پر هزینه تر شود. بعنوان مثال درصورتیکه مساحت پنجره های هر ساختمان 15% مساحت کل ساختمان در نظر گرفته شود در یک ساختمان با مساحت 000/10 متر مربع، مقدار و هزینه اجرای پنجره دو جداره 5 برابر مقدار و هزینه اجرای آن در یک ساختمان با مساحت 2000 متر مربع می باشد و به همین ترتیب برای اجرای   روشهای دیگری مانند : عایق حرارتی، عایق های حرارتی دیوار و کف و سقف، شیرهای ترموستاتیک رادیاتور.

برخلاف روشهای فوق، سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه دارای ویژگی منحصربفرد و متمایز "مستقل بودن عملکرد از مساحت بنای ساختمان" می باشند. به عبارت دیگر در موتورخانه هر ساختمان، صرف نظر از مساحت آن، تنها با نصب یک دستگاه با هزینه ای ثابت و حداقل، موتورخانه هوشمند می گردد. دلیل این ویژگی منحصربفرد در تعداد مشعلها و دیگهای هر موتورخانه است. تعداد و ظرفیت حرارتی مشعلها و دیگهای تاسیسات حرارتی هر ساختمان (مصرف کنندگان سوخت) با مساحت آن نسبت مستقیم دارد و همواره تعداد مشعلها و ترکیب ظرفیت حرارتی آنها به نحوی است که علاوه بر تامین بار حرارتی مورد نیاز ساختمان، موجب افزایش هزینه های اجرایی نیز نگردند. طبق تحقیقات انجام شده در سطح موتورخانه های کشور در بیش از 99% ساختمانهای موجود تعداد دیگها و مشعلها حداکثر 3 دستگاه می باشد. در ساختمانهای کوچک با مساحت زیر 2000 مترمربع، ظرفیت حرارتی مشعلها و دیگها پائین و در حدود kcal/h 150000 – 100000 می باشد و با افزایش مساحت ساختمان با ثابت ماندن تعداد دیگ و مشعل، ظرفیت حرارتی آنها افزایش می یابد و حتی به حدود kcal/h 1000000 و یا بیشتر نیز می رسد.

عملکرد هر خروجی مشعل یا پمپ در سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به شکلی است که بصورت سریال (سری) در مدار برق این تجهیزات قرار گرفته و صرف نظر از ظرفیت جریانی و آمپراژ آنها با فرمان ON/OFF در زمانهای مقتضی آنها را کنترل می نماید.

بنابراین با توجه به توضیحات فوق سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه با قابلیت کنترل تا 3 مشعل دارای ویژگی منحصربفرد مستقل بودن عملکرد از مساحت بنای ساختمان می گردد.

2-2- پیک زدایی مصرف سوخت در اوج سرما :

اوج مصرف گاز در فصل سرما از ساعت 17 تا ساعات اولیه بامداد می باشد. این محدوده زمانی مقارن با غروب خورشید و کاهش دمای هوا و نیاز به افزایش فرآیند گرمایشی ساختمان می باشد (افزایش درجه حرارت بخاریهای گاز سوز، افزایش درجه ترموستات دیگ در ساختمانهای دارای موتورخانه مرکزی و یا افزایش تعداد رادیاتورهای فعال در هر واحد ساختمانی). نکته قابل توجه دیگر، زمان پایان ساعت کاری ادارات، مجتمع های عمومی و تجاری و مدارس می باشد که دقیقاً همزمان با ساعت اوج مصرف گاز می باشد. این مهم در کنار قابلیت ویژه و منحصر بفرد سیستمهای کنترل هوشمند که توانایی خاموشی و یا اعمال دمای آماده باش مصرف موتورخانه ساختمانهای غیر مسکونی پس از پایان ساعت کاری را دارند مفهوم ویژه ای را پدید می آورد : پیک زدایی مصرف در اوج سرما

از مصرف گاز سالانه تاسیسات حرارتی هر ساختمان در حدود 20%  آن مربوط به فصل گرما (متوسط 7 ماه سال) و در حدود 80% آن مربوط به فصل سرما (متوسط 5 ماه یا 150 روز در سال) می باشد.

همچنین در بسیاری از ساختمان های اداری و مدارس، موتورخانه در تابستان خاموش و تنها در زمستان مورد بهره برداری قرار می گیرد. بنابراین در این دسته از ساختمانها عملاً 100% صرفه جویی حاصل از عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه مربوط به فصل سرما خواهد بود. که طبیعتاً میزان اثر بخشی آن بر روی جبران پیک مصرف نیز بسیار محسوس و قابل تامل می باشد.

 درحدود 80% از حجم گاز صرفه جویی شده حاصل از عملکرد سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه در فصل سرما مربوط به خاموشی یا دمای آماده باش موتورخانه پس از پایان ساعت کاری ساختمانهای غیرمسکونی و از ساعت 17 تا ساعتهای اولیه بامداد می باشد که همزمان با ساعت اوج مصرف گاز است.

پیک های مصرف گاز در ساختمانهای غیرمسکونی و اداری طی دو نوبت یکی صبحها به هنگام شروع کار اداره و دیگری در هنگـام  ظهر و موقع نماز و ناهار و استفاده از آب گرم مصرفی می باشد که البته اثرات آن بر روی مصرف گاز شبکه ناچیـز می باشـد ولی با این وجود در صورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه با توجه به افزایش دمای هوا به هنگام ظهر و نیاز گرمایش کمتر  در این مقطع زمانی نیز پیک زدایی صورت می پذیرد.

3-2-کنترل مستقیم و از مبداء تجهیزات حرارتی ساختمان :

با اجرای روشهای مختلف بهینه سازی در ساختمانهایی که دارای سیستم حرارت مرکزی می باشند، فرآیند صرفه جویی و کاهش مصرف سوخت نهایتاً منجربه تقلیل زمان کارکرد مشعل ها به دو صورت مستقیم و یا غیر مستقیم می گردد.

 در تمامی روشهای بهینه سازی مصرف سوخت، به استثناء سیستمهای کنترل هوشمند، کاهش زمان کارکرد مشعلها بصورت غیرمستقیم و با :

کاهش نرخ افت دمای آب گرم چرخشی، مانند استفاده از عایق های حرارتی در بدنه دیگها، منابع آب گرم مصرفی و سیستمهای لوله کشی گرمایش از کف، مشعل پربازده

کاهش حجم آب گرم چرخشی در ساختمان، مانند شیر ترموستاتیک رادیاتور

کاهش توام موارد فوق، مانند پنجره دوجداره، عایق کاری حرارتی سقف و کف دیوارها می باشد.

 در صورتیکه سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بطور مستقیم علاوه بر کنترل زمان روشنی-خاموشی مشعلها، پمپهای آب گرم چرخشی را نیز با منطقی هماهنگ و سازگار با برنامه کارکرد مشعل ها، متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان و شرایط مطلوب  دمای آب گرم مصرفی کنترل می نماید.

این ویژگی منحصربفرد (کنترل تجهیزات در مبداء) باعث می گردد تا دمای آب گرم چرخشی تنها به اندازه مورد نیاز و تا برقراری شروط مصارف گرمایشی افزایش یابد. در غیراینصورت همواره دمای آب گرم چرخشی در بالاترین حد خود بوده و با اجرای روشهای بهینه سازی در محل مصرف می بایست از اتلاف آن جلوگیری نمود. علاوه بر آن کنترل مستقیم پمپهای آب گرم چرخشی به میزان قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی الکتریکی، صرفه جویی شده و هزینه های استهلاک و سرویس-نگهداری نیزبه شدت کاهش می یابند.

4-2- بهینه سازی مضاعف مصرف سوخت در ساعتهای تعطیلی ساختمانهای غیرمسکونی :

قابلیتهای کنترلی سیستم های هوشمند موتورخانه موجب صرفه جویی در مصرف سوخت به دو صورت زیر می گردند :

الف- کنترل مصارف گرمایشی در زمان کارکرد و بهره برداری از موتورخانه

ب- امکان خاموشی و یا آماده باش موتورخانه در دمایی ثابت و پائین پس از ساعت کاری در ساختمانهای غیرمسکونی

ساختمانها به لحاظ کاربری به دو دسته مسکونی و غیرمسکونی (اداری- آموزشی- عمومی- تجاری) تقسیم می شوند در ساختمانهای مسکونی از موتورخانه بصورت پیوسته و دائم به منظور تامین مصارف گرمایشی استفاده می شود و صرفه جویی ناشی از عملکرد سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در این دسته از ساختمانها صرفاً به لحاظ اعمال تغییرات دمای خارج ساختمان و کنترل دمای آب گرم مصرفی می باشد و صرفه جویی در این ساختمانها تا 20% امکان پذیر است.

درساختمانهای غیرمسکونی مانند ادارات و مدارس بدلیل استفاده منقطع و غیرپیوسته از ساختمان امکان خاموشی و یا آماده باش موتورخانه پس ازساعت کاری نیزوجود دارد. بهره برداری ازاین پتانسیل تنها توسط سیستمهای کنترل هوشمند امکان پذیر می باشد. بعنوان مثال در مدرسه ای که ساعت کاری آن از ساعت 7 صبح تا 16 عصر می باشد و جمعه ها نیز تعطیل است، تنها از محل خاموشی موتورخانه پس از ساعت کاری بیش از 55% صرفه جویی حاصل می شود و در صورتیکه صرفه جویی زمان کارکرد موتورخانه نیز به آن اضافه گردد این رقم صرفه جویی به حدود 65% افزایش می یابد.

 در سایر روشهای بهینه سازی، صرفه جویی در مصرف سوخت تنها درزمان کارکرد موتورخانه ممکن می باشد و قادر به استفاده از پتانسیل بالای صرفه جویی زمان تعطیلی در ساختمانهای غیرمسکونی نمی باشند.

  5-2- صرفه جويي هوشمنـد در پیش راه انـدازی و تسـریع در خـاموشی (یا دمـای آماده باش) موتورخانه ساختمانهای غیرمسکونی:

یکی دیگراز پتانسیلهای قابل ملاحظه صرفه جویی در مصرف سوخت ساختمانهای اداری-آموزشی، استفاده از قابلیتهای هوشمند پیش راه اندازی و تسریع در خاموشی یا آماده باش سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه در ساختمانهای غیرمسکونی می باشد. با توجه به اطلاعات ارسالی از سنسور حرارتی که در ضلع شمالی ساختمان نصب شده است، سیستم های کنترل هوشمند قادر می باشند طبق برنامه جدول زمانی و متناسب با سردی هوای خارج ساختمان موتورخانه ها را از چندین ساعت زودتر از ساعت شروع به کار ساختمان روشن و یا از دمای آماده باش به شرایط تابع حرارتی برسانند. همچنین با توجه به دمای هوای خارج ساختمان و در ساعات انتهایی کار ساختمان، تا 1 ساعت زودتر موتورخانه راخاموش و یا به دمای آماده باش می برند که موجب صرفه جویی هوشمند در مصرف سوخت میگردد.
 
6-2- دوره موثر صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت (12 ماه سال) :

سیستم های کنترل هوشمند بر خلاف سایر روشهای بهینه سازی (به استثناء عایق کاری موتورخانه و سیستم های لوله کشی) که تنها در دوره سرما و پنج یا شش ماه سال قادر به صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت ساختمان می باشند، بدلیل کنترل دمای آب گرم مصرفی با دو دمای حداقل و حداکثر در طی شبانه روز در تابستانها نیز به میزان قابل ملاحظه ای مصرف سوخت را کاهش می دهند و بدین ترتیب بصورت لحظه ای در 12 ماه سال فعال می باشند.

 7-2-زمان مناسب نصب و بهره برداری از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه :

 مدت زمان نصب و راه اندازی سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بسیار کوتاه و بطور متوسط در حدود 3 ساعت می باشد که بدون انجام هیچگونه تغییرات مکانیکی در موتورخانه انجام می گردد.

بهمین علت این روش در هر زمان از سال قابل اجرا می باشد و هیچگونه وقفه ای در تامین مصارف گرمایشی ساختمان بوجود نمی آورد.

در دیگر روشهای بهینه سازی این فاکتور عامل محدودکننده ای برای زمان اجرای پروژه می باشد. بعنوان مثال پنجره های دو جداره را نمی توان در فصل سرما و در ساختمانهایی که از آن بهره برداری شده است اجرا نموده یا تعویض شیرهای ترموستاتیک رادیاتور با شیرهای قدیمی در زمستان موجب اختلال چند روزه در گرمایش ساختمان می گردد.

8-2-تثبیت محدوده آسایش حرارتی در ساختمان :

 در صورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه بدلیل لحاظ نمودن تغییرات دمای خارج ساختمان بر فرآیند کنترل دمای آب گرم چرخشی دمای داخل ساختمان با دامنه نوسانات محدودی کنترل شده و موجب تثبیت نسبی آسایش حرارتی ساکنین می گردد. البته این ویژگی بصورت دقیق تر در شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نیز وجود دارد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 17:57  توسط ميثم | 
سلام خدمت دوستان عزیز مکانیکی. این برنامه برای موبایل تحت عنوان لوله کشی گاز هست. اون رو از فایل زیر دریافت کنید. با این برنامه می تونید اطلاعات ارزشمندی رو همیشه با خودتون همراه داشته باشید. اکثر گوشی های موجود در بازار هم دارای سیستم جاوا هستن و برنامه رو ساپورت می کنن.
برنامه موبایل: Gas Piping
حجم: 384 کیلوبایت
پلت فرم: جاوا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 17:56  توسط ميثم | 
سيستمهاي گرمايش از کف همانند سيستم رادياتور قابليت اتصال به انواع منابع تامين کننده حرارتي را دارا ميباشند. ولي با توجه به راندمان بالاي گرمايش کفي دماي مورد نياز به بيشتر از 50 درجه نميرسد. از طرف ديگر دماي مورد نياز سيستم آبرساني حد اقل 60 درجه مي باشد. در نتيجه در ساختماني که از گرمايش کفي استفاده مي کند نياز به دو مدار با درجه حرارت متفاوت ضروري است که به روشهاي ذيل ممکن مي باشد استفاده از پکيج


استفاده از موتورخانه با 2 ديگ کوچک

استفاده از موتورخانه با يک ديگ و مبدل حرارتي

استفاده از موتورخانه با يک ديگ و الکترو والو با مدار باي پاس

مدل سازي اتلاف گرماي سيستم گرمايش کف با استفاده از يک مدل دو بعدي متصل به زمين

گزارش حاضر، يک مدل شبيه سازي دو بعدي از اتلاف گرما و حرارت را توسط يک ورقه روي پايه، براي سيستم حرارتي کفي، معرفي مي کند. وظيفه اين سيستم مدل سازي تأثير آرايش و شکل کف پي ساختمان در کارايي سيستم گرمايش است. اين مدل مي تواند براي طراحي خانه هاي داراي پتانسيل مناسب براي سيستم حرارتي کف با توجه به اتلاف گرما از طريق شکل و ترکيب کف و پي ساختمان، استفاده شود.

بررسي ها نشان مي دهد که براي يافتن ميزان دقيق اتلاف گرما به زمين، مدل متحرک سيستم کف مهم است اما مهمتر از آن، تأثير بسزايي است که پي ساختمان در اتلاف انرژي ساختمان ها که توسط سيستم حرارت کفي گرم مي شوند، دارد. نتيجه اين مدل سازي مي تواند در طراحي خانه هايي با سيستم حرارتي کفي لحاظ گردد.

مدل شبيه سازي انرژي ساختمان

مدل سازي اتلاف گرماي سيستم گرمايش کف مي تواند در يک مدل شبيه سازي شرايط حرارتي يک اتاق با گرمايش کف استفاده شود. بدين منظور مدل انتقال گرما را با خصوصيات مواد ثابت و پايدار مد نظر مي گيرند. ديوارها، سقف، کف و پنجره ها با استفاده از يک متر حجمي کنترل محدود با يک طرح تهويه مجازي، مدل سازي مي شوند. در اين مدل، سيستم تهويه يک سيستم متعادل ساده است که داراي بازيافت گرما مي باشد. اطلاعات آب و هواي ساعت به ساعت (اندازه گيري شده يا از يک طرح منبع سالانه) نيز به عنوان ورودي استفاده مي شود.

بدين ترتيب، مدل در يک برنامه شبيه سازي با مدل هايي براي ديوارها،( شامل توضيح داخلي تشعشعات خورشيدي)، سقف، کف، تهويه، اتاق و اطلاعات آب و هوا با نام FHSim براي شبيه سازي گرمکن کف، بکار گرفته مي شود. با استفاده از اين برنامه، گرمکن کف، مي تواند جزئيات به مصرف انرژي و اتلاف گرما به زمين را مشخص سازد.

پيش بيني دقيق جريان گرما و حرارت نشان دهند? اين مطلب است که ساختمان هاي بزرگ مي توانند به خوبي بعنوان مدل قرار داده شوند که اين کار بر پايه ويژگي بعد آنها استوار مي باشد. علاوه بر اين بهتر است که شبيه سازي ديناميکي حرارت در لوله هاي گرمکن کف براي محاسب? دقيق اتلاف گرما به زمين، در صورتيکه هم ميانگين دقيق و هم ماکزيمم جريان گرما نياز باشد، استفاده گردد. معمولاً مقدار متوسط حرارت کف گرم شده نياز است. اما تخمين اين مقدار دشوار مي باشد زيرا اين مقدار به ليست طويلي از فاکتورها وابسته است که شامل ميزان مصرف انرژي خانه و مقاومت حرارتي بين سيستم گرمايي کف واتاق مي باشد که حتي اشتباهات کوچک در اين تخمين باعث ايجاد تفاوت هاي بزرگ در اتلاف گرماي پيش بيني شده به زمين مي گردد. مدل استفاده شده در اين مقاله مي تواند براي مدل سازي تأثير پي و ساختمان کف در مصرف انرژي و اتلاف گرما به زمين توسط اتصال مدل کف به يک اتاق سنجيده و استفاده شود. با استفاده از اين مدل جامع، شبيه سازي ديناميکي اتاق و سيستم گرمايي کف قابل اجرا مي باشد. در اين مدل تأثير عايق در ساختمان کف و پي در مصرف انرژي خانه مهم نشان داده شده است. اما اِشکال مدل اين است که کند بوده و به تعداد داده هاي زيادي نيازمند است. در هر حال اين مدل مي تواند به عنوان گامي به طرف اجراي سيستم هاي گرمکن کف قلمداد گردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:0  توسط ميثم | 

یکی از مشکلات خریداران رادیاتور عدم اطلاع از نحوه انتخاب رادیاتور در منازل و  مكانهاي خود می باشد علی الخصوص با وجود تنوع رادیاتور های گوناگون مشکل انتخاب . افزایش می یابد. لذا اینک به منظور همکاری با  خریداران رادیاتور  تلاش می نمائیم با زبان ساده و به دور از محاسبات پيچيده نحوه  انتخاب هر نوع رادیاتور را در ذیل به  اطلاع  رسانیم  . نحوه  انتخاب  رادیاتور  گرمایشی  بستگی  به آب و هوا، ارتفاع سطح دریا، ضخامت دیوارها مواد لازم مصرف شده در ساختمان . نحوه عایق بندی ساختمان ، تعداد پنچره ها ، نوع پنجره ها  ( یک جداره و یا دو جداره و دهها فاکتور دیگر دارد. جهت سهولت کار می توان وضعیت آب و هوای معتدل ( تا 5 - ) و هوای سرد تا ( 25- ) تقسیم نمود   و سایز رادیاتور خود را مطمئن تر انتخاب نمائیم. یشنهاد می گردد در صورت عدم آگاهی لازم جهت خرید و مشاوره با ما تماس بگیرید.  با عنایت به نکات فوق طریقه انتخاب سایز رادیاتور و همچنین یونیت حرارتی به شرح ذیل تقدیم می دارد .

   الف ) یونیت حرارتی

مقدار درجه سانتیگراد یونیت گرمایشی شامل انواع پکیچ . دیگهای فولادی و چدنی با توجه به نیاز هر منطقه تنظیم میگردد به منظور جلوگیری از هر  گونه هزینه های اضافی ( کار مداوم موتور پمپ. مشعل ) درجه ایده آل بین 80 - 70 درجه سانتیگراد می باشد. بدیهی است در تابستان که  نیاز گرمایش نمی باشد درجه آل 60 درجه سانتیگراد می باشد.

   ب ) مقدار انرژی مورد نیاز بر حسب کیلو کالری برای هر متر مربع

 نظر به اینکه کلیه تولید کنندگان انواع رادیاتور در ایران جداول گرمایشی خود را بر اساس درجه ورودی 80 - 75 درجه سانتیگراد و در نتیجه Δt=60  محاسبه و تنظیم نموده اند ( دمای اتاق 20 درجه ) به منظور انتخاب رادیاتور به طریق ذیل می توانیم عمل کنیم  . در صورتیکه نصب رادیاتور در دمای 5- مد نظر باشد برای گرمایش هر متر مربع ساختمان و تا ارتفاع 3 متر مقدار 105-90 کیلو کالری درساعت  انرژی نیاز می باشد . در صورتیکه نصب رادیاتور در دمای تا 25- مد نظر باشد برای هر متر مربع ساختمان و  تا ارتفاع 3 متر مقدار 150 - 110 کیلو کالری در ساعت انرژی نیاز می باشد.

   * تذکر مهم ::   با هر یک متر افزایش ارتفاع نیاز به 15% انرژی بیشتر می باشد.   پ ) نحوه محاسبه و چیدمان رادیاتور ها   در صورتیکه متراژ مفید ساختمان ضربدر مقدار کیلو کالری برای هر متر مربع ( معتدل و یا سرد سیر ) انجام گیرد انرژی کل مورد نیاز  ساختمان بدست می آید سپس با توجه به مقدار انرژی کل به دست آمده می بایست برای هر یک از قسمتهای ساختمان و با توجه به انشعاب موجود به نحوی عمل نماییم که مقدار انرژی لازم تامین شود. لذا چیدمان کل رادیاتور ها باید به طریقی انجام گیرد که مجموع کیلو کالری رادیاتور های انتخابی رابر با تلفات حرارتی مکان می باشد. همچنین در  صورتیکه موقعیت نصب رادیاتور انتخابی با خود رادیاتور همخوانی نداشته  باشد  می بایست کسری انرژی موجود را به طریق دیگر تامین نمود. بدین معنی که با انتخاب سایز رادیاتور سه پره یا کنوکتور کسری را بر طرف می کنیم.

*  مثال ::   فرض می کنیم یک واحد ساختمانی به متراژ 100 متر مربع و دمای 5- درجه سانتیگراد با 2 عدد اتاق خواب 12 متری هر کدام یک انشعاب و همچنین قسمتهای دیگر ساختمان شامل هال . پذیرایی . آشپزخانه در صورتیکه این باشد با سه انشعاب و  دستشویی  و حمام به مساحت 4 متر مربع  و یک انشعاب موجود می باشد که به طریق ذیل می توان مقدار کل انرژی مورد نیاز هر قسمت را محاسبه  و با مراجعه  به جداول انواع رادیاتور ها اقدام به انتخاب نمود  

  1.  انرژی کل مورد نیاز    ( کیلو کالری در ساعت )    10500 = 105 × 100  

  2.  پس از به دست آوردن مقدار انرژی کل به دست آمده آن به طریق ذیل در ساختمان آن را تقسیم می نمائیم .

  3.    برای اتاق خواب :  ( کیلو کالری در ساعت )      1260 = 105× 12  

  4.  لذا برای هر دو عدد اتاق خواب : ( کیلو کالری در ساعت )    2520 = 2 × 1260  

  5. حمام 4 متر مربع :  ( کیلو کالری در ساعت )     420 = 105 × 4

 ( جمع کیلو کالری مورد نیاز اتاق خوابه و حمام در ساعت )       2940 = 420 + 2520

( مانده کیلو کالری هال و پذیرایی در ساعت )                        7560 = 2940 - 10500      

( مقدار مورد نیاز کیلو کالری هر رادیاتور در ساعت )      2520 = 3  7560      

با بدست آوردن ارقام فوق و با مراجعه به جداول هر نوع رادیاتور می توان رادیاتور خود را انتخاب نمود . پیشنهاد می گردد انرژی موردنیاز اتاق خواب 20% بالاتر از مقادیر بیان شده در بند ( ب ) مد نظر قرار گیرد .

* نکات قابل توجه                                                                                                                          

 1- مطالعات انجام شده اعلام می دارد در صورت استفاده از پکیجهای حرارتی بجای سیستمهای حرارتی مرکزی بهتر می باشد جهت داشتن راندمان بالاتر از رادیاتور های فولادی سنتی و یا پانل استفاده نمود .

2- برای بدست آوردن راندمان حرارتی مطلوب بهتر است به هنگام هواگیری رادیاتور حتما شیر ورودی بسته شود و پس از اولین باهواگیری .  مجددا شیر ورودی باز و سپس بسته و هواگیری شود در صورتیکه انجام هواگیری برای چندمین مرتبه و صحیح انجام گیردبازده حرارتی بالاتری به دست خواهد آمد .

 3- در صورت نصب رادیاتور در گودی دیوار ( پوشش هر گونه چوب . نصب در داخل کابینت و غیره ) راندمان حرارتی به میزان 40 - 30درصد  کاهش خواهد یافت .

 4- با توجه به اینکه گردش آب و خروجی آن می بایست کامل انجام گیرد در صورتیکه نصب شیر ورودی و خروجی در قطر انجام گیرد راندمان  حرارتی بالاتری ایجاد خواهد شد .

 5- با افزایش یک درجه سانتیگراد آب حدود 4/3 - 3/6 درصد مقدار راندمان حرارتی هر رادیاتور افزایش می یابد . به عبارتی آگر Δt از 59 به 60 درجه سانتیگراد افزایش یابد و اگر رادیاتور نصب شده  1000 کیلو  کالری در ساعت انرژی ایجاد نماید اینک به 1040 کیلو کالری افزایش خواهد  یافت .

     6- از قرار دادن هر نوع مواد شیمیایی بر روی رادیاتور جدا جلوگیری شود .  

 7- ضخامت مطلوب رنگ هر نوع رادیاتور می بایست بین 90 - 70 میکرون باشد .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:59  توسط ميثم | 

ما درسر زمین خود ذخایر انرژی بیشماری داریم اما استفاده از  ذخایر انرژی خدادادی را باید قدر بدانیم و از آنها نیز در جای مناسب خودش استفاده کنیم کشور عزیزمان ایران از تمامی  این ذخایر غنی میباشد. ذخایر بزرگ و وسرشار نفت و کاز برای کشور ما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است  معادن عظیم انرژی زیر زمینی در هیچ گجای دنیا آنقدر که در ایران ما است وجود ندارد.اما با توسعه روز افزون دانش نیاز فرزندان وآیندگان ما به منابع غنی بیشتر میشود اما استفاده بهینه وبهتر از آن نیز برای همه و علل الخصوص آیندگان مهم و اساسی میباشد ما برای هر ذره از منابع بایستی خدا را شاکر باشیم ونسبت به درست مصرف کردن آنها و اینکه در جای خودش مصرف کنیم نیز برنامه ریزی داشته باشیم . نیاز انسان به گرما در قصل سرد زمستان یک امر طبیعی و مسلم به شمار میآید وهر کس در صدد است تا نیازخود را به نوعی تامین نماید. بهترین زمان احساس سرما در یک روز سرد و زمستانی و برفی است.سرما همه جا گسترده شده و شما را نیز در بر گرفته است . ا

ولین نقطه بدن شما کف پاهایتان است که احساس سرما را درآن بیشتر از سایر  نقاط احساس میکنید و این سرما به همه نقاط بدنتان سرایت کرده و همه وجودتان را در بر گرفته است. نیاز شما در این وقت فقط یک منبع انرژی وگرمائی مناسب میباشد که نیاز شما را برطرف کند لذا وقتی به آن منبع دسترسی پیدا کنید ابتداء سعی دارید پاهایتان را گرم کنیدتا سرمای وجودتان گرم شود استفاده گرمایش از کف یکی از نعمات دیگریست که خداوند در وجود انسان به ودیعه گذاشته است و استفاده از آن هر چند که در ظاهر پیچیده به نظر میآید اما ساده و نسبت به سایر سیستمهای دیگر  کم خرج تر و کم هزینه تر و مقرون به صرفه میباشد  ومخارج آن هر یکصد متر مربع زیر بنا بین 1400000 تا 1800000تومان بسته به نوع و کیفیت تجهیزات و تعرفه های مجری هزینه دارد. واین در حالیست که با سیستم رقابتی آن یعنی شوفاژ رادیاتور که40% بیشتر هزینه را باید صرف کرد کاملا رقابت میکند (سیستم رادیاتور شوفاژ هر متر مربع بیست ویک هزار تومان بجز سرویس سالیانه هزینه دارد). هزینه گرمایش از کف شامل کل اجراء و مصالح مرغوب و درجه یک (شامل لوله و اتصالات –شیر آلات مربوط به کلکتور - فوم کف – دستمزد اجراء- میباشد) اجرای گرمایش از کف شیوه ای از لوله کشی است که در زیر سنگفرش ساختمان به مورد اجراء گذارده میشود این سیستم لوله کشی دقیقا زیر 3 الی 4 سانتیمتری از کف قرار میگیرد و با عبور آب گرم از داخل لوله های اجراء شده در زیر کف موجب انتشار گرمای تابشی میشود . وپس از 15 الی 20 دقیقه برای اولین بار از استارت و بهره برداری کف و زمین کاملا با درجه حرارت 37 تا 45 درجه سانتیگراد (بستگی به تنظیم درجه توسط شما دارد) گرم و قابل استفاده میشود . البته همین مقدار از گرما نیز مناسب با شرایط بدن شماست و هیچ تناقصی با درجه حرارت بدن شما ندارد بطوری که شما احساس میکنید حرارت در پیرامون شما احاطه دارد و از وجود آن لذت میبرید وجالب اینجاست که هیچ وسیله گرمائی اضافی دیگر هم دور شما و یا نزدیک به شما نیست که موجب گرم شدن محیط ساختمان شود

 گرما در کف ساختمان و یا کف محیط کارشماست و با انتشار وجریان آن به طرف بالا موجب گرمای مطلوب ساختمان و خود شما میشود و نسبت به سایرسیستمهای دیگر هزینه اضافی و نیاز به سرویس سالیانه هم ندارد. اگر گرمایش از کف در ساختمان شمااجراء شده باشد براحتی این احساس  قابل لمس است و گرما در کف پاهایتان بوسیله سیستم گرمایش از کف تجربه میشود و شما  میتوانید احساس آنرا داشته باشید . با عبور و یا ایستادن در آن محیط گرما از کف پای شما کاملا محسوس بوده وشرایط احساسی آن نیز برای شما جالب است .گرمایش از کف  چون در همه نقاط ساختمان در مساحت طولی و عرضی اجراء میشود گرما در همه نقاط قابل احساس است.

 

گرمایش از کف و استفاده اصولی از آن

دانش روز افزون بشر و تحقق آرمانهای انسانها روز به روز پیشرفت کرده و شکفتیهای بسیاری را بوجود آورده و گرمایش کف یکی از آنهاست. اما گرمایش از کف شیوه ای نو وامروزی هم نیست .امروزه با پیشرفت دانش بشری و تکنولوژی روز و با استفاده از پکیج های دیواری و زمینی سیستم گرمایش از کف رایج شده است . گرمایش از کف تنها سیستمی است که میتواند جوابگوی خواسته های ما با کمترین هزینه و بالاترین بازدهی در زمان سرما باشد .

گرمایش از کف با چه سیستمی قابل استفاده است:

گرمایش از کف با کمترین هزینه و با پکیج های دیواری و زمینی – موتور خانه  با قرار دادن مبدل حرارتی بر سر راه آن -  آبگرمکن  ایستاده عمومی – آبگرمکن های برقی و نفتی و آبگرمکن دیواری و خورشیدی طی فرایند و محاسبات از سوی ما قابل اجرا می باشد.

یک تجربه و یک آزمایش برای شرایط گرما کف و کف پا :

 اگر قصد دارید که در ساختمان خود گرمایش از کف استفاده کنید و میخواهید تجربه گرمایش از کف را احساس کنید  میتونید با یک آزمایش ساده و مختصر به نتیجه مطلوب برسید .یک عدد دماسنج تهیه کنید .یک قطعه سنگ یا موزائیک و یا سرامیک را بردارید و روی شعله بسیار کم آتش قراردهید که کم کم قطعه مورد نظر را گرم نماید و هم بتوانید روی آن نیز قدم بگذارید .سعی کنید با قرار دادن دما سنج روی قطعه ای که انتخاب نموده اید (سنک – سرامیک- موزائیک)  تا مدتی دما بیشتر از 40درجه سانتیگراد نشود. حالا در هوای سرد سعی کنید روی آن قطعه قدم بگذارید و لحظه ای برای آزمایش و نتیجه گیری روی آن بایستید . لذا اگر احساس گرما از کف پاهایتان به شما سرایت کرد و نظر شمارا جلب کرد به نتیجه اولیه  دلخواهتان رسیده اید و لذا این آزمایش را میتوانید در فضای

باز نیز تکرار کنید و برای شما نتیجه مطلوب بدست خواهدآمد جالب است بدانید : گرمای در کف هیچ ضرر و زیانی برای شما و هم ساکنین و اجسام ساختمان نداشته و به طور تابشی و غیر مستقیم تا 45 درجه قابل استفاده میباشد .

گرمایش از در چه مکانهائی قابل استفاده میباشد

سیستم گرمایش از کف برای همه مکانهای عمومی و خصوصی واحد های مسکونی و تجاری اداری –  بام ساختمانها –پیاده روها و رمپ مدخل ورودی پارکینک ها برای ذوب برف – بیماستانها و مراکز آموزشی و پرورشی . فضاهای اقامتی و توریستی و سالنهای ورزشی زمینهای ورزشی و پایناژ و سینماها و مکانهای دیگر فرهنگی  – استخر های عمومی و خصوصی و مساجد و تکایا و حسینیه ها و کارخانجات و سالنهای تولیدی و نگهداری که نیاز به گرما دارند  سالنهای تعمیراتی و  مرغداریها و مراکز پرورش دام و طیور و بسیاری از مکانها قابل استفاده میباشد

اما آیا گرمایش از کف  نسبت به سایر سیستمها مقرو ن به صرفه میباشد . ؟

با حذف یارانه ها بهترین سیستم برای گرمایش ساختمان همین سیستم گرمایش از کف میباشد .چرا که سیستم گرمایش از کف با کمترین هزینه بیشترین باز دهی را دارد سوخت بسیار کمتری نسبت به سایر سیستمها مصرف میکند و نیاز به تجهیزات اضافی هم ندارد.و از طرفی راندمان بیشتری هم دارد لذا سیستم گرمایش از کف جالب ترین سیستم میباشد که مناسب همه مکانهای عمومی و خصوص و اداری و تجاری میباشد

گرمایش از کف در هر متر مربع هزینه های گرمایش از کف ظرف یکی دو.سال آینده مستعلک شده و باز میگردد .این هزینه شامل لوله واتصالات مربوطه و مورد نیاز – جعبه کلکتور – اجرت دستمزد میباشد که در هر متر مربع معادل چهارده هزار تومان پیش بینی گردیده است .

خاوران تهویه تا کنون پروژه های تقریبا زیادی را به مورد اجراء گذارده و طی همه موارد بررسیهای لازم را نیز انجام داده ایم وبه طور کلی با توجه به همه موارد ی که مدنظر داشته سیستم گرمایش از کف را نسبت به سایر سیستمها کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بوده و با انجام همه تحقیقات لازمه متوجه شدیم سیستم گرمایش ازکف طی مدت دوسال از بهره برداری کلیه هزینه های صرف شده را به شما باز میگرداند. گرمایش از کف نسبت به شوفاژ 40 درصد کمتر و نسبت به سیستم های سنگین تر 60 درصد کمتر هزینه را در بر دارد

اما چطور هزینه ها باز میگردد

اجرای سیستم هایی نظیر رادیاتور شوفاژ  به طور کلی در هر متر مربع  بالغ بر بیست ویک هزار تومان هزینه در بر میگیرد و هزینه آن هر سال  احتمال دارد تکرار شود (پوسیدگی- رسوب گذاری- تعمیرات احتمالی- سرویس کاری – تعویض قطعات – هواگیری – نشت احتمالی ناشی از شکستگی احتمالی – سیاه شدن پرده ها و خرابی پشت رادیاتور و دیوار ها به علت جریان حرارتی بیشتر از حد استاندارد و آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق در هوا ووو از مواری میباشد که فقط گریبانگیر شما به علت استفاده از رادیاتور میباشد.

سیستمهای تهویه هوا هزینه های سنگینتر و مشابه بالا را هم در بر دارد و تهیه دستگاههای سنگین قیمت یکی از معضلات  دیگر استفاده ازآنها میباشد . علل الخصوص اگر با برق سرو کار داشته باشد با در نظر گرفتن حذف یارانه ها مدیریت آنها نیز دشوار است کانال کشی - جا و مکان - و هزینه نگهدری بالا همه و همه دست در دست هم داده و یک هزینه سنگینتری را به دوش شما متحمل میکند.

زمان اجرای سیستم گرمایش ازکف :

گرمایش از کف طی دو مرحله اجراء میشود اگر قصد اجرای سیستم گرمایش از کف را دارید ابتداء با ما مشورت کنید و نقطه نظرات ما را جویا شوید ما با کمال میل با شماهمکاری میکنیم. و علاقه داریم مشتریان خود را کاملا توجیه نموده و با میل و رغبت به آنان سیستم گرمایش از کف را معرفی نمائیم. اما برای شروع اجراء ابتداء در مرحله نخست اجرای سیستم گرمایش از  کف  همزمان با اجرای سیستم تاسیسات آب و فاضلاب اجراء میگردد. در این مرحله اجرای خطوط رفت و برگشت از مبداء یعنی تامین کننده آب گرم  تا مقصد یعنی محل نصب جعبه و کلکتور  خطوط ابتدائی یعنی رفت و برگشت  سیستم گرمایش از کف اجراء میگردد. مرحله دوم که اصلی ترین بخش  لوله کف است سیستم گرمایش از کف میباشد پس از قسمتی از نازک کاری و قبل از اجرای سنگفرش کف ساختمان اجراء میگردد.محاسبات برای اجرای گرمایش از کف نیز از اهمیت فوق العاده ای میباشد که مهندسین ما با توجیه مجریانمان راهکار مناسب و روش اجراءرا به آنان اعلام میدارند و برابر دستورات بایستی عملیات اجراء را انجام دهند. برای شروع پروژه های بالای75 متر مربع نیاز به محاسبات دقیق طولی و عرضی و ارتفاعی و حتی طول مدار رایزر و محل نصب جعبه کلکتور دارد . این محاسبات همگی با همان روش که گفتیم محاسبه و طراحی شده و نقشه اجرائی آن به مجری سپرده و اجراء میگردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:58  توسط ميثم | 

آب گرم شده توسط پكيج يا موتورخانه بايد به روشي قابل قبول گرماي خود را به داخل فضاي مسكوني منتقل سازد.براي اين كار بايد مبدل گرمايشي در داخل فضاي مسكوني تعبيه كرد.براي اين كار دو روش وجود دارد:رادياتور و فن كويل.

استفاده از فن كويل به دلايل مختلف در مواردي مقرون بصرفه است كه براي سرمايش هم از چيلر استفاده شود.لذا در مواردي كه چيلر در ساختمان به كار نمي رود و سيستم گرمايش با استفاده از پكيج يا موتورخانه است،مقرون بصرفه ترين حالت استفاده از رادياتور مي باشد.رادياتورهاي شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسيم مي شوند:

1.         چدني

2.         فولادي

3.         الومينيومي

خط توليد رادياتورهاي چدني به دليل پايين بودن راندمان حرارتي و بالا بودن وزن آنها برچيده شده و تقريبا منسوخ شده مي باشد .

رادياتور آلومينيومي سبك تر زيباتر و ضريب هدايت حرارتي بالاتري نسبت به فولادي دارد .ولي از لحاظ قيمت گرانتر مي باشد .معمولا در فضاهايي كه رطوبت زياد دارد . مانند حمامها بايستي حتما از رادياتور آلومينيومي استفاده كرد . پره رادياتورهاي فولادي به صورت يك بلوك غير قابل تفكيك توليد مي شوند .(رادیاتور پانلی) يعني در خارج از كارخانه نميتوان به آنها پره اضافه كرد و يا كم نمود .ولي در مورد رادياتورهاي آلومينيومي اين قابليت وجود دارد .مبناي فروش رادياتورهاي آلومينيومي در بازار پره مي باشد . يعني قيمت به ازاي هر پره سنجيده مي شود .

انواع رادیاتور :

 از نظر نوع شکل ظاهری رادیاتورها به سه شکل کلی رادیاتور پانلی ، لوله ای و پره ای وجود دارند:

رادیاتور پانلی:

در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشد.امروز در اکثر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرده است.برخی از ویژگی ها و مزایای این نوع رادیاتورها بشرح ذیل می باشد:

•  یکنواختی بیشتر در گرمایش نسبت به رادیاتورهای پره ای

•  سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور پره ای(هر چه سهم نوع گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی بیشتر باشد،از نظر فیزیولوژی بدن انسان دلپذیرتر خواهد بود.)

•   زیبایی و تناسب با اغلب طرح های دکوراتیو

•   نصب یکپارچه و آب بندی خوب

•   امکان نصب از هر طرف رادیاتور

برخی از معایب رادیاتورهای پانلی :

•   بعلت استفاده از فولاد ، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی بویژه در بلند مدت وجود دارد.

•   در صورت آسیب و سوراخ شدن پانل رادیاتور امکان تعمیر مقرون بصرفه تقریباً وجود ندارد.(کل پنل باید تعویض شود.)

•  امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی رادیاتور به پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد. )

نكته بسيار مهم: در كل از نظر راندمان و كارايي رادياتورهاي پانلي فولادي بهترين نوع رادياتور هستند لكن به شرطي كه از يك توليد كننده مطمئن و داراي تكنولوژي خريداري شوند.در حال حاضر بهترين تكنولوژي و راندمان متعلق به شركت KERMI آلمان مي باشد.

 

رادیاتور پره ای(آلومنیومی):

در این نوع از رادیاتورها ، هر پره از رادیاتور دارای ارزش حرارتی مشخصی است و از ترکیب تعداد پره ها ، می توان ارزش حرارتی مورد نظر متناسب با فضای مورد بحث را بدست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور یک بلوک  می گویند.در اکثر قریب به اتفاق موارد جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومنیومی می باشد.برخی از ویژگی ها(و بخصوص مزایای) رادیاتورهای پره ای بشرح ذیل می باشد:

•  امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه امکان افزایش بار حرارتی بلوک رادیاتور.

•  امکان تعویض پره های آسیب دیده ( اگر یک پره سوراخ شد یا به هر دلیل آسیب دید ، امکان آنکه فقط همان پره را تعویض کرد وجود دارد.)البته گاهي هزينه بازكردن بلوك و تعويض يك پره بالاتر از خريد و تعويض كل بلوك رادياتور مي باشد.

•   قدرت بالاتر نسبت به فولاد (رادیاتورهای پانلی) در مقابل زنگ زدگی

 

 

نکات انتخاب رادیاتور:

1.طبق معمول تأکید ما بر محاسبه دقیق بارهای حرارتی بویژه توسط نرم افزار و تأیید نتایج محاسبات توسط یک مهندس تأسیسات می باشد.قطعا هزینه های شما در کل کاهش خواهد یافت.

2.سعی کنید رادیاتورها را در مرزهای سرد ساختمان(زیر پنجره ها و نزدیک جداره های خارجی بنا) تعبیه کنید.

3.انتخاب شیرهای ترموستاتیک از هزینه قبوض گاز شما می کاهد و در افزایش عمر موتورخانه و پکیج شما تأثیر محسوس دارد.

4.انتخاب شیرهواگیری خودکار باعث سهولت عمل هواگیری می شود.بعلاوه خطر نشت آب به مبلمان و اثاثیه را جدا کاهش می دهد.

5.در انتخاب رادیاتورهای پره ای ، علاوه بر زیبایی به موارد ذیل دقت کنید:

•مدلی را انتخاب کنید که مشابه آن در بازار به وفور باشد تا چنانچه در آینده نیاز به خرید یک پره داشتید به سرعت و با کمترین هزینه یافت شود.

• هر چه عرض پره بیشتر باشد ، بلوک رادیاتور جمع و جورتر و زیبا تر خواهد شد.معمولا رادیاتورهای پره ای در دو سایز (عرض) عرضه می شوند: 6 سانتیمتری و 8 سانتیمتری.بنابرین بهتر است از انواع پره های 8 سانتیمتری استفاده کنید.

• دقت شود فاصله حداقلی بلوک رادیاتور با دیوار و کف رعایت شود.چرا که عدم رعایت این فواصل باعث کاهش راندمان رادیاتور می شود.

6. هواگیری اصولی و به موقع سیستم (مدار گرمایش ) با جدیت انجام شود.این کار مزایای ذیل را خواهد داشت:

•هواگیری باعث افزایش عمر کلیه تجهیزات شامل دیگ،پمپ ها ، رادیاتورها،پکیج و... خواهد شد.

•انجام عمل هواگیری ، راندمان گرمایشی سیستم و بویژه بلوک های رادیاتور را بشدت افزایش می دهد و در نهایت باعث کاهش هزینه گاز مصرفی خواهد شد.

•هواگیری خطر نشت آب از سیستم(رادیاتورها) را کاهش می دهد.

بنابراین هواگیری مرتب و به موقع از بدیهی ترین اصول نگهداری تجهیزات گرمایشی می باشد.

7.تمیز کردن سطوح رادیاتورها از گرد و خاک باعث افزایش راندمان حرارتی آنها و کاهش خطر سیاه شدن و دوده زدن دیوار اطراف رادیاتور می شود.

8.تا آنجا که امکان دارد فضای اطراف رادیاتورها باید باز باشد (برای گردش بهتر هوا و افزایش بازدهی و قدرت حرارتی) . بنابراین سعی کنید انواع پوشش ها و موانع را (مانند پرده ، مبلمان و...) از جلوي آن دور کنید.

9.تعبیه رادیاتورهای حوله خشک کن در فضاهایی مانند حمام و سرویس یا سرسرا علاوه بر کاهش رطوبت و افزایش فاکتورهای بهداشتی در این مکان ها ، وسیله مناسبی برای خشک کردن حوله و البسه نم دار می باشد.بعلاوه با طرح های دکوراتیو موجود در بازار می توان جلوه زیبایی به دیوار این مکان ها داد.

10. هنگام طراحی و اجرا ، فقط نباید به ابعاد معمول فکر کرد. (در اکثر مواقع ابعاد ارتفاع رادیاتورها حدود 50سانتیمتر است لکن رادیاتورهای پره ای از نظر ابعاد دارای تنوع هستند و ارتفاع آنها تا 170سانتیمتر نیز می باشد.) چنانچه در برخی موارد مشکلات معماری و فیزیکی فضا وجود داشته باشد ، می توان از انواع و ابعاد مختلف رادیاتور استفاده کرد.

11. ایران از نظر تکنولوژی تولید رادیاتور پره اي آلومنيومي در جایگاه مناسبی قرار دارد. لذا هیچ دلیلی برای خروج ارز از کشور برای محصولاتی مانند رادیاتور پره اي وجود ندارد.بعلاوه شرکت های داخلی خود به تولید کنندگان و عرضه کنندگان رادیاتورهای آلومنیومی در جهان تبدیل شده اند.البته در مورد رادیاتورهای پانلی نیز توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد.

توضيحات فني بيشتر در خصوص محل نصب رادياتور

این محل باید به گونه ای انتخاب شود که رادیاتور افزون بر گرمایش اتاق ، هوایی مطبوع در هر نقطه از اتاق ایجاد کند .

بهترین مکان نصب رادیاتورها در زير پنجره يا كنار ديوارهاي خارجي است .علت اين است كه توسط رادياتور شوفاژ در فصل زمستان دائما گرما به اتاق افزوده مي شود .ولي دماي اتاق بالا نمي رود و اين دما ثابت مي ماند .چون بخش بيشتري از گرماي توليد شده تلف مي شود

تلفات حرارتي از دو طريق انجام ميگيرد . يكي تلفات حرارتي ناشي از جداره ها از قبيل سقف- كف و ديوار و پنجره و... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره مي باشد . به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي صورت مي گيرد . ما فقط ميتوانيم ميزان آن را كاهش دهيم ولي نميتوانيم آن را به طور كامل حذف نماييم . پس بهتر است رادياتور را در زير پنجره نصب كنيم تا مقداري از حرارت رادياتور صرف تلفات پنجره وجدارها شود .و بخشي كه باقي مي ماند اتاق را گرم كرده و دماي ان را در حدي مناسب نگه دارد .و بتوانيم در نزديكي پنجره از اتاق استفاده نماييم . اگر راياتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود . به دليل سردي محيط اطراف پنجره استفاده از آن محيط خالي از اشكال نمي باشد .

پيشنهاد ديگري كه در اينجا مطرح است اين مي باشد . كه در حد امكان پنجره ها داراي شيشه دوبل يا دولايه باشند . استفاده از شيشه دوجداره علاوه بر اينكه سبب عايق صدا خواهد بود . همچنين ميزان ضريب انتقال حرارت شيشه را به حد نصف مي رساند .در نتيجه تلفات حرارتي كاهش مي يابد . و سبب صرفه جويي در مقدار پره هاي رادياتور مي شود .و در فصل زمستان از خيس شدن شيشه در سطح داخل اتاق جلوگيري ميكند . چون سطح شيشه در فصل زمستان يك لايه سرد است . در اثر تماس بخلر آب در داخل اتاق با آن در روي شيشه آب جاري مي شود . ولي وقتيكه شيشه دوجدار باشد . سطح داخلي آن گرم شده و ميعان در سطح شيشه اتاق نخواهد افتاد .

چون معمولا سردترین مکان در اتاق نزدیک پنجره است و به علاوه از طریق درزهای آن ، امکان نفوذ هوا به داخل اتاق وجود دارد ، جایگاه و اندازه رادیاتورها با توجه به موقعیت پنجره مشخص می شود . از این رو بهترین توزیع دما در اتاق و بهترین جبران برای کسری تابش وقتی رخ می دهد که رادیاتور زیر پنجره نصب شود . اگر رادیاتور که حدود ۶۰% گرما را به صورت جا به جایی منتقل می کند به صورت آزاد جلوی دیوار بیرونی زیر پنجره نصب شود ، نیروی شناوری هوای گرم آن به قدری بزرگ خواهد بود که امکان نفوذ هوای سرد شده ی روی وجه داخلی پنجره و هوای سرد وارد شده از درزهای پنجره ، به درون اتاق را منتفی می سازد ، با این کار جریان هوا در اتاق (گردش هوای اتاق ) برقرار خواهد شد .هرگاه رادیاتور زیر پنجره نصب شود طول آن باید معادل پهنای پنجره انتخاب شود . با این کار جریان عمودی هوا متعادل می شود و گرمای تابشی رادیاتور بیشتر می شود .

از طرفی هرچه سطح تابشی رادیاتور افزایش یابد با بهتر بگوییم سهم گرمای تابشی رادیاتور افزایش یابد تاثیر بیشتری در ایجاد آسایش گرمایی خواهد داشت . زیرا گرمایی که از طریق تابش از بدن انسان به بیرون منتقل می شود با افزایش سطح تابش رادیاتور بهتر جبران می شود .برای استفاده از حداکثر توان گرمایی رادیاتور باید آن را نزدیک به دیوار و زیر پنجره نصب کرد . حداقل فاصله رادیاتور از جداره های ساختمان از دیوار حداقل ۵۰ میلی متر و از کف اتاق حداقل ۱۰۰ میلی متر باید باشد .در این صورت هیچکونه افت توانی پدید نخواهد آمد .

اگر رادیاتور در حالتها ی زیر نصب شود افت توان خواهد داشت :

• زیر تاقچه

• پنجره

•داخل کابین یا پشت پرده

در صورتی که از یک ورقه جهت پوشش رادیاتور استفاده گردد افت توان ممکن است به ۱۵% برسد .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:58  توسط ميثم | 

یکی از راه های معمول و قدیمی گرمایش ساختمان ها استفاده از سیستم شوفاژ می باشد. در سال ۱۷۷۰ جیمزوات برای اولین بار از رادیاتور های چند تکه که با بخار آب گرم می شد برای گرمایش استفاده نمود . این سیستم گرمایی تکامل جدی یافت تا آن که در سال ۱۸۳۱ ، پرکنیز سیستم کامل گرمایش با آبگرم را که مجهز به مخزن انبساط بود را به نام خود به ثبت رساند . کاملترین سیستم گرمایش آبگرم که شباهت زیادی با سیستم های متداول امروزی نیز دارد در سال ۱۸۳۳ توسط مهندس انگلیسی به نام پالکو ابداع گردید .

از سال ۱۹۵۰ که پمپهای آبگردان وارد سیستم های گرمایشی گردید رویکرد عمومی مردم به استفاده از شوفاژ به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت در این روش آب توسط یک بویلر(دیگ) حرارت را جذب می کند و توسط لوله ها به داخل فضاها هدایت می شود و گرمای خود را توسط مبدل های حرارتی(رادیاتور یا فن کویل ) به فضای ساختمانی می دهد.در واقع این روش یکی از سنتی ترین روش های گرمایش ابنیه می باشد که علی رغم نقاط ضعف آن و به دلیل در دسترس بودن منابع و متخصصین آن هنوز هم پرکاربرد ترین روش می باشد.

بطور کلی سیستم شوفاژ شامل قسمت های ذیل می باشد:

محل تولید حرارت(موتورخانه) : کل فرآیند تولید حرارت و انتقال آن به آب در محلی به نام موتورخانه انجام می شود.آب توسط شبکه بسته ای وارد دیگ می شود.حرارت توسط مشعل های مجهز به سنسور های هوشمند ، به دیگ و به واسطه آن به آب داده می شود.بسته به نوع سیستم ، آب به آب گرم یا داغ(با فشار) یا بخار تبدیل می شود.در ادامه آب توسط سیستم پمپاژ به داخل ساختمان(اتاق ها) فرستاده می شود.در داخل فضا ها ، آب وارد پنل های حرارتی (رادیاتور یا فن کویل) می شود و گرمای خود را به محیط می دهد.

نکته: امروزه برای استقلال واحدهای آپارتمانی،به جای موتورخانه از پکیج های حرارتی استفاده می شود.در واقع پکیج  یک موتورخانه پیش ساخته در ابعاد بسیار کوچک می باشد.در ضمن آبگرم مصرفی مجتمع ساختمانی نیز در موتورخانه(یا پکیج) تولید می شود و توسط پمپ به محل مصرف ارسال می گردد.

 نکات ویژه موتورخانه:

1. محاسبات دقیق بارهای حرارتی و شبکه مدار گرمایشی اولین شرط کاهش هزینه ها و عمر طولانی تجهیزات گرمایشی می باشد.لذا بسیار منطقی است که با صرف هزینه ای اندک برای انتخاب پیمانکار حرفه ای تأسیسات می توان از هزینه های گزاف آتی کاست.(کلیه اسناد محاسبات و نقشه ها را از پیمانکار باید مطالبه کرد.)

2. انتخاب تجهیزات موتورخانه از شرکت های معتبر تولید کننده باعث صرفه جویی در هزینه های آتی تعمیرات و نگهداری و اطمینان و ایمنی ساکنین می شود.

3. برای مجتمع های مسکونی متوسط و کوچک و ادارات و ساختمان های متوسط استفاده از دیگ های چدنی مقرون بصرفه خواهد بود لکن برای ساختمان های بزرگ استفاده از سیستم آب داغ با فشار زیاد یا بخار و دیگ های فولادی بهتر می باشد.

4. رعایت نکات ویژه عایق کاری و ایزولاسیون ساختمان باعث کاهش هزینه اولیه و هزینه های نگهداری تجهیزات و کاهش هزینه انرژی مصرفی خواهد شد.

5. انتخاب پیمانکار دارای صلاحیت فنی برای نگهداری از موتورخانه و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی باعث افزایش ایمنی و عمر تجهیزات و کاهش هزینه ها می شود.

6. برای نگهداری و تعمیرات موتورخانه باید از یک متد مقبول علمی و با برنامه مشخص زمانی و تجهیزاتی استفاده کرد.

7. برای صرفه جویی در مصرف انرژی،کاستن از رسوب گیری و کاستن از ابعاد موتورخانه به جای استفاده از مخازن کویلی از مبدل های صفحه ای استفاده شود.

8. استفاده از سیستم کنترل اتوماتیک عملکرد موتورخانه نقش کاملا محسوسی در کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر تجهیزات موتورخانه دارد.قیمت این دستگاه ها بسیار ارزان و استفاده از آن بسیار زود بازده می باشد.

 مزایای موتورخانه  نسبت به پکیج :

1. عمر طولانی تر و کارکرد ایمن تر

2. کم بودن هزینه های تجهیزات و نگهداری در بلند مدت

3. قدرت بیشتر در تأمین آبگرم بهداشتی و آب گرمایشی شوفاژ

4. جدا و دور بودن محل تولید آبگرم از محل زندگی و آسایش ساکنین(ایمنی از آتش و گازهای سمی بطور کامل)

5. نگهداری،سرویس و تعمیرات بدون اخلال در آپارتمان و ایجاد ناراحتی برای ساکنین

6. مصرف انرژی کمتر و هزینه های کمتر شارژ بهینه

 مزایای پکیج نسبت به موتورخانه:

 امروزه فرهنگ خاص آپارتمانی در کشور باعث شده است علی رغم مهندسی بودن موتورخانه و مزایای غیر قابل انکار آن ، استفاده از پکیج ها معمول شود.لذا ذیلا به برخی مزایای پکیج ها به اختصار می پردازیم:

1. استقلال هر واحد آپارتمانی در هزینه ها و استفاده از سیستم گرمایشی و آبگرم و کاهش تنش های مالکان یک مجتمع مسکونی

2. حذف رایزرها و لوله های انتقال آب از طبقات

3. حذف فضای موتورخانه و افزوده شدن به فضاهای پارکینگ و محوطه آپارتمانی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:57  توسط ميثم | 

پیرامون خبر جعلی ممنوعیت استفاده از سیستم گرمایش کفی

در هفته های اخیر خبری مبنی بر ممنوعیت استفاده از سیستم گرمایش کفی در وب سایتهای اینترنتی به سرعت منتشر شده و به نوعی اپیدمی این خبر فراگیر شده که حتی اکثر اشخاصی که با بنده تماس می گیرند نیز در این زمینه سوال دارند

اما علت فرضی این ممنوعیت جعلی چیست؟

1- ادعای ایجاد پوکی استخوان

2- ادعای بلند شدن ذرات معلق روی فرش ها و موکت ها و تنفس به وسیله انسان

علت ممنوعیت استفاده از این سیستم عنوان شده است .

خوشبختانه این خبر توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تکذیب شد و مشخص گردید هیچ ابلاغی مبنی بر عدم استفاده از این سیستم صادر نگردیده است.

لازم به ذکر است که خاطر نشان نمایم در اکثر کشور های پیشرفته و علی الخصوص اتحادیه اروپا این سیستم نه تنها ممنوع نمی باشد بلکه در بسط و گسترش آن اهتمام ویژه ای صورت می گیرد .خوشبختانه برای فهمیدن این موضوع و آگاهی از ضریب رشد استفاده از سیستم گرمایش کفی نیاز به جستجوی زیادی نیست و فقط می توان با مراجعه به وب سایتهای سازمانهای ذی صلاح در این زمینه در اتحادیه اروپا و آمریکا و کانادا متوجه این مطلب گردید.

به طور کلی اساس گرمایش سیستم گرمایش از کف بیشتر بر مبنای گرمایش تشعشعی می باشد و به جای گرم نمودن هوا اجسام گرم می شوند .ثانیا اگر موضوع بلند شدن ذرات روی اجسام و فرشها مطرح باشد پس ابتدا باید سیستم گرمایش بخاری ممنوع گردد و سپس رادیاتور شوفاژ چون در این دو سیستم این مورد به شدت وجود دارد .و به علت گرمای بالای بخاری و رادیاتور که معمولا سطح آنها در بخاری بالای 60 درجه و در شوفاژ 60 درجه می باشد این ذرات می سوزند و حالت سمی پیدا می کنند و به وسیله جریان همرفتی هوا در محیط منتشر می شوند و توسط افراد استنشاق می شوند .حال انکه در سیستم گرمایش از کف بالاترین حد درجه حرارت 25-27 درجه می باشد و این درجه حرارت مشخصا توانایی سوزاندن هیچ چیزی را ندارد .ثانیا مدل گرمایی این سیستم استوار بر تابش هست نه جریان جابجایی هوا .پس چگونه می توان ادعا نمود که این سیستم سبب آلودگی هوای محیط مسکونی می گردد؟

در مورد پوکی استخوان اساسا کدام مرجع علمی معتبر در ایران و یا سایر نقاط دنیا این مطلب را عنوان نموده است که سیستم گرمایش از کف سبب پوکی استخوان می گردد؟همه ما می دانیم قوانین و استانداردهای ساخت و ساز در کشورهای پیشرفته به شدت  سخت گیرانه در زمینه رعایت موراد بهداشتی و سلامتی انسان می باشد پس چگونه است که این سیستم با داشتن این معضل به صورت تصاعدی در این کشورها در زمینه مسکونی استفاده می گردد؟؟؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:55  توسط ميثم | 

اورانيوم ضعيف شده چيست؟

 اورانيوم ضعيف شده هم ماده اي شيميايي و سمي است و هم ماده اي راديو اكتيو. در مطالعات آزمايشگاهي، ثابت شده كه اين ماده به سلول هاي انسان آسيب مي زند، موجب جهش DNA مي شود و سرطان زا است.

اورانيوم ضعيف شده( اورانيوم تهي شده) (Depleted Uranium= DU )سه ويژگي دارد كه آن را براي استفاده هاي نظامي مورد توجه قرار داده است. اول، اورانيوم داراي چگالي زيادي است (07/19گرم بر سانتي متر مكعب) كه دو برابر چگالي سرب است. يعني اين كه مرمي هاي توليد شده با اورانيوم داراي همان وزن مرمي هاي سربي هستند اما اندازه شان نصف آن است كه موجب تمركز انرژي جنبشي اصابت گلوله در مساحت كمتري مي شود و به اورانيوم اجازه مي دهد كه در زره پوش هاي دشمن بهتر نفوذ كند. دومين ويژگي قابليت اشتعال آن است. اورانيوم مي تواند به راحتي مشتعل شود و با دمايي بالاتر از شش هزار درجه سانتي گراد بسوزد. سومين ويژگي اورانيوم ضعيف شده هم كه خيلي خوشايند است اين كه زباله ارزان قيمتي است. اين ماده ضايعاتي است كه در فرآيند غني سازي اورانيوم به دست مي آيد و استفاده غير نظامي كمي دارد.
اورانيوم طبيعي عمدتا تركيبي از 3 ايزوتوپ است: اورانيوم 238 (2/99 درصد)، اورانيوم 235 (7/0 درصد) و اورانيوم 234 (05/0 درصد). براي استفاده در بمب ها و راكتورها اورانيوم بايد غني شود به اين معني كه درصد اورانيوم 235 در آن بالا رود. راكتورهاي هسته اي به حداقل غلظت 3 درصد از اورانيوم 235 نياز دارند، درحالي كه براي استفاده در بمب ها تاجايي كه مي شود بايد غني شود(حداقل 70درصد). در طي فرآيند غني سازي اورانيوم، اورانيوم به دو قسمت داراي غلظت كم و زياد اورانيوم 235 تقسيم مي شود. نتيجه اين مي شود كه در يك طرف اورانيوم غني شده ودر طرف ديگر اورانيوم ضعيف شده داريم. اورانيوم ضعيف شده شامل 8/99 درصد اورانيوم 238 و 2/0 درصد اورانيوم 235 و 01/0 اورانيوم 234 است. همه اين ايزوتوپها خاصيت راديو اكتيو دارند اما اورانيوم 234 بر خلاف ميزان كمش در اين زباله ها، بيشترين نگراني را ايجاد كرده است چرا كه نيمه عمر كوتاهي دارد. يعني تشعشعات بيشتري ساطع مي كند.
استفاده از اورانيوم ضعيف شده به علت پتانسيل بالاي خطر آن براي سلامتي، به شدت بحث بر انگيز است. وقتي يك پرتابه با زره برخورد مي كند، مشتعل مي شود و تبخير مي شود. نتيجه غبار اكسيد اورانيوم است، كه مي تواند كيلومترها جابجا شود و به وسيله باد پخش شود. در اين صورت نه تنها توسط سربازان حاضر در ميدان جنگ، كه توسط غير نظاميان هم استنشاق خواهد شد. در داخل بدن، تشعشعات آلفا ميتواند مستقيما سلامت جسمي را به مخاطره اندازد. اين خطر وقتي مهمات حاوي اورانيوم ضعيف شده را انبار كرده اند وجود ندارد، چرا كه تشعشعات آلفا از روكش گلوله ها به بيرون نمي تواند سرايت كند.
مخالفان، اورانيوم ضعيف شده را ماده اي غير مجاز مي دانند و استفاده از آن را جنايت جنگي مي دانند. گزارش هايي مبني بر افزايش ميزان سرطان و تولد هاي ناقص در عراق وجود دارد. تشعشعات ناشي از غبار اورانيوم به عنوان فاكتور مؤ ثر در باره اين مشكلات در عراق، همچنين سندرم بالكان و جنگ خليج فارس شناخته شده است( نيروهاي آمريكايي از اورانيوم ضعيف شده در كوزوو هم استفاده كرده اند.). بعضي موارد تحقيق شده با اثار تشعشعات راديو اكتيو به طور كامل همخواني دارد. تا كنون ايالات متحده از اين كه اورانيوم ضعيف شده را به عنوان عاملي براي اين مشكلات قبول كند، خود داري كرده است. و گزارشاتي ارائه كرده است كه اورانيوم ضعيف شده بي ضرر است مدعي شده كه در اين مورد مدارك محكم علمي وجود ندارد. به همان دلايل هم از رفع آلودگي از مناطق آلوده هم سرباز زده است.

چه كشورهايي از اورانيوم ضعيف شده استفاده مي كنند؟
حداقل 18 كشور از اورانيوم ضعيف شده استفاده مي كنند:
1- انگليس
2- آمريكا
3- فرانسه
4- روسيه
5- چين
6- يونان
7- تركيه
8- تايلند
9- تايوان
10- رژيم صهيونيستي
11- مصر
12- بحرين
13- كويت
14- عربستان سعودي
15- هند
16- بلاروس
17- پاكستان
18- عمان
بيشتر اين كشورها اورانيوم ضعيف شده خود را از آمريكا خريده اند، اگرچه انگليس، فرانسه و پاكستان مستقلا آن را توليد كرده اند.
تنها انگليس و آمريكا از اورانيوم ضعيف شده در ميدان جنگ استفاده كرده اند. از اورانيوم ضعيف شده در اين جنگها استفاده شده است: جنگ خليج فارس(1991)، اشغال عراق(2003)، بوسني هرزگوين(1990)، جنگ ناتو عليه صربها در 1999. اگرچه گفته مي شود كه از اين ماده در جنگهاي ديگري(از جمله جنگهايي كه اسرائيل در آن درگير بوده است)استفاده شده است، اما اين گزارشات هرگز تأييد نشده است.( در هر صورت در برخي نبردهاي اسرائيل در تصاوير تلويزيوني دود ناشي از اورانيوم ضعيف شده به وضوح ديده مي شود.)

خطراتي كه اورانيوم ضعيف شده براي سلامتي انسان دارد؟
1- اورانيوم ضعيف شده هم ماده اي شيميايي و سمي است و هم ماده اي راديو اكتيو. در مطالعات آزمايشگاهي، ثابت شده كه اين ماده به سلول هاي انسان آسيب مي زند، موجب جهش
DNA مي شود و سرطان زا است.
2- گزارش هايي مبني بر افزايش ميزان سرطان و متولد شدن بچه هاي ناقص الخلقه بدو.ن شك نشان از استفادهاز اين ماده، در چنين مناطقي است.
3- نمايندگان دولتهاي عراق و صربستان مشكلات سلامتي به وجود آمده در ميان غير نظاميان را در ارتباط با اين ماده دانسته اند.
4- بسياري از نظاميان كهنه كار كه تا الان زنده مانده اند، مشكلاتي را كه از زمان جنگ تا كنون براي سلامتي شان پيش آمده را ناشي از اين نوع مواد مي دانند.
اطلاعاتي كه از آزمايش بر روي حيوانات به دست آمده، نشان مي دهد اين ماده مي تواند موجب چندين نوع مختلف سرطان بشود. در موشهاي صحرائي، اورانيوم ضعيف شده در استخوانها، ماهيچه ها، جگر، طحال، كليه ها و مغز انباشته مي شود. در آزمايشات ديگري مشخص شده است كه اين ماده هم به ديواره هاي رگهاي خوني مغز آسيب مي رساند، هم به جفت. كه آشكارا بر سلامت جنين تأثير دارد. به طور كلي، اورانيوم ضعيف شده براي سلامتي زنان وبچه ها بيشتر از مردان سالم خطر دارد.
در سال 2008 طي يك تحقيق توسط مؤسسه پزشكي آمريكا گزارشي از وضعيت علم پزشكي را منتشر شد كه در آن اولويت اصلي مطالعه بر روي ارتباط تشعشات اورانيوم ضعيف شده با اين بيماري ها مشخص شده بود: سرطان كليه، سرطان بيضه ها، سرطان ريه، بيماري هاي ريه، اختلال سيستم عصبي ومشكلات جنسي و رشدي.

گسترش تحقيقات جهاني

چيزي كه در تصاوير به چشم نمي آيد، حجم بزرگي از تحقيقات است كه بر روي تأثيرات اين ماده در حال انجام است( جايي كه آثار منفي اورانيوم ضعيف شده بر روي سلامتي افراد آشكار مي شود). هيچ كدام از مطالعاتي كه بر روي سربازان انجام شده است، آنقدر جامع و كافي نبوده است كه بتواند نتيجه با معنايي به ما بدهد. همچنين هيچ تحقيق گسترده اي بر روي غير نظاميان انجام نشده است.
در عراق، جايي كه بزرگترين حجم اورانيوم ضعيف شده استفاده شده است، دولتهاي آمريكا و انگليس مسئول اصلي شرايطي هستند كه تحقيقات در زمينه ان مواد را غير ممكن ساخت و به محققان اجازه ادامه كار داده نشد.آنها جلوي تحقيقات بيشتر در اين مورد را گرفتند. در مقابل اين دولتها دلايل غير قابل استناد علمي را براي بي خطر بودن اين مواد و بي جا بودن نگراني در اين مورد را بيان مي كنند.
اما در جايي كه پاي سلامتي انسان در ميان است، بايد روشي پيشگيرانه غالب شود. وقتي از نظر علمي در اين مورد شك وجود داشته باشد، بايد جلوي استفاده از اين مواد گرفته شود تا بي خطر بودن آن قطعي شود.

تخريبات محيط زيستي
برنامه محيط زيست سازمان ملل(
The UN Environment Programme (UNEP) چند مكان در بالكان را كه به وسيله اورانيوم ضعيف شده آلوده شده بودند، مورد بررسي كامل قرار داد اما در عراق تنها به يك تحقيق سرسري موفق شد. گلوله ها و مهمات ضد زرهيكه عمل نكرده بودند، در زير زمين دفن شده بودند و در حال زنگ زدن بودند، در حالي كه مواد داخل آنها به محيط زيست وارد ميشد.
معلوم نيست كه اورانيوم ضعيف شده پس از مدت طولاني در چنين وضعيتي بودن، به چه حالتي مي رسد. مأموريت برنامه محيط زيست سازمان ملل(
UNEP) در بوسني و هرزگوين اورانيوم ضعيف شده را در آب آشاميدني آنجا كشف كرد و پس از 7 سال از گذشت درگيري ها، اين ماده همچنان در هوا قابل تشخيص است. 7 سال طولاني ترين دوره اي پس از پايان در گيري ها در يك منطقه است كه در آنجا به مطالعه محيطي در مورد اورانيوم ضعيف شده پرداخته شده است. اورانيوم نيمه عمر راديو اكتيوي در حدود چهار و نيم ميليارد سال دارد ( يعني چهار ونيم ميليارد سال طول مي كشد كه نيمي از اتم هاي اين ماده در اثر فعاليت راديو اكتيويته به عنصر ديگري مبدل شوند.) بنابراين اورانيم اورانيوم ضعيف شده كه در محيط زيست رها شده باشد، در بازه زماني غير قابل تصوري خطرناك است.
رفع آلودگي محيط هايي كه در آن از اورانيوم ضعيف شده استفاده شده است نيازمند مشاهدات و تحقيقات خيلي دقيق به دنبال برداشتن و ريختن حجم زيادي از خاك و ديگر مواد است. بررسي آبهاي زيرزميني هم توسط برنامه محيط زيست سازمان ملل(
UNEP) توصيه شده است. سازمان مبارزه عليه اورانيوم ضعيف شده ( Campaign Against Depleted Uranium= CADU) با كشورهايي كه در اين مورد مسئول هستند، جلساتي داشته است.
اورانيوم ضعيف شده در لبنان
استفاده از اين ماده در لبنان توسط رژيم صهيونيستي طبق شواهد بسياري تأييد شده است. در صورتي كه هنوز آثار آن مشخص نشده است. چرا كه چند سال بايد بگذرد تا همانند عراق آثار ان بر بدن كودكان ناقص الخلقه و بي گناه در اشك چشم لبناني ها ديده شود. پس از آن توسط اسرائيلي ها بارها تكذيب شود و پس از سالها تلويحا بپذيرند و نهايتا در پيچ و تاب دعواهاي احزاب لبنان فراموش شود.
اورانيوم ضعيف شده در عراق
الان ديگر تأييد شده است كه عراق واقعا حجم زيادي از اورانيوم را كه آمريكابه وسيله بمباران در اين كشور ريخته است، پذيرا بوده در حالي كه قبلا فقط در گزارش هاي غير رسمي به آن اشاره شده بود.(هم اكنون صحبت از استفاده آمريكا از يك بمب اتمي، تأ كيد مي كنم بمب اتمي خيلي كوچك در نزديكي بصره در طي حمله به عراق است) بر اساس اين گزارش ها بيش ازدو هزار تن اورانيوم ضعيف شده در عراق استفاده شده است و اين غير از 230 تني است كه در سال 91 در عراق استفاده شد.
اين افشاگري وقتي جالب مي شود كه بفهميد تمام اين مواد را ارتش آمريكا استفاده كرده است.تمام اين مواد به وسيله گلوله بر عليه اهداف عراقي استفاده شده است.
در سطور بالا از خطرات اين ماده براي انسان صحبت شد.اما باز هم با در نظر نگرفتن مشكلات تشعشعات راديو اكتيو و سمي بودن اين مواد، چيز وحشت انگيز ديگري هم در مورد اين قضيه وجود دارد.
آمريكا در جنگ به اصطلاح عليه تروريسم اش، مدعي شد كه تروريستها قصد دارند كه بمبي اتمي را در داخل يكي از شهر هاي آمريكا منفجر كنند.
مراحل ساخت يك بمب اتمي شامل بدست آوردن اورانيوم يا پلوتونيوم، غني سازي آنها و نهايتا ساخت بمب مي شود. آسان ترين قسمت، ساخت بمب است. به طوري كه يك دكتر فيزيك، در صورتي كه به يك كتابخانه دسترسي داشته باشد، مي تواند مراحل آن را بفهمد و دست به ساخت آن بزند. سخت ترين قسمت همان غني سازي اورانيوم است. اين كار نياز به آزمايشگاه هاي پيشرفته دارد و بسيار سخت، زمان بر و خسته كننده است.
تروريستها براي ساخت بمب نياز به اورانيوم دارند اما از آنجائيكه تعدادي عقل سالم هنوز در گوشه و كنار دنيا پيدا مي شود، كسي به آنها اورانيوم نخواهد فروخت. اما خريد اورانيوم تنها راه تهيه آن نيست. اورانيوم به طور طبيعي عنصر فراواني است به طوري كه 50 بار از طلا فراوان تر است. اورانيوم در خاكهاي سراسر كره زمين موجود است با ميانگيني حدود 3 گرم بر تن. بنابراين تروريستها مي توانند حتي با كندن حياط پشتي خانه شان هم به استخراج اورانيوم بپردازند. اورانيوم غني تر در معادن سنگ كانه اورانيوم يافت مي شود. اما تروريستها به اين معادن دسترسي ندارند و بايد خيلي خوش شانس باشند كه در حياط پشتي خانه شان چنين معدني بيابند. خلاصه اين كه استخراج اورانيوم كار سختي است و نياز به واحدهاي صنعتي و تجهيزات و امكانات دارد كه نمي تواند براي سالها از چشم ديگران مخفي بماند. حتي در مناطق بسيار دور افتاده به وسيله ماهواره ها قابل كشف اند.
بنابراين وقتي فكرش را بكنيد، مي فهميد كه دسترسي به اورانيوم براي تروريستها بسيار سخت تر از تصور است.
اما حالا بعد از دو جنگ خليج فارس( دو جنگ آمريكا عليه عراق)، تنها كاري كه تروريستها براي يافتن اورانيوم خود بايد بكنند(انهم به صورت مجاني) اين است كه در اطراف ميدانهاي نبرد در عراق به وسيله يك دستگاه شمارشگر گايگر-مولر راه بروند و محل اين مواد را كشف كنند و از زمين بيرون بكشند. اگر چه مهماتي كه به هدف اصابت كرده اند قابل بازيافت نيستند، اما مهمات و گلوله هايي كه هدف خود را از دست داده اند، در زير شنها جا خوش كرده اند. صدها گلوله حاوي اورانيوم ضعيف شده در فاصله نزديكي لز هر تانك منهدم شده عراقي قابل دسترس است. اين عمليات مبارزه با تروريسم نيست اين عمليات تقويت تروريسم است.
اين عمليات رياضي را انجام دهيد:
اگر آمريكا 2000 تن اورانيوم ضعيف شده مصرف كرده باشد كه داراي 2/0 درصد اورانيوم 235 باشد مي شود، چهار هزار كيلو گرم اورانيوم 235 خالص خالص. بمبي كه در هيروشيما منفجر شد، حدود 25 كيلوگرم اورانيوم 235 داشت. متخصصان معتقدند يك بمب پيشرفته اتمي مي تواند (به وسيله خرج هاي مصنوعي پيچيده براي فشرده كردن هسته اورانيوم در يك جرم بحراني)با يك كيلوگرم اورانيوم هم ساخته شود. اين تكنولوژي از دسترس تروريستها خارج است. پس تروريستها براي ساخت يك بمب اتم به حداقل 25 كيلوگرم اورانيوم نياز دارند. ار آنجائيكه نمي شود همه 2000 تن گلوله استفاده شده يا حتي نصف آن را جمع آوري كرد يا اورانيوم 235 را از اورانيوم ضعيف شده رها شده در عراق استخراج كرد، پس دست تروريستها براي تهيه مواد يك كلاهك هسته اي جنگي باز است.
پس با توجه به اين مطالب، ساخت يك بمب اتمي براي تروريست ها آسانتر شده است. اگرچه غني سازي كاري بسيار تخصصي است، و بسيار هزينه بر، وقتگير و سخت است، اما غير ممكن نيست. تروريستها مي توانند سالها بر روي توسعه يك بمب اتمي كار كنند و ميليونها دلار هم در اين راه خرج كنند.
اما تكنولوژي سطح پايين تر يعني جدا كردن مواد واقعا راحت تر است، شايد نيازمند تلاش باشد اما به واقع هيچ تخصصي نمي خواهد. كاري كه همه تروريستها بايد انجام بدهند اين است كه 10 تن از اورانيوم ضعيف شده را بردارند و آن را بكوبند تا به صورت گردي آماده در بيايد. در كنار آن يك خرج انفجاري قرار دهند و دراين زمان است كه اگر در يك شهر بزرگ منفجر شود،گرد اورانيوم ضعيف شده يك بمب وحشتناك كثيف را ايجاد خواهد كرد. كه بايد به خاطر آن چندين ميليون انسان را از شهر خارج كنند، همه جا را تميز كنند و سپس مردم بر گردند. تصور چنين كاري براي شهر هاي كوچك وحشتناك است چه برسد به شهري بزرگ.
....................................................................................................................
منبع : راسخون

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:13  توسط ميثم | 

" مهندسي هسته اي عبارتست از دانش فرآيند هاي هسته اي و كاربرد آنها در گسترش تكنولوژیهاي گوناگون و توليد برق هسته اي" .

اين دانش در زمينه هاي گوناگوني چون طراحی ، راه اندازی و نگهداری نیروگاه های هسته ای، تشخيص ها و درمان هاي پزشكي ( مهندسي پزشكي هسته ای )، تحقيقات در زمينه ی شتاب دهنده ها ، ليزر ، فوق هاديها و... كاربرد دارد.

امروزه استفاده از انرژي شكافت هسته اي در نيروگاه هاي هسته اي براي توليد الكتريسته يكي از كاربردهاي اصلي انرژی هسته ای مي باشد. اين انرژي عظيم ناشي از شكافت هسته اي همچنين مي تواند بعنوان منبع قدرت سفينه هاي فضايي و زير دريائيها مورد استفاده قرا گيرد، و در آينده اي نه چندان دور مي توان اميدوار به داشتن نيروگاه هايي بر مبناي جوش هسته اي بود، كه در اين صورت مسئله بحران انرژي براي هميشه در جهان حل خواهد شد.

بنابراين، ‌اولين تخصص مهندسان هسته اي طراحي و گسترش راكتورهاي شكافتي پيشرفته ، تحقيقات بنيادي در گسترش و تعميق استفاده از انرژي همجوشي ،‌گسترش انرژی هسته ای هم در زمينه تئوري و هم كاربردي براي پسمانداري زباله هاي راديواكتيو،‌ مديريت مواد هسته اي ،‌توليد راديو ايزوتوپها براي كاربردهاي پزشكي و ديگر كاربردهاي صنعتي، ‌با تاكيد بر افزايش رفاه بشريت  درحال حاضر و حفظ بهتر محيط زيست براي آيندگان  است.

 رشته مهندسي هسته اي در گروه فني و مهندسي جاي دارد.

1-  اهداف راه اندازي مقطع كارشناسي مهندسي هسته اي

هدف از ایجاد رشته مهندسی هسته ای عبارتست از  آماده سازي فارغ التحصيلان دانشگاهي كه علاوه بر آن كه به عنوان يك مهندس با تكنولوژي روز آشنا بوده و قدرت طراحي و بهينه سازي سيستم ها و نيز راه اندازي و نگهداري آنها را دارند، با علوم و تكنولوژي هسته اي آشنا بوده و قادرند با مواد و تشعشعات راديو اكتيو به صورت صحيح و بي خطر كار كرده و در جابجايي آنها و  نگهداري و محافظت پرسنل در مقابل پرتوها كارآمد مي باشد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:10  توسط ميثم | 

تاریخچه انرژی هسته ای

هسته از پروتون (با بار مثبت) و نوترون (بدون بار الکتریکی) تشکیل شده است. بنابراین بار الکتریکی آن مثبت است. اگر بتوانیم هسته را به طریقی به دو تکه تقسیم کنیم، تکه‌ها در اثر نیروی دافعه الکتریکی خیلی سریع از هم فاصله گرفته و انرژی جنبشی فوق العاده‌ای پیدا می‌کنند. در کنار این تکه‌ها ذرات دیگری مثل نوترون و اشعه‌های گاما و بتا نیز تولید می‌شود. انرژی جنبشی تکه‌ها و انرژی ذرات و پرتوهای بوجود آمده ، در اثر برهمکنش ذرات با مواد اطراف ، سرانجام به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. مثلا در واکنش هسته‌ای که در طی آن 235U به دو تکه تبدیل می‌شود، انرژی کلی معادل با 200MeV را آزاد می‌کند. این مقدار انرژی می‌تواند حدود 20 میلیارد کیلوگالری گرما را در ازای هر کیلوگرم سوخت تولید کند. این مقدار گرما 2800000 بار برگتر از حدود 7000 کیلوگالری گرمایی است که از سوختن هر کیلوگرم زغال سنگ حاصل می‌شود.

علم انرژی هسته ای، شکل گرفته از مطالعات در علوم شیمی و فیزیک در سده های اخیر می باشد. در 1879 با انجام یونیزاسیون یک گاز از طریق تخلیه الکتریکی به وسیله کراکس شروع شده و در 1897 توسط تامسون الکترون به عنوان ذره باردار مسئول الکتریسیته معرفی شد.

"رونتگن" در 1895 پرتو ایکس نافذ حاصل از یک لوله تخلیه را کشف کرد و "بکرل" در 1896 پرتوهایی مشابه (که امروزه لاندا می نامیم) را یا منشا کاملا متفاوت کشف کرد که منجر به کشف اورانیوم و پدیده ی پرتوزایی شد.

در 1905 "انیشتن"  نتیجه گیری کرد که جرم هر جسمی با سرعت آن افزایش پیدا می کند و فرمول مشهور خود E=mc2 راکه بیانگر هم  ارزی جرم و انرژی است بیان نمود(کوری ها در 1898 عنصرپرتوزای رادیوم را جداسازی نمودند) در زمان انیشتین بررسی تجربی مقدور نبود و انیشتین نتوانست مفاهیم معادله خود را پیش بینی کند.

در اوایل قرن بیستم یک سری آزمایش با ذرات مختلف حاصل از مواد پرتوزا به فهم نسبتا شفاف ساختار اتم و هسته منجر شد. از کار "رادرفورد" و "بور" نتیجه گیری شد  که اتم خنثی از نظر الکتریکی از بار منفی به شکل الکترون های احاطه کننده یک هسته مرکزی مثبت که قسمت اعظم ماده اتم را شامل می شود، تشکیل شده است. اگرچه هسته از ذرات مقید به یکدیگر از طریق نیروهای قوی هسته ای تشکیل شده است، تبدیلات هسته ای می توانند القا شوند یعنی بمباران نیتروژن با هلیم منجر به تولید اکسیژن وهیدروژن می شود.

در 1930 "بوته" و" بکر" بریلیم را با ذرات آلفای حاصل از پولونیم بمباران کردند و آنچه را که فکر کردند پرتوهای گاماست کشف کردند اما "چادویک" در 1932 نشان داد که باید نوترون ها باشند. در حال حاضر واکنش های مشابهی در راکتورهای هسته ای به عنوان چشمه نوترون به کار می رود. پرتوزایی مصنوعی اولین بار توسط "کوری" و" ژولیو" گزارش شد ذرات تزریق شده به داخل هسته های بور، منیزیوم و آلومینیوم ایزوتوپ های پرتوزای جدید عناصر متعددی را به وجود آورد. توسعه ماشین ها برای شتاب دادن ذرات باردار تا سرعت های بالا فرصت های جدیدی را برای مطالعه واکنش های هسته ای فراهم ساخت . سیکلوترون، طراحی و ساخته شده در 1932 به وسیله "لارنس" اولین سری از دستگاه های با توانمندی بالا بود.

طی سال های 1930" انریکوفرمی "و همکاران وی در ایتالیا، تعدادی آزمایش با نوترون تازه کشف شده انجام دادند آن ها استدلال کردند که نبود بار نوترون آن را در نفوذ به هسته موثر می سازد. از جمله کشفیات فرمی، تمایل زیاد بسیاری از عناصر به کند کردن نوترون و تنوع رادیوایزوتوپ هایی بود که می توانست از گیراندازی نوترون تولید شود.

"برایت" و "وینکر" توضیح نظری فرآیندهای نوترون کند را در سال 1936 ارائه نمودند. فرمی اندازه گیری های توزیع هر دو نوترون سریع و کند را انجام داد و رفتار آن ها را از لحاظ پراکندگی کشسان ،اثرات پیوند شیمیایی و حرکت گرمایی در مولکول های هدف توضیح داد.

تا این فاصله زمانی هنوز فرآیند شکافت شناسایی نگردید. تا اینکه در سال 1939 تا 1940 توسط فعالیت هان، اشتر اسمن و سپس فریش و... در انتها فرمی پدیده شکافت کشف شد.

کشف شکافت همراه با امکان انجام یک واکنش زنجیره ای با شدت انفجاری در برهه ای از زمان از اهمیت خاصی برخوردار بود زیرا جنگ جهانی دوم در 1939 شروع شده بود.

در سال 1939 "بور" به آمریکا آمد و در کشفیات "انیشتن" و "هان" شریک شد. وی همچنین "فرمی" را در کنفرانسی در واشنگتن ملاقات کرد. آنها برای اولین با وجود واکنش ذنجیره ای خود تقویت شونده را مطرح کردند. در این فرآیند اتم¬ها را برای تولید مقدار زیادی انرژی شکافت می¬دهند. دیگر دانشمندان در سرار دنیا در حال باور این مسئله بودند که می توان از شکافت هسته برای تولید انرژی استفاده کرد. این زمانی ممکن بود که مقدار زیادی اورانیم بتوانند با یکدیگر تحت شرایط مناسب ترکیب شوند و واکنش ذنجیره ای خود تقویت شونده ای را بوجود آورند که جرم بحرانی نامیده می شود.

فرمی و همکارش در سال 1941 طرح اولین طرح راکتور زنجیره ای اورانیم را ارائه دادند. مدل آن ها شامل مقداری اورانیم بود که در محفظه ای از گرافیت جمع شده بود تا مدلی از مواد شکافت پذیر را بسازد. در اوایل سال 1942 دانشمندان به دعوت فرمی در شیکاگو برای ارئه نظریات خود گرد آمدند و در همان سال آمادگی ساخت اولین راکتور هسته ای را پیدا کردند و در استادیوم شهر شیکاگو طرح خود را که علاوه بر گرافیت و اورانیم دارای کادمیوم( عنصری که نوترون ها را می شکافد) به نمایش گذاشتند.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:9  توسط ميثم | 

چگونگی استخراج ، ساخت ، یا معدن کاری اورانیوم

برای استخراج اورانیم هر دو تکنیک روباز و زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرند، روش دیگری هم که بر حسب ویژگی های مواد معدنی و میزان عیار آن مورد استفاده قرار می گیرد، بازیابی در جا می باشد.

بلاخره روش دیگری که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد روش بازیابی تپه ای است که این روش در دسته روش های استحصال اورانیم قرار می گیرد. در مواردی ممکن است ترکیبی از یک، دو یا تعدادی بیشتری از تکنیک های معدنکاری و بازیابی بطور پیوسته و یا توأماً بکار گرفته شود. معمولاً اتخاذ این تصمیم ها به پارامترهای بسیار متعددی چه به لحاظ ویژگی های کیفی و کمی مواد معدنی و چه به سبب شرایط محلی و سیاست های کشوری و اقتصادی بستگی دارد.

اتخاذ تصمیم برای اینکه چه روشی برای استخراج یک ماده معدنی مخصوصی باید مورد استفاده قرار گیرد عمدتاً بستگی به ملاحظات ایمنی، اقتصادی و ژئومرفولوژی منطقه دارد. در صورت انجام معدن کاری زیرزمینی، احتیاط های خاصی از جمله افزایش هوا دهی جهت جلوگیری از پرتوگیری معدنکاران اجتناب ناپذیر است.

روش استخراج روباز

این روش وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که توده های ماده معدنی نزدیک به سطح زمین قرار گرفته باشند. در این روش محل بزرگی از سطح زمین که این سطح خیلی بزرگ تر از اندازه های ابعاد سطح توده ماده معدنی است باید باز شود. این به دلیل آن است که دیوارهای حفره باز شده باید به نحوی شیب داشته باشند. که نگاه دارنده دیوارهای بالایی و بدون خطر ریزش باشند. بنابراین در این روش مقدار مواد برداشته شده جهت دسترسی به ماده معدنی مورد نظر نسبتاً زیاد است. به همین دلیل این روش از نظر اقتصادی بستگی دارد به نسبت مواد معدنی به مواد باطله یا زاید، پر واضح است که عیار بیشتر این نسبت را افزایش می دهد. بزرگ ترین معدن اورانیم روباز در دنیا معدن راسنیگ در نامیبیا است که ایران هم در مالکیت آن سهیم است.

روش استخراج زیرزمینی

این نوع معدنکاری دهانه های کوچکی در سطح زمین دارد، ولی معمولاً میزان موادی که باید بیرون آورده شود تا به ماده معدنی اصلی دسترسی پیدا شود بطور قابل ملاحظه کمتر است از آنچه که در مورد معدنکاری یا استخراج روباز ذکر شد. در واقع یکی از دلایل دیگر استخراج زیرزمینی این است که ماده معدنی خیلی عمیق تر از آن است که بشود به روش روباز آنرا استخراج نمود. برای اینکه این نوع معدنکاری ادامه دار و از نظر اقتصادی با صرفه باشد این نوع معادن باید دارای توده های نسبتاً پر عیار باشند.

استخراج یا بازیابی درجا

در این روش بدون اینکه عملیات معدن کاری مفصلی صورت پذیرد اورانیم مستقیماً توسط یک محلول شیمیایی استخراج می شود. این روش فقط در مورد ماسه سنگ هایی که میزبانی اورانیم را دارند و پایین تر از سفره های آب زیرزمینی و محصور شده در عمقی که گردش آب در آن وجود داشته است، قابلیت کاربرد دارد. معمولاً اورانیم موجود در ماده معدنی در یک محلول نسبتاً قلیایی که از طریق چاه های حفاری شده تزریق می شود حل شده و قابل بازیابی از چاه دیگر را باید داشته باشد. در این روش مواد معانی دست نخورده و در جا باقی می مانند. اورانیم حل شده در محلول فوق با روش هایی مشابه با آنچه که در کارخانه های تولید اورانیم عمل می شود، تا حصول به کیک زرد ادامه فرآیند خواهد داد.

بنابراین استفاده از این روش اولاً به وجود شرایط ژئولوژیکی مناسب بستگی داشته ثانیاً محصول تزریق شده باید بتواند از نزدیکی توده های معدنی عبور نماید و ثالثاً تمام محلول تزریق شده و آب های طبیعی در حوضچه ای که چاه استخراج در آنجا وجود دارد باید قابلیت برگشت داشته باشند و بالاخره اینکه شرایط فوق به گونه ای باشد که از آلودگی آب های زیرزمینی جداً خودداری شود.

بسنر طبیعی استخراج درجا

روش بازیابی درجا، باید به عنوان یک روش مناسب محیط زیست و غیر قهرآمیز عمل کند. لذا انتظار می رود کمترین صدمات را در طی فرآیند استخراج اورانیم از ماسه سنگ های متخخل حاوی اورانیم به محیط پیرامون خود داشته باشد. در واقع معدنکاری درجا باید به آسانی اورانیم رسوب داده شده و قابل دسترسی در این ماسه سنگ ها را شستشو داده و خارج سازد. مسلماً این ساختار زمینی باید یک سیستم نفوذ پذیری (لوله کشی) طبیعی را در خود فراهم داشته باشد. بدین معنی که اورانیم اکسید شده طی دوران گذشته توسط آب زیرزمینی روی ماسه سنگ ها در تشکیلات زمینی منطقه به راحتی بتواند توسط محلول تزریق شده مجدداً حل شده و برگشت یابد. این مستلزم این است که طراحی چاه های تزریقی و برگشتی براساس شناخت این سیستم های نفوذپذیر و متناسب با شرایط هایدرولوژی طبیعی منطقه باشد. تکنیک های تفضیلی چنین طراحی با استفاده از داده های زمین شناسی و استانداردها و امکانات چاه پیمایی توسط برخی از شرکت های مربوطه برای این منظور اکنون توسعه یافته است. این نقشه ها و طراحی های تفضیلی باید آب های اصلی و زمینی منطقه را بررسی و تحت نظر داشته باشد به نحوی که از همین مسیرها بتواند عملیات بازیابی درجا را بطور موثر انجام دهد. هر گاه که ژئومتری توده های معدنی شناخته شود محل ها و نقاط چاه های تزریق و بازیابی که می توانند با اورانیم در تماس باشند تعیین و طراحی خواهد شد. هم اکنون در نقاطی از دنیا با استفاده از هزاران چاه، در صدها هکتار، این روش بازیابی اورانیم در جا تحت بهره برداری است.

پس از حفر و نصب چاه ها در منطقه مورد نظر، محلول شستشوی آب خالص زیرزمینی حاوی اکسیژن و دی اکسیدکربن از طریق چاه ها به طبقات مختلف حاوی اورانیم تزریق می شود. زمانی که این محلول با تشکیلات مینرال تماس برقرار نمود، این محلول اورانیم در مینرال را اکسید نموده و اجازه می دهد که اورانیم در آب زیرزمینی حل شود. چاه های بازیابی که بین چاه های تزریق قرار دارند محلول جدیدی حاوی اورانیم را به سطح زمین هدایت می کنند. این محلول شستشوی حاوی اورانیم به محل فرآوری و تبادل یونی مورد فرآیند استخراج اورانیم هدایت می شود. پس از این عملیات، محلول شستشوی عاری از اورانیم مجدداً با اکسیژن و دی اکسید کربن احیاء شده و به درون چاه ها برگشت داده شده و چرخش خود را ادامه می دهد. رزین باردار شده توسط اورانیم، شستشو داده شده و پس از استخراج کامل اورانیم، این رزین برای استفاده مجدد به محل قبلی عودت داده می شود.

اورانیم ممکن است در تشکیلات زمین شناسی و معدنی همراه با طلا، فسفات ها، مس و یا نفت هم یافت شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:8  توسط ميثم | 

اورانيوم چيست؟

اورانيوم از عناصر شيميايي راديو اكتيو و جزء فلزات سنگين است كه به طور طبيعي و در مقياسي كوچك در خاك، صخره‌ها، آب، گياهان، حيوانات و بدن انسان وجود دارد. اما ذخاير متمركز اين ماده در صخره‌هاي سخت يافت مي‌شود كه معمولاً با خاك و گياهان پوشيده شده‌اند. عمده ذخاير اورانيوم در كشورهايي چون كانادا، استراليا، جنوب غربي آمريكا و... وجود دارد.
بطور طبيعي اورانيوم قبل از مرحلي غني شدن داراي جرم اتمي 238 است. اورانيوم لازم براي توليد انرژي در راكتورهاي هسته‌اي، اورانيوم غني شده يا اورانيوم با جرم اتمي 235 است كه در شرايط طبيعي فقط 7/0 درصد از كل اورانيوم را تشكيل مي‌دهد. با تجهيزات غني سازي، 90 درصد از اورانيوم 238 را به اورانيوم 235 تبديل مي كنند و اورانيومي كه بيش از 20 درصد از آن اورانيوم 235 باشد، براي توليد سلاح اتمي استفاده مي شود و كمتر از اين ميزان درصد براي راكتورهاي انرژي هسته اي بكار مي رود.
مكانيسم عمل بدين گونه است: پلوتونيوم و اورانيوم از اتم هاي سنگيني هستند كه درون هسته خود تعداد زيادي پروتون و نوترون دارند. بطور خود به خودي يا در اثر برخورد نوترونهاي اتم ديگر با هسته اين اتم ها شكافت هسته‌اي رخ مي‌دهد. زماني كه هسته‌اي سنگين در اثر شكافت به دو هسته ی كوچكتر تقسيم مي‌شود، نوترون هاي اضافي آزاد مي‌شوند. اگر اين نوترون‌ها بوسيله هسته‌هاي دو نيم شده ديگر جذب شوند، آنها نيز به دو نيم مي‌شوند و نوترون‌هاي بيشتري را آزاد مي‌كنند. در شرايط عادي نوترون‌هاي آزاد شده به هسته‌هاي ديگر برخورد نمي‌كنند و باعث ادامه رويداد شكافت در اتم‌هاي ديگر نمي‌شوند. اما اگر اين اتم ها را تحت فشارهاي بالا در كنار يكديگر قرار دهند، نسبت تصادم نوترون‌ها با هسته‌هاي اتم‌هاي مجاور افزايش يافته و زنجيره‌اي از تصادم نوترون‌ها با هسته اتم‌هاي مجاور را بوجود مي‌آورند. در مراكز اتمي با جذب نوترون‌هاي اضافي اين برخوردها را كنترل مي‌كنند. اما در مراكز توليد سلاح اتمي اين برخوردها ضروري هستند و كنترل نمي‌شوند.
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط ميثم | 

تاثیر اورانیوم برDNA و ایجاد انواع سرطان

دايان استرنز، بيوشيميدان از دانشگاه آريزوناي شمالي در سال 2006 طي تحقيقي ثابت كرد كه زماني كه سلول‌هاي بدن در معرض اورانيوم قرار مي‌گيرند، اورانيوم به داخل سلول متصل مي‌شود و باعث موتاسيون يا جهش سلولي مي شود كه اين جهش منجر به كپي برداري و تكثير درياچه‌اي از پروتئين‌هايي مي‌شود كه برخي از آنها مي‌توانند به ايجاد انواع سرطان‌ها منجر شوند. استرنز در ادامه مي‌گويد: نتايج حاصل از تحقيقات ما نشان داد كه اگر ميزان تشعشع به اندازه‌اي كم باشد كه حتي نتوانيم آنرا اندازه‌گيري كنيم، ضرورتاً بدين معنا نيست كه فرد در معرض خطر نيست، زيرا هرگاه فلز سنگيني به  انسان متصل شود در سلول مربوطه جهش رخ مي‌دهد.
در اثر انفجار اورانيوم تخمين زده مي‌شود كه ميزان تشعشع راديواكتيو در حوالي منبع اورانيوم از 5 رونتگن (واحد دوز دريافتي اشعه) در ثانيه بيشتر است كه در طول يك ساعت حدوداً معادل 20 هزار رونتگن مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط ميثم | 
انفجار هسته‌اي مي تواند تأثيرات مخرب زودرس و ديررس به همراه داشته باشد. تأثيرات زودرس از جمله حوادث ناشي از انفجار، تشعشعات حرارتي، تشعشعات يونيزه كننده آني يا پرتوهاي راديواكتيو هستند كه مي‌توانند ظرف چند ثانيه يا چند دقيقه پس از وقوع انفجار هسته‌اي اثرات مخرب خارق العاده‌اي بجاي بگذارند. تأثيرات ديررس از قبيل باران راديواكتيو و تأثيرات احتمالي بر محيط زيست مي‌باشد كه از چند ساعت تا چندين قرن باقي مي‌ماند و مي‌تواند تا مسافت بسيار دوري از محل انفجار هسته‌اي را دربرگيرد. در اثر انفجار يك مركز هسته‌اي يا بمب اتم انواع مختلفي از انرژي‌ها آزاد مي‌شوند كه همگي اثرات زيانبار و مخربي دارند. اين انرژي‌ها در اثر امواج تكان دهنده، امواج الكترومغناطيس، پرتوهاي گرمازا، تشعشع مستقيم راديواكتيو و باران راديواكتيو آزاد مي‌شوند.
در اثر انفجار، امواج تكان دهنده‌اي ايجاد مي‌شود كه فشاري معادل چندين هزار پوند در اينچ مربع بوجود مي‌آورد. صرفاً 10-15 پوند فشار مي‌تواند باعث تخريب ساختمان‌ها و خرد شدن اشياء شود. ريه‌هاي انسان در اثر فشاري برابر با 30 پوند له مي‌شوند. اين امواج، توفاني بوجود مي‌آورند كه انسان‌ها و اشياء را همچون موشك به هوا پرتاب مي‌كنند.
پرتوهاي گرمازا حامل نور و گرما هستند. نور حاصل از اين پرتوها به دليل شدت زياد قادر است كه صخره‌ها را منفجر كند، انسان‌ها را در فاصله‌هاي بسيار دور كور كند و مواد آتش زا را كه در نقاط بسيار دوردست قرار دارند، مشتعل كند. گرماي حاصل از اين پرتوها نيز باعث سوختگي مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:6  توسط ميثم | 
آشنائي با دستگاه ایرواشر
 

دستگاه ایرواشر غبار وذرات و سایر آلودگی ها را از هوایی که به آن وارد می شود زدوده و هوای تمیز را بیرون میدهد . هوا توسط بادزن دستگاه به داخل مکیده شده و با عبور از دیفیوزر به قسمت آبفشان می رسد که در آنجاذرات معلق و آلودگی ها توسط بارانی از پودر آب شسته شده و هوای تمیز به سمت محلمورد نظر تهویه می شود .آبی که برای شستشوی هوا بکار می رود باید قبل از گردش مجدد در دستگاه هواشوی تمیز تمیز شود برای این کار آب از یک صافی عبور کرده و اجرام و ذرات از آنن گرفته می شود.در هوای خیلی سرد که امکان یخ زدن آب پاششی وجود داردبرای جلوگیری از این امر یک کویل گرمکن آب استفاده می شود.دستگاه ایرواشر علاوه برزدودن گرد و غبار و آلودگی ها از هوا ۳ کار مهم دیگر نیز انجام می دهد :
۱) رطوبت زنی ۲)رطوبت گیری ۳)خنک کردن هوا به روش تبخیری
از این رو در هوای گرم و خشک به عنوان یک دستگاه خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد .
نگهداری دستگاه ایرواشر
نگهداری دستگاه ایرواشر شامل موارد زیر می باشد :
۱)نظافت و تمیزکاری:
لازم است قسمت ها و اجزای زیر در فواصل زمانی معین مرتبا از اجرام و کثافات پاک شوند :
۱-۱)تیغه های دمپر و میله های رابط آنها:(در صورتی که دستگاه دمپر داشته باشد)در اینصورت باید زنگ روی دمپر ها را پاک کرد
۲-۱)کل قسمتهای آب فشان شامل لوله های اصلی و لوله های قائم و نازل ها: هر گونه گرفتگی نازل ها می تواند روی فشار و مقدار و کیفیت بارش آب تاثیر منفی بگذارد .
۳-۱)تست زیرین دستگاه و شناور فلو سوئیچ
۴-۱)تیغه های قطره گیر
۵-۱)صافی :اگر صافی از نوع خود پاک شو نیست باید هر هفته تمیز شود
۶-۱)واشر لاستیکی و کلیه درز بند ها
۷-۱) سینی تجمع لجن
۲)بادزن :
زوایای تیغه ها و فواصل آنها باید مرتبا بازرسی و و در صورت لزوم تنظیم شود . در فواصل زمانی معین باید موتور بادزنطبق دستورالعمل کارخانهسازنده پیاده شود و مورد بازرسی قرار گیرد .
۳)روانکاری :
لازم است یاتاقانهای بادزن هر ۴ ماه بازرسی و گریس کاری شود (با گریس مقاوم در برابر آب) .
یاتاقانهای محور اصلی صافی خودکار باید بازرسی شود . اگر یاتاقانها بصورت مستمر کار می کنندباید سالی یک مرتبه روانکاری شود و چنانچه خارج از آب کار میکنند باید هر ۳ ماه یک بار روانکاری شود .
کلمات کلیدی:
لوله های اصلی (Headers)
لوله های قائم (Standpipes)
نازل یا آب فشان (Spray Nozzles)
تیغه های قطره گیر (Eliminator Blades)
صافی (Strainer)
خود پاک شو (Self-Cleaning)
سینی تجمع لجن (Sludge Collection Pan)
 

 منبع ايرچنج دات آ ي آر

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:47  توسط ميثم | 
همه چيز در رابطه با پمپ هاي آبرساني
 
 
محفظه آب بندي :
اين محفظه شامل آب بندها و اجزاء مربوطه است :
براي رسيدن به بازدهي مناسب در قطعات هيدروليک وجود آب بندي کامل و مناسب ضروري است. آب بندي بين قطعات در هيدوليک بوسيله آب بندها انجام مي شود.
آب بندها براساس استفاده به دو نوع کلي ثابت و متحرک تقسيم مي شوند :
1 )آب بند ثابت : به صورت واشر بين قطعات غير متحرک به کار ميرود.
2 ) آب بند متحرک : براي آب بندي قطعات متحرک بکار مي‌رود و برطبق شکل انتخاب مي‌گردد . نوع آب بند هرقطعه توسط سازنده تعيين مي‌گردد و در زمان تعويض بايد به اين موضوع توجه داشت.

انواع آب بندها :
1 ) اورينگها : معمولي ترين آب بند مورد استفاده در ماشين آلات مي ‌باشد . اورينگ ها به عنوان سيل ثابت و متحرک استفاده مي‌شوند وجنس آنها معمولا ازترکيبات لاستيک هاي مصنوعي مي باشند.
موارداستفاده اورينگ براي آب بندي پيستون درسيلندر ‌و شيرهاي هيدروليکي محل اتصال شلنگ ها و پمپ ها استفاده مي شود.
طرح اورينگ طوري است که براي نصب در شيارها ساخته شده است و زمان نصب تا (10 ) درصد فشرده مي شود .در موارد استفاده متحرک عمر اورينگ به صافي سطح قطعه ها و اندازه بودن آن مربوط مي شود .
اورينگ ها در مواردي که محل آب بندي داراي گوشه و زاويه است استفاده نمي شود . اگر اورينگ در قطعه اي تحت فشار زياد نصب شود ، با‌ گذاشتن يک رينگ فيبري در پشت آن از خارج شدن اورينگ از شيار خود جلوگيري مي کند. هميشه بايد يک رينگ فيبري درطرف کم فشار اورينگ نصب شود . در صورت استفاده از دو رينگ فيبري اورينگ در وسط آنها قرار مي گيرد.
2) آب بندهاي وي شکل و يو شکل وي پک‌ها و يو پک‌ها از سيل‌هاي متحرکي هستند که براي آب بندي پيستون و شافت پمپ ها استفاده مي‌شوند.
جنس ‌آنها معمولاً‌ ازچرم يا لاستيک طبيعي و مصنوعي ‌يا پلاستيک مي‌باشد. طرز نصبشان طوري است که فشار سيال لبه آب بند را به ديواره بچسباند و آب بندي را بهتر و کامل تر کند.
براي آب بندي قطعات پمپ بايستي حداقل يک بسته ‌از اين نوع آب بند را بکار برد وچند آب بند را همراه هم در يک شيار قرار داد.
3) سيل هاي فلنجي و گردگيرها :
گردگيرها سيل هاي متحرکي از جنس چرم يا لاستيک مصنوعي يا پلاستيک بوده که معمولا در پيستون ها بکار ميروند. عمل آب بندي بوسيله باز شدن لبه آنها و چسبيدن ‌به سطح قطعه انجام مي شود .
4) آب بندهاي فلزي:
از نظرشکل و ساختمان مانند رينگ هاي پيستون موتور بوده وممکن است که فلزي يا غير فلزي باشند. جنس آنها عموما از فولاد بوده و داراي نشتي زياد مي باشند ، مگر اينکه خيلي‌دقيق و فيت نصب شوند. سيل هاي فلزي به دو صورت بازشونده (پيستوني) وجمع شونده (شفت جک) وجود دارند و در جاهايي بکار ميروند که ميزان حرارت بسيار بالا است.
اين‌آب بندها به دليل نشتي زياد با کاسه نمد و کانال تخليه به مخزن در سيستم بکار ميروند.
5 ) واشر کمپرسي :
اين واشرها فقط براي کاربرد ثابت مثل کوپلينگ ، لوله‌ها ، پوسته پمپ و امثال آنها‌ با پرکردن قسمت هاي ناصاف آب بندي را انجام مي‌دهد و ممکن است فلزي يا غير فلزي ‌باشند .
6) کاسه نمدها :
درجاهايي‌که شافت از پوسته‌خارج ‌مي شود کاسه ‌نمدها نصب مي‌شوند . اگر فشار اتمسفر از فشار کاسه نمد بالاتر باشد از عبور هوا به داخل و اگر فشار پشت کاسه نمد بالاتر از فشارجو باشد از نشت سيال يا بخار به بيرون جلوگيري مي‌کند . بهترين نوع قابل استفاده براي پمپ ‌يک رينگ فانوسي‌است ‌که بداخل آن آب تزريق مي شود . اين تزريق آب يا ‌از خروجي خود پمپ تامين مي شود يا اگر سيال پمپ غير آب باشد از يک‌ منبع ‌مستقل‌ آب‌ را ‌لوله‌کشي‌مي‌کنند . اگرمايع‌ آب بندي کننده داراي ذرات جامدي باشد که به غلاف هاي‌کاسه نمد آسيب برساند بهتر است که سر راه آن فيلتر قرار گيرد .
7 ) گلندها :
بوش هاي يکپارچه اي هستند ، که به منظور سفت کردن پکينگ ها جهت آب بندي بيشتر از آنها استفاده مي‌شود . ميزان سفت کردن پيچ‌هاي ‌آن به طورتجربي به اندازه‌اي است ، که مابين اصطکاک ، آببندي ، روغنکاري وخنک‌کاري تعادل حفظ شود.
8 ) پکينگ کمپرسي:
از اين نوع ‌آب‌بند مي‌توان به‌ جاي وي ‌پک ويو پک ها استفاده کرد . جنس‌ آن معمولا از پلاستيک‌ يا نخ‌نسوز ويا لاستيک‌نخ دار با روکش‌ فلزي‌ مي‌باشد . اين ‌آب بندها براي قسمت‌هاي‌ با فشار کم بکار مي‌روند . در حقيقت‌ عامل ‌آب‌بندي ‌کننده براساس افت فشار سيال ‌درطول غلاف‌ مي‌باشند علت اينکه پکينگ‌ها بايد داراي ‌خواص پلاستيکي ( فرم
پذيري ) باشند اين است تا مقدار فشردگي روي اسليو (غلاف ها) را تنظيم کنند و نيز خواص ‌الاستيک ‌جهت‌ جذب انرژي و آسيب نرساندن‌به‌جزءدواررا داشته باشند و به صورت ‌رينگ‌هايي‌ در داخل ‌محفظه‌ آب‌بندي‌ قرارگيرند . انرژي‌ اصطکاکي (گرما) توليد شده دراثرگردش شافت از طريق نشت مقدارکمي مايع از پوسته يا توسط محفظه خنک کاري پشت ‌آن و يا استفاده از هر دو دفع مي شود .
جنس پکينگ ها :
1) آزبستوس : که ‌براي‌ درجه‌ حرارت‌هاي ‌پايين‌ از آن‌ا ستفاده‌ مي‌کنند . اين پکينگ‌ها قبلا بوسيله ‌گرافيت ‌يا روغن ، روغن‌کاري ‌مي‌شوند.
2) متاليک : اين‌ پکينگ‌ها براي ‌فشارها و دماهاي‌ بالا استفاده ‌مي‌شوند . پکينگ‌هاي ‌متاليک ترکيبي ‌از فويل‌ فلزي (مس ، آلومينيم ، بابيت‌ و .... ) با گرافيت‌ يا مواد چرب‌ کننده ‌ديگر مي‌باشند
روغنکاري ‌نقش‌ مهمي‌ در اين ‌آب‌بند دارد زيرا اگر خشک‌ کارکند روي‌ سطح‌ تماس‌ مثلا سيلندر خط مي اندازد.
9) آب بند هاي مکانيکي :
آب‌ بند‌هايي ‌که تاکنون ‌توصيف‌ شد عمدتا از نوع پکينگ بودند . استفاده ‌از پکينگ‌ها به عنوان ‌آب‌بند هميشه ‌مناسب ‌ و عملي ‌نيست . با ‌محکم‌ کردن ‌پيچ‌هاي‌ گلندا صطکاک‌ وانرژي ايجاد شده سبب کاهش عمر وخراب شدن غلاف ها مي‌گردد .
از طرف ديگر بعضي از مايعات‌ مثل‌ بوتان ‌و‌ پروپان‌ حلال ‌مواد چرب‌ کننده پکينگ‌ها هستندکه دراين صورت دقت‌ آب‌بندي ‌از بين‌مي‌رود . به ‌دلايلي‌که‌ گفته ‌شد و همچنين زماني‌که ‌ميزان نشت‌ بايد حداقل ‌باشد از آب‌بندهاي ‌مکانيکي ‌استفاده ‌مي‌کنند .
سطح ‌آب‌بندي ‌در مکانيکال‌ سيل‌ها عمود بر امتداد محور بوده ، درحالي‌ که‌ درکاسه نمدها ‌سطح ‌آب‌بندي ‌در تماس ‌با ‌خود د شافت يا اسليو قرار مي‌گيرد . اگرچه‌‌ مکانيکال سيل‌ها در انواع ‌گوناگون ‌ساخته ‌‌مي‌شوند اما اصول کارشان ‌يکسان‌ و داراي ‌دو جزء ثابت‌ و متصل به ‌پوسته ‌و‌ يک جزء دوار متصل ‌به ‌‌شافت ( ياغلاف ) مي‌باشند و يک‌ فنر دو قسمت ‌را به ‌يکديگر محکم‌ مي‌کند .
يک‌ ديافراگم ‌يا ‌رينگ لاستيکي ‌براي ‌حرکت ‌جانبي ( مماسي ) نيز وجود دارد . مکانيکال ‌سيله ‌معمولا از دو قسمت فلزي‌ و لاستيکي‌ هستند . بعضي ‌اوقات ‌قسمت‌ چرخان ‌آب‌بند از زغال ‌با روکش فولادي ساخته ‌مي شود . البته ‌سطح‌ بين‌ رينگهاي ‌دوار وثابت ، بسيار صيقلي ‌و در اصل ‌‌از دو جنس ‌ متفاوت ‌سيليکون ‌و کاربيد کربن مي‌باشد .
لايه اي از مايع باخاصيت ‌خنک کنندگي و روانکاري اصطکاک را به‌حداقل ميرساند . رينگ هاي مکانيکال ( سيل رينگ ها ) در دو وضعيت نسبت به پمپ قرار مي‌گيرند که ممکن است رينگ دوار در سمت داخل و به طرف ايمپلر باشد ، ويا در قسمت‌ بيرون قرارگرفته و با مايع پمپ شونده تماس نداشته باشد .
درهردو وضعيتي‌که گفته شد فقط سه نقطه مهم وجود دارد که ‌در آب بندي موثر است :
1( ما بين رينگ ثابت و پوسته
2 ( ما بين رينگ دوار و شافت ( غلاف شافت )
3 ( ما بين رينگ ثابت و متحرک ( بخش هاي ثابت و متحرک مکانيکال )
آب بندي در حالت (1) توسط گسکت ها و اورينگ ها صورت مي‌گيرد . درحالت) 2( توسط رينگ‌هاودرحالت (3 ) با تماس مستقيم و تنگاتنگ دو رينگ که همواره توسط فنري به به هم فشرده مي‌شوند انجام مي شود.
موضوع قابل توجه در مورد رينگ ها اين است که اين رينگ ها با جنس ويژه خود در مقابل نيروي( با ر )محوري ضعيف هستند و دچار آسيب مي‌شوند ، اما در مقابل سايش بسيار مقاوم هستند و بامقداري سايش دوباره توسط فنري که ميان آنها قرار دارد ساييده مي‌شوند . به همين دليل يکي از عوامل خراب شدن آنها وارد شدن نيروي محوري است . با توجه به جنس آنها نيز معمولا ترد و شکننده هستند .
 

  منبع airchange.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:46  توسط ميثم | 
كاويتاسيون در پمپ هاي سانتريفوژ
 عملكرد پمپهاي سانتريفوژ در حالت بحراني مي تواند موجب اختلال سيستمهاي مربوطه شود. از جمله اين سيستمها نيروگاههاي حرارتي و صنايع پتروشيمي است. در بعضي مواقع تعيين علت دقيق عملكرد ناپايدار پمپ ممكن نيست. جريان توربولان و يا شرايط غير عادي جريان مي تواند موجب لرزشهاي شديد و خارج شدن پمپ از مدار شود. يكي از دلايل اوليه لرزشهاي پمپ سانتريفوژ كاويتاسيون است. در اين حالت در اثر كاهش فشار مايع و تبخير صورت گرفته در سمت مكش پروانه توده هاي حباب توليد و به خروجي پروانه جهت تخليه ارسال مي شوند. در اثر افزايش فشار، حبابهاي توليد شده فشرده مي شوند فشرده شدن حبابها همراه با صدا (مشابه صداي ضربه به بادكنك) و ايجاد لرزش مي شود.
توليد حباب در پروانه وقتي رخ مي دهد كه NPSH موجود مكش پمپ كمتر از NPSH لازم پمپ شود. اين امر مي تواند به علت وجود مانع در مسير مكش، وجود زانوئي در فاصله نزديك ورودي پمپ و يا شرايط غير عادي بهره برداري مي باشد. عواملي مانند افزايش دما و يا كاهش فشار در سمت مكش نيز مي تواند شرايط فوق را ايجاد كند. البته انتخاب پمپ براي سيستمهايي كه در دبي هاي متفاوت و سرعت متغير كار مي كنند بايستي با دقت صورت گيرد تا از پديده كاويتاسيون جلوگيري گردد. با توجه به ملاحظه مراجع مختلف لرزش پمپ ها معلوم شده است يك عامل رايج اين لرزشها پديده كاويتاسيون است و مي تواند مخرب نيز باشد.
چنانچه آب به بخار تبديل شود حجم آن مي تواند تا 50000 برابر افزايش يابد كه موجب تخليه پروانه از آب گردد خسارات پمپ در اثر كاويتاسيون شامل خوردگي پره ها در منطقه ضربه حباب و آسيب ديدگي ياتاقانها باشد.
بعضي نتايج نشان مي دهد، ارتعاشات مربوط به كاويتاسيون در فركانسهاي بالاي 2000 هرتز توليد يك پيك با طيف پهن مي نمايد. گزارش ديگر اثر كاويتاسيون بر فركانس پاساژ پره (تعداد پره ضربدر فركانس دوران محور) را شرح مي دهد و ديگري اثر دامنه ارتعاشي پيك را در سرعت محور نشان مي دهد. البته دليل تفاوت در فركانسهاي فوق كه از طرف متخصصين مختلف پمپ ارائه شده تفاوت در طراحي پمپ، نصب و بهره برداري آن مي باشد. حتي اخيرا" لرزش در اثر كاويتاسيون با ظهورPeak با فركانس 60 % دور روتور در طيف مشاهده شده است كه اين در اثر تشديد فركانس طبيعي پوسته پمپ در اثر برخورد حبابها با آن بوده است. مشخصه ديگر كاويتاسيون تغييرات و نوسان فشار خروجي پمپ است. يك روش سريع جلوگيري ازكاويتاسيون بستن آرام شيرخروجي وكاهش دبي پمپ است تاNPSH لازم كمتر از موجودشود. عملكرد پمپهاي سانتريفوژ در حالت بحراني مي تواند موجب اختلالسيستمهاي مربوطه شود. از جمله اين سيستمها نيروگاههاي حرارتي و صنايع پتروشيمي است. در بعضي مواقع تعيين علت دقيق عملكرد ناپايدار پمپ ممكن نيست. جريان توربولان و ياشرايط غير عادي جريان مي تواند موجب لرزشهاي شديد و خارج شدن پمپ از مدار شود. يكياز دلايل اوليه لرزشهاي پمپ سانتريفوژ كاويتاسيون است. در اين حالت در اثر كاهشفشار مايع و تبخير صورت گرفته در سمت مكش پروانه توده هاي حباب توليد و به خروجيپروانه جهت تخليه ارسال مي شوند. در اثر افزايش فشار، حبابهاي توليد شده فشرده ميشوند فشرده شدن حبابها همراه با صدا (مشابه صداي ضربه به بادكنك) و ايجاد لرزش ميشود.
توليد حباب در پروانه وقتي رخ مي دهد كه NPSH موجود مكش پمپكمتر از NPSH لازم پمپ شود. اين امر مي تواند به علت وجود مانع در مسير مكش، وجودزانوئي در فاصله نزديك ورودي پمپ و يا شرايط غير عادي بهره برداري مي باشد. عوامليمانند افزايش دما و يا كاهش فشار در سمت مكش نيز مي تواند شرايط فوق را ايجاد كند. البته انتخاب پمپ براي سيستمهايي كه در دبي هاي متفاوت و سرعت متغير كار مي كنندبايستي با دقت صورت گيرد تا از پديده كاويتاسيون جلوگيري گردد. با توجه به ملاحظهمراجع مختلف لرزش پمپ ها معلوم شده است يك عامل رايج اين لرزشها پديده كاويتاسيوناست و مي تواند مخرب نيز باشد.
چنانچه آب به بخار تبديل شود حجم آن مي تواند تا 50000برابر افزايش يابد كه موجب تخليه پروانه از آب گردد خسارات پمپ در اثر كاويتاسيونشامل خوردگي پره ها در منطقه ضربه حباب و آسيب ديدگي ياتاقانها باشد.
بعضي نتايج نشان مي دهد، ارتعاشات مربوط به كاويتاسيون در فركانسهاي بالاي 2000 هرتزتوليد يك پيك با طيف پهن مي نمايد. گزارش ديگر اثر كاويتاسيون بر فركانس پاساژ پره (تعداد پره ضربدر فركانس دوران محور) را شرح مي دهد و ديگري اثر دامنه ارتعاشي پيكرا در سرعت محور نشان مي دهد.

كاويتاسيون در پمپ ها

البته دليل تفاوت در فركانسهاي فوق كه از طرف متخصصين مختلف پمپارائه شده تفاوت در طراحي پمپ، نصب و بهره برداري آن مي باشد. حتي اخيرا" لرزش دراثر كاويتاسيون با ظهورPeak با فركانس 60 % دور روتور در طيف مشاهده شده است كه ايندر اثر تشديد فركانس طبيعي پوسته پمپ در اثر برخورد حبابها با آن بوده است. مشخصهديگر كاويتاسيون تغييرات و نوسان فشار خروجي پمپ است. يك روش سريع جلوگيريازكاويتاسيون بستن آرام شيرخروجي وكاهش دبي پمپ است تاNPSH لازم كمتر ازموجودشود.


منبع:

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:45  توسط ميثم | 
 

3آشنائي با ستگاه زنت Zent
زنت (به انگلیسی Zent) دستگاهی است دو منظوره که علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش،میزان رطوبت... [ادامه]

3تعرفه هاي جديد حامل هاي انرژي (آب ، برق ، گاز) و تلفن
با توجه به اجرائي شدن قانون حذف يارانه هاي تعرفه حامل هاي انرژي و تلفن توسط وزارات... [ادامه]

3معیارهای انتحاب یک آبگرمکن مطمئن
سوخت تمیز و ارزان : اگر هزینه و دسترسی به سوخت برای شما اهمیت دارد ، هنگام خرید به نوع... [ادامه]

3راهنمای خرید و انتخاب کولر گازی
انتخاب کولر گازی متناسب با فضای موجود بسیار مهم است .چرا که معمولا پس از نصب امکان تعویض... [ادامه]

3آشناپي با سيستم دوربینهای مدار بسته
امروزه در مراكز صنعتي و اداري جهت نظارت بر محيط فيزيكي و نظارت بركار كاركنان يا كـارگران... [ادامه]

3آشنائی با سیستمهای آنتن مرکزی
در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل ها و برج های مسکونی)... [ادامه]

3آشنائی با سیستمهای اعلام حریق
امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده... [ادامه]

3شیرهای ترمواستاتیک رادیاتور
به منظور بهينه، ‌سازي مصرف سوخت، نياز است كه سيستم رادياتور مجهز به شير ترموستاتيك... [ادامه]

3برنامه ای کم حجم و ساده برای محاسبه ابعاد کانال و دریچه در سیستم های تهویه و تبریداز شرکتMcQuay
لینک دانلود برنامه ductsizer :
http://www.4shared.com/file/213815522/3b4f083f/ductsizer.html
[ادامه]

 

دوستان عزيز پسورد تمام فايل ها  dalaho.net  است


+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 9:45  توسط ميثم | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ
با سلام
مطالب وبگاه بيشتر مربوط به مهندسي مکانيک است.سعي شده از تاريخ بهمن ماه 91 از هيچ وب سايتي مطلب تکراري قرارداده نشود.اميدوارم مورد استفاده قرار بگيرد.

پیوندهای روزانه
درج آگهی ویژه
تقویم سال 1394
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۸۹
آرشیو موضوعی
مهندسی مکانیک
ترمو دینامیک
ساخت و تولید
تاسیسات
حرارت و سیالات
طراحی جامدات
موضوعات عمومی
خودرو
دانلود کتاب،راهنما و گزارش کار
مکاترونیک
رباتیک
CFD
نانوسيال
انرژي خورشيدي
ميکروکانال
آموزش فلوئنت و گمبیت
برچسب‌ها
روبات (12)
ساخت روبات (12)
رباتيک (11)
پمپ (7)
تاريخ رباتيک (7)
سوخت (6)
کمپرسور (5)
CFD (5)
ديناميک سيالات محاسباتي (5)
ديناميک سيالات عددي (4)
سي اف دي (4)
مکاترونيک (4)
شناخت انواع پمپ (4)
روباتيک (4)
جوش (4)
فلوئنت (4)
تبريد (4)
کمپرسور پيستوني (4)
اجزا کمپرسور (3)
آموزش فلوئنت (3)
جت (3)
موتور جت (3)
جوشکاري (3)
مبرد (3)
ربات انسان نما (3)
پیوندها
مطالب کاربردی در زمینه مهندسی مکانیک
فرصت استثنایی بازاریابی و فروش كالاهای اینترنتی ایرانیان
گروه تولیدی بازاریابی تجهیزات ایمنی و ابزار
آگهی رایگان
تبلیغات رایگان
عکس
کارت پستال نوروز 94
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM